11 HEI 'V december 1997 Heemschut Bloemenstalletje in de oude (18de-eeuwse) visbank van Vlaardingen. Het torentje is van jongere datum. om de twee visbanken aan de Gouwe af te breken omdat "ze geen bouwkundige waarde hadden en uit een oogpunt van algemeen nut volkomen doelloos waren." Victorie Stuers, hoofd van de afdeling Kunsten en Wetenschappen van het departement van Binnenlandse Zaken en monumentenbescher mer van het eerste uur, zag echter kans dit te voorkomen. Ook in Haarlem was de vishal bijna verdwenen. In 1955 kon sloop van de hal slechts op het laatste moment worden voorkomen. De eigen lijke visbanken waren toen al afgebroken. Nu is de vishal, die in deze vorm dateert van 1769, een expositieruimte, in beheer bij het Frans Hals Museum. De Alkmaarse vishal was tot voor enkele jaren nog in bedrijf. Nu wordt het galerijtje aan het Verdronkenoord slechts incidenteel gebruikt voor festiviteiten en dergelijke. Op de overkap ping bevinden zich enkele fraaie beeldjes. In Zeeland vinden we in Middelburg, Goes en Zierikzee nog overblijfselen van de vroegere markthandel in vis. In de Zeeuwse hoofdstad is dat een overdekte galerij, in Goes het gebouw tje van de vroegere visafslag met binnenin het 'visperk',een ruimte voor kopers van vis. Zierikzee had vanaf 1804 een vismarkt aan de Sint Domusstraat met een zuilengalerij en een huisje voor de afslager. Verder kent men visbanken in Breda (De Vismarkt aan de Vismarktstraat),- Heusden (een open galerij met zijvleugels gebouwd in 1796) en in het Gelderse Culemborg (classicistisch afslaggebouwtje uit 1787). In Zaltbommel vinden we stenen visbanken in een open zuilen- jhdturisid Visbank van Breda, nog steeds min of meer in gebruik als visbank. galerij, de klassieke uitmonstering, met een pomp in de nabijheid. Deze galerij dateert van 1776. Hergebruik Hergebruik van de nog resterende visbanken komt voor, maar is altijd zo gemakkelijk. Zo herbergt de Haarlemse vishal een expositie ruimte en in de visbanken van Vlaardingen is een bloemenzaak gevestigd. De vishallen van De fraai versierde fontein op de Vismarkt in Leiden. Delft en Breda worden nog steeds voor de verkoop van vis gebruikt, wél met gebruik van alle moderne koelingstechnieken uiteraard. Vaak staan de galerijtjes op de gemeentelijke monumentenlijsten. De vriendelijke gebouw tjes met hun zuilen, die de sfeer van vervlogen tijden oproepen, zullen dus niet gemakkelijk verdwijnen - dat inzicht is langzamerhand wel doorgedrongen. Wibo Burgers is vaste medewerker industriële archeologie. Literatuur Polman en Beek-Mulder. De Hallen in Haarlem (uitg.Waanders, 1994). Gouda en haar markten. Handel en Wandel in Gouda. Uitg. Stichting Open Monumentendag Gouda 1993. Weve, WimMonumenten in Delft. Ui tg. gemeente Delft. De Roy van Zuidewijn, Noortje-, Monumentenreisboeken. Uitg. SU, 11990/1991. Kunstreisboek voor Nederland. Uitg.P.N. van Kampen Zoon, Amsterdam (1977). 39

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 41