december 1997 Heemschut 7 Zicht op het woonhuis vanuit de boomgaard. Koek kwamen met verhalen thuis over het bijzondere plekje, dat hen aan buitenlandse vakanties deed denken. Het dak van de boerde rij was vanuit huize De Koek zelfs te zien. Toen de bestemmingsplanwijziging officieel ter visie gelegd werd had de heer De Koek dan ook twee gegronde redenen voor zijn bezwaar: geen toename van verkeersoverlast en -gevaar, maar ook geen sloop van het beschermde rijksmonu ment, waarin hij inmiddels ook zelf danig geïn teresseerd was geraakt. Tevens tipte hij Heemschut en de Heemschut-commissie Zuid- Holland tekende, als enige niet direct betrok kene, meteen bezwaar aan. Deze actie vond zijn vervolg in een onderhoud tussen burgemeester C. Bakker, Heemschut-voorzitter Zuid-Holland mr. D. W. Beels en technisch adviseur ir. F. Goppel. Hierin benadrukte Heemschut nog eens het belang van de boerderij in cultuurhis torisch opzicht en bepleitte een andere oplos sing voor de verkeersproblematiek. De burge meester had hier wel oren naar en de heer De Koek herinnert zich dat van de aanleg van de weg sindsdien eigenlijk niets meer vernomen is. Deze opstelling van het gemeentebestuur en ook, meer algemeen gesteld, het met veel verve vormgegeven monumentenbeleid, geïnspireerd door een enthousiaste monumentencommissie, doen vermoeden dat het oorspronkelijke plan tot aanleg van de weg te wijten is aan een schoonheidsfoutje binnen de organisatie en dat zeker geen sprake is geweest van doelbewuste onachtzaamheid. Daarvoor slaat Giessenlanden, en het verdere verloop van deze zaak bewijst dat, een veel te positief figuur waar het de zorg voor het cultureel erfgoed betreft. De familie De Koek slaagde erin met de eige naar overeenstemming te bereiken en de boer derij werd, met het grootste gedeelte van de bijbehorende grond, zijn eigendom. Volgende stap was het voordragen van de boerderij voor een toekenning uit de extra middelen voor 1996, beter bekend als "de pot van Nuis". Wanneer dat niet lukte zou men tot 2 013 op subsidie moeten wachten en dat was wel wat erg lang, er moest hoognodig aan de slag gegaan worden. De gemeente ondersteunde de aanvraag van ganser harte en bij de officiële toekenning kwam de heer De Koek dan ook burgemeester Bakker tegen! Beiden waren voor hetzelfde uitgenodigd: het honoreren van de aanvraag voor Schoolstraat 18 te Arkel. Vervolgens kon onder het toeziend oog van vrijwel de gehele Arkelse gemeenschap met het werk begonnen worden. De restauratie Het foto-album laat een totaal verkommerd pand zien: afbladderende pleister, ontbrekende deuren, gaten in het dak en de vloeren, groten deels vergane ramen en geen hele ruit meer te bekennen. De restauratie-opvatting van de nieuwe eigenaars was een tamelijk eenvoudige: vernieuwing van wat niet meer mee kan, voor het overige alles laten zoals het is en wat nood zakelijke aanpassingen met het oog op modern wooncomfort. Dit hield in dat houten onderde len, de kapspanten bijvoorbeeld maar ook de ramen, secuur werden opgemeten en tot op de millimeter nauwkeurig in nieuw hout weer werden "teruggebracht". De kap werd van beschot voorzien, dat onder de sporen werd bevestigd. Daar is uit oogpunt van hygiëne en onderhoud veel voor te zeggen maar het onttrekt wel een groot deel van de kapconstructie aan het oog. De laatste bewaard gebleven binnen deur stond model voor de overige exemplaren. Een toevallig rondslingerend stukje van het houtsnijwerk in het bovenlicht van de voordeur maakte een verantwoorde reconstructie hiervan mogelijk. De her en der verspreid liggende plavuizen keerden weer terug naar hun plaats van herkomst: de vroegere (en toekomstige) keuken. 'Twee begane gronden' Als we het woonhuis van binnen bekijken springt een kenmerkende eigenschap van zo'n tegen de dijk aan gebouwd huis in het oog: het heeft als het ware twee begane gronden. Wie vanuit de boomgaard het huis, via de keuken, betreedt heeft hier het idee met de woonverdie- ping te doen te hebben en dit overkomt ook degene die, enkele meters hoger, vanaf de dijk Woonhuis en stal vanuit de boomgaard ter hoogte van het kippenhok. het huis binnen komt. Het bewonen van een dergelijk monument vraagt een zeker aanpas singsvermogen, zo zal er in de keuken gegeten moeten worden, want de zitkamer biedt daar voor eigenlijk te weinig ruimte. Wel kon van het aanbrengen van een trap met overloop om de twee woonlagen te verbinden geprofiteerd worden om een hoek voor werken en studeren te creëren. Het ligt in de bedoeling in de toekomst ook de stal bij het woonhuis te betrekken. Hiervoor zal dan in ieder geval de zoldervloer van de sta] flink hoger moeten komen te liggen om beneden voldoende stahoogte te krijgen. Over de aanvang van de restauratie van dat gedeelte van de boerderij bestaat evenwel nog geen zekerheid, eerst maar eens wonen in, en genieten van, hetgeen nu gereed gekomen is. Het woonhuis biedt het gezin voorlopig ruimte genoeg en met het uitzicht op de boomgaard moet de familie De Koek in het voorjaar inderdaad het vakantie achtige gevoêl bekruipen hier te leven als God in Frankrijk. Leo van der Meule is PR-medevierker van de Provinciale Commissie Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 9