Prinsensluis nu op rijkslijst zetten Henk Nieuwenhuis Provinciale Commissie Heemschut Overijssel: De onlangs fraai gerestaureerde Prinsensluis in Genemuiden staat al op de lijst van provinciale en gemeentelijke monumenten. Als het aan de Provinciale Commissie Overijssel van Heemschut ligt, komt de sluis ook op de lijst van rijksmonumenten. december 1997 Heemschut 5 Voorzitter ir.J.M. Veldhuis van Heemschut Overijssel heeft begin oktober al een brief aan de minister van OCW gestuurd met het verzoek de Prinsensluis op de rijksmonumen tenlijst te plaatsen. In de brief zegt Veldhuis onder meer dat de sluis is opgenomen in een route van water staatsmonumenten langs de oude kusdijn van Overijssel en dat hij onderdeel is van een aantal landelijke wandelroutes. Verder ligt de sluis in een gebied dat rijk is aan interessante water staatsobjecten. 'Dit gebied kan zich met het museum Oud Stoomgemaal Mastenbroek ontwikkelen tot een toeristisch-recreatief steunpunt van betekenis', aldus de voorzitter van de Provinciale Commissie. De gerestaureerde sluis werd woensdag 1 oktober door de commissaris van de Koningin in Overijssel, mr. J.A.M. Hendrikx, officieel in gebruik genomen. Commissaris Hendrikx opende de sluis op afstand, waarna de in histo rische kledij gestoken Stadsschutterij van Hasselt een salvo afvuurde. Het kanonschot is van oudsher een waarschuwing voor de komst van hoog water. Na het in dit geval symbolische salvo werd de sluis weer gesloten. Dat de restauratie van de oude sluis ter hand kon De gerestaureerde sluis. Foto Ft.Reynders. worden genomen, is vooral te danken aan de voortdurende inzet van de Bond Heemschut. Commissaris Hendrikx besteedde in zijn toespraak dan ook ruim aandacht aan de rol van Heemschut. De in de slaperdijk gelegen sluis werd door Hendrikx een laatste relict van het systeem van overlaten genoemd. De commissaris onthulde ook een solide informatiepaneel waarop tekst en uitleg wordt gegeven over de gerestaureerde Prinsensluis. Het bord is een cadeau van Heemschut. Met de voorbereidingen tot de restauratie is men vanaf 1990 bezig geweest. Na lang heen en weer gepraat besloot het Waterschap IJsseldelta (nu Waterschap Groot Salland) op aandringen van Heemschut en de gemeente Genemuiden de in slechte staat verkerende sluis op te knappen. Watersnood Wie vandaag de dag in het vredige landschap bij de Prinsensluis staat, kan zich nauwelijks voorstellen dat er in de vorige eeuw nog zo'n dreiging uitging van de Zuiderzee. Zo werd Mastenbroek in 1825 getroffen door een verschrikkelijke watersnood. De zilte golven vraten zich tussen de Venerieter- en Lutterzijl op twee plaatsen door de Mastenbroeker zeedijk. Dat gebeurde in de morgen van de vierde februari. Het water golfde in een hoog tempo door de dijkbreuken naar binnen. In de middag was het water in Mastenbroek tot boven de Zwartewaterdijk gestegen, zesen vijftig mensen en ruim drieduizend stuks vee verdronken in de ondergelopen polder Mastenbroek. Als reactie op de overstroming besloot de overheid de zeedijken niet te herstel len, maar om overlaten aan te leggen. Overlaten zijn lage dijken met een flauwe helling. In 1826 werd Prinsensluis gebouwd. Hij was toen, tot ongeveer 1864, eindpunt van de zogeheten groene rivier die liep van Lobith tot de Prinsensluis. Bij hoog water stroomde het water evenwijdig aan de rivierdijk gewoon over het land naar zee. Voor deze speciale bestemming waren er nogal wat overlaten in de dijken gemaakt, zoals de Spijkse, de Lijmerse, de Bingerdense, de Baakse, de Warnsveldse en de Snippelingse overlaten. Ook was de sluis onderdeel van het Mastenbroekse overlaatsys- teem voor zeewater tijdens stormvloed. Mastenbroek had er twee: in de buitenpolders Halingen en de Oostermaat met daarin de Prinsensluis. De sluis was niet op kadehoogte, maar op dijkhoogte gebouwd. Hij was dus hoog genoeg, niet alleen na de verhoging van de overlaat tot zeedijkhoogte, maar ook nu nog, na de bouw van de Ramspolkering. In 1826 is op de grens van Gelderland en Overijssel net zo'n type sluis gebouwd, de Gelderse sluis. Hij maakte deel uit van de Dronther overlaat. Ook de Gelderse sluis is gerestaureerd, zij het niet zo mooi en grondig als de Prinsensluis. Russen De Prinsensluis deed ook dienst als stuw voor het vasthouden van water voor de inundatie van Mastenbroek. Dat was het geval van 1952 tot 1965. Defensie hield in die jaren nog ernstig rekening met een inval van de Russen. De sluis was toen onderdeel van de IJssellinie (met inundaties van Nijmegen tot de Prinsensluis). De schotbalkloods van Defensie naast de sluis herinnert daar nog aan. De Duitsers wilden in 1944 de polder Mastenbroek vol water laten lopen. Het water- schapspersoneel wilde echter geen assistentie verlenen bij die vernieling. De Duitsers beschouwden de weigerachtige houding van de waterschapsmedewerkers als sabotage, waarna ze als represaille de oude woning van de sluis wachter in brand staken. De Prinsensluis is overigens genoemd naar het sluiswachtersge slacht Prins. De familie Prins woonde ongeveer een eeuw in het huis bij de sluis. Henk Nieuwenhuis is PR-medewerker van de Provinciale Commissie Heemschut Overijssel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 7