Redding en restauratie Arkelse boerderij IfÉlk Leo van der Meule Op het moment dat we de familie De Koek bezoeken woont het hele gezin nog in de noodwoning op het erf. Als dit Heemschut nummer verschijnt, zullen ze echter hun intrek genomen hebben in de oude boerderij Schoolstraat 18, door Heemschut gered en door de familie De Koek gerestaureerd. 6 Heemschut december 1997 De boerderij De eerste vraag, die in ons opkomt wanneer we de boerderij over de dijk naderen, heeft betrek king op de naamgeving: hebben we hier wel met een boerderij te maken? In de redenge vende omschrijving van de Rijksdienst - want er is hier sprake van een beschermd rijksmonu ment - wordt het geheel aangeduid als "dijkhuis met erachter liggende stal". De naar de dijk gekeerde gevel, in voorjaar en zomer afge schermd door het gebladerte van een kloeke leilinde, zou met zijn "stadse" voordeur, hard stenen stoep, zesruits-schuiframen en, niet te vergeten, de zeer fraai geprofileerde kroonlijst aan een dorpsplein of smalle gracht niet misstaan. Die overeenkomst met het stedelijke bouwen wordt nog versterkt, doordat men zowel het woonhuis als de stal met pannen gedekt heeft en niet met riet. Nadert men het gebouw van de andere kant, over het pad dat door de boomgaard heenloopt, dan wordt men veel sterker het agrarische karakter gewaar. Het woongedeelte toont hier veel indrukwekken der, want zoveel hoger, maar ook de stal speelt hier veel sterker mee in het totaalbeeld. Opvallend is ook het contrast in kleur van de gebruikte baksteen voor het huis en de stal. Het eigenlijke huis is opgemetseld in een grauwe steen en deels gepleisterd terwijl het onderko men voor het vee in een tamelijk lichtrode steen van een geheel ander formaat is opge trokken. De actie tot behoud Voor we het interieur gaan bekijken praten we in de tijdelijke woning over de aanloop tot deze restauratie. De boerderij viel binnen de begren zing van het bestemmingsplan "Tussen de dijken" evenals een moderne woonwijk voor 1500 mensen, waaronder de familie De Koek. Er was maar een ontsluitingsweg voor dit gebied en de gemeente projecteerde een tweede weg dwars over de boerderij heen! De weg bracht de pennen in beweging, want men vreesde stank- en geluidsoverlast in de buurt om nog maar te zwijgen van het gevaar voor de overal spelende kinderen. De kleintjes hadden inmiddels de boomgaard en het oude, geheim zinnige huis ontdekt. Ook de kinderen De De "stadse" voorgevel aan de dijk van Schoolstraat 18.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 8