Europa Nostra in Thessaloniki Ernst Dienaar De halfjaarlijkse vergadering van Europa Nostra de Europese organisatie, waarvan ook de Bond Heemschut lid is, vond in september plaats in Thessaloniki, de Griekse stad die in 1997 "culturele hoofdstad van Europa" is. 40 Heemschut december 1997 Opgravingen Paleis van Vergina. Dia Ernst Dienaar. De programma's van de conferenties zijn altijd al volgeladen, maar deze keer was dit nog meer het geval nu de "Council" slechts één dag bijeenkwam. Daargelaten de louter huishoudelijke onder werpen, werden ook onderwerpen besproken die het vermelden waard zijn. Europa Nostra is een samenwerkingsorganisa tie èn tevens een nuttig klankbord voor de leden, die bovendien in en buiten de vergade ringen hun ervaringen op het gebied van de bescherming van het cultureel erfgoed kunnen uitwisselen. Punt 6 van de agenda vormde het kortere- termijn-actieprogramma. Dat bevat het streven van E.N. méér dan tot nu toe voor zijn leden inlichtingenbron en raadsman in de bescher- mingsstrijd te worden. E.N. wil hulp bieden aan zijn deelnemende organisaties daar waar deze in hun contacten i met nationale overheidsorganen behoefte aan i steun hebben. 1 Die steun werd tot nu toe ook al geboden door i resoluties en brieven aan nationale overheden. In dit verband kan worden herinnerd aan de invloedrijke steun die Heemschut enige jaren geleden kreeg bij de strijd voor het behoud van het Duitse Huis in Utrecht. Deze taak wil E.N. verruimen en versterken. Economische en sociale aspecten E.H.G., de Europese Cultureel Erfgoed-orga nisatie vormt een brede overkoepeling van vrijwel alle Europese organisaties die zich bezighouden met gebouwd en ongebouwd erfgoed en met voorwerpen van kunst. De E.H.G. houdt zich sterk bezig met de economi sche aspecten van het erfgoed, zoals de strijd voor een lager BTW-tarief voor restauratie werk en het belang van restauratie-activiteiten uit oogpunt van werkgelegenheid en werkloos heidsbestrijding. Een door de E.H.G. uitgebracht rapport illus treert dat overheidssubsidies en fiscale tege moetkomingen een 'multiplier effect' hebben: aan restauraties en onderhoud wordt door eige naren twee tot vijf maal zoveel uitgegeven als door de ondersteunende overheid. Ook de toegankelijkheid van gebouwd en ongebouwd erfgoed schept veel werkgelegen heid. Denk aan de bezittingen van de National Trust in Groot-Brittannië. Het rapport maakte onder meer melding van het feit dat een land als Nederland jaarlijks ongeveer 4 ECU per inwoner besteedt aan het gebouwd erfgoed. Als te doen gebruikelijk, werd een volgende dag gewijd aan een forum. Nu was het onderwerp het behoud, het beheer en het openstellen van archeologische vindplaatsen. Hierover hield een keur van deskundigen een inleiding met discussie. Vindplaatsen van Groot-Brittannië tot Servië kwamen ter sprake. Bezoekersstroom afgeremd Niet alleen waren de met dia's verluchte betogen uit archeologisch oogpunt interessant, zij illustreerden telkens weer de bedreiging en aantasting die worden veroorzaakt door de toenemende aantallen bezoekers. En zo heeft men er in Engeland zelfs zijn toevlucht toe genomen bezoekers af te leiden door hen een flinke afstand te laten lopen en hen onderweg door een bezoekerscentrum te voeren, zodat tenslotte alleen de doorzetters het eigenlijke object bezoeken. Een andere mogelijkheid is het doorvoeren van een numerieke bezoekers beperking. Op het eerste gezicht onvriendelijke maatregelen, maar de grote toeloop naar kwetsbare plaatsen en objecten dwingt er toe. Ikonen Het programma omvatte nog het bezoek aan enige tentoonstelligen en musea en het zal niet verbazen dat het Archeologisch Museum van Thessaloniki een fraaie collectie herbergt. Zeer boeiend was de grote tentoonstelling van ontelbare voorwerpen uit de kloosters van de berg Athos, die hier bij hoge uitzondering naar een museum zijn overgebracht. Tot het tentoongestelde behoorde een aantal schitte rende eeuwenoude ikonen. De herkomst van een deel van de archelogische museumcollectie zagen de conferentiedeel nemers bij de excursie die werd gemaakt naar Vergina, ten noordwesten van Thessaloniki. Daar werd in 1977 in een grote grafheuvel de ondergrondse graftempel blootgelegd van koning Philippus, vader van Alexander de Grote. De ondergrondse situatie is gehandhaafd en bezoekers benaderen de tempel-tombe, afda lend door een brede mijngangachtige ruimte. Zonder twijfel was dit bezoek het hoogtepunt van de najaarsconferentie. - Mr. Ernst Dienaar, secretaris Bond Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 42