MAVO Senioren in Wilhelmina H. Hoestra en H.E. Dekhuyzen Rhenen: strijd om behoud leidde tot compromis. Twee jaar geleden werd in Heemschut onder de titel 'Wilhelmina Mavo in gevarenzone' de aanloop van de moeizame strijd tot behoud van dit markante schoolgebouw beschreven. Deze gevarenzone heeft het gebouw inmiddels betrekkelijk goed doorstaan. 4 Heemschut december 1997 Doorkijkje op de Wilhelmina Mavo. Het gebouw uit 1931 in de stijl van de Amsterdamse School en naar ontwerp van de Amersfoortse architect J.B. van der Haar staat er inmiddels weer mooi bij, zij het dat de actie voerders niet het onderste uit de kan hebben gekregen. Het schoolgebouw is namelijk voor een deel ongeschonden gebleven en voor een deel herbouwd terwille van de nieuwe bestem ming: wonen voor senioren. Cuypersgenootschap Bij de herbouw is men zorgvuldig te werk gegaan. Met name is volgens de uitgangspunten van het Cuypersgenootschap en Heemschut het oorspronkelijke volume van het deel, waarin zich de lokalen bevonden, behouden. Oud en nieuw sluiten naadloos op elkaar aan; het gebouw heeft zijn oorspronkelijke sfeer behou den en aan de buitenkant is nauwelijks te zien dat het hier deels om nieuwbouw gaat. Over de vraag of in het kader van monumen tenzorg reconstructie verantwoord c.q. gewenst kan zijn, wordt in het bovengenoemde artikel een genuanceerd en zeker geen negatief oordeel gegeven. De Wilhelmina Mavo in Rhenen mag naar ons oordeel aan de lijst van geslaagde voorbeelden worden toegevoegd. Bemiddelingspogingen De geschiedenis die tot dit resultaat heeft geleid is spannend en gecompliceerd. Spannend omdat, in diverse stadia van de discussies rond dit gebouw, telkens weer het gevaar van algehele sloop dreigde. Op de concept gemeentelijke monumentenlijst stond dit gebouw 'met stip'. De lijst was helaas nog niet door de gemeenteraad behandeld en vormde dus geen handvat om behoud af te dwingen. Wel was er sprake van, dat het gebouw in het kader van het Monumenten Inventarisatie Project (MIP) geselecteerd zou worden. De gemeenteraad sympathiseerde in meerder heid met het streven naar behoud, maar wenste daarentegen ook vast te houden aan woonbe stemming voor senioren. In 1994 deed de Provincie Utrecht tevergeefs een bemiddelingspoging, gevolgd door een aanvraag tot plaatsing op de Monumentenlijst. Deze werd in de zomer van 1995 - met erken ning van de grote waarde van het gebouw - afgewezen. Tegen de beslissing van de minister ging het Cuypersgenootschap in beroep, dat inmiddels dr ir E.J. Hoogenberk had verzocht een globaal plan voor restauratie en hergebruik op te stellen. Gemeente en Woningstichting kwamen echter in (financiële) tijdnood en bleken bereid tot overleg. Vertegenwoordigers van Heemschut en het Cuypersgenootschap bewerkstelligden samen met Hoogenberk een compromis: gedeeltelijk behoud, gedeeltelijk herbouw. Het ontwerp werd aan de partijen voorgelegd en bleek zorgvuldig afgestemd te zijn op het behoud van het oorspronkelijke karakter. Gemeente en Woningstichting werkten vanaf dit moment loyaal mee aan de uitwerking, ook in de details, zoals gebruik van dezelfde baksteen en dakpannen. Het financiële gat tussen de kosten van het oorspronkelijke plan (sloop en nieuwbouw) en het nieuwe plan werd gedicht door de Provincie, Gemeente en de Woningstichting zelf. Glas-in-lood In het trappenhuis van het integraal behouden gedeelte bevindt zich een zeer fraai glas-in- lood raam, een ontwerp van de architect Van der Haar en uitgevoerd door glazenier P.J. Felis. Het raam werd in 1932 aangeboden door de ouders ter gelegenheid van de opening van de school. Het wordt gerestaureerd door het Amersfoortse glas-in-lood bedrijf Alex Luigjes jr. De Rhenense Woningstichting en de nieuwe gebruikers van dit deel van het gebouw, het ingenieursbureau Van Roekei en Van Roekei nemen gezamenlijk de restauratiekosten voor hun rekening. De voor senioren noodzakelijke balkons moet men maar voor lief nemen. In ieder geval zijn volume en het karakteristieke silhouet van de school, bepaald door de verspringende daken, na een lange strijd voor Rhenen behouden. H. Hoestra is lid van Heemschut en actief binnen het Cuypersgenootschap; H.E. Dekhuyzen is lid van de Provinciale Commissie Heemschut Utrecht. *Heemschut,1995, 2(april), p. 9.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 6