december 1997 Heemschut 37 Hoofdgebouw Landgoed Twickel. wacht heeft gesleept: De tuinen van het land goed lopen bijna door tot de rand van het middeleeuwse centrum. De overgang tussen stad en platteland is heel geleidelijk. De gemeente heeft deze geleidelijke overgang versterkt door de aanplant van elzen en eiken tussen de bebouwing. Op zondagmorgen is het stil in Delden. De kerken zitten, tenminste naar het aantal auto's en fietsen te beoordelen, ouderwets vol. Waarschijnlijk zijn de meeste inwoners katho liek: rond de grote neogotische Blasiuskerk staan meer auto's geparkeerd dan bij de oude Blasiuskerk, de Nederlands Hervormde kerk. Deze kerk dateert uit de 12 de eeuw. De kloeke toren vormt samen met de omringende bebou wing een markant geheel. De kloeke toren van de Blasiuskerk. Zoutmuseum Zondagmorgen, de beste tijd om van een stad te genieten. Fraaie gevels heeft Delden genoeg. De geschiedenis had ook anders kunnen lopen: In Delden werd 110 jaar geleden voor het eerst in Nederland zout aangeboord. Stel je voor dat dit stadje de hoofdvestiging van AKZO was geworden! Delden heeft er een zoutmuseum aan overgehouden. Het forse, witte gebouw, in 1873 als raadhuis gebouwd, is een van de blik vangers van de binnenstad. De meeste Twentse steden zijn textielsteden en dat geldt dus ook voor Delden. Er staat nog een fabriek, met schoorsteen!, pal aan de rand van het centrum. Het complex is verbouwd tot winkels. De schoorsteen is in slechte staat. Een ketelhuis is er niet meer een vreemd kaal gezicht. De heer Groener weet te vertellen dat Heemschut zich inzet voor het behoud van de schoorsteen. Het lijkt me een verloren zaak. Twickel Ik wil in ieder geval naar Twickel. Het hoofd gebouw is niet toegankelijk. De direct daar naast gelegen tuinen, een barokke Franse tuin, de oranjerie en een Victoriaanse rotstuin, zijn dat in het seizoen wel. Het park is altijd open gesteld. Dit maakt een bezoek aan Twickel al meer dan de moeite waard. Ook buiten het seizoen is er op Twickel veel te zien: de net gerestaureerde 19de-eeuwse water toren, een bakspieker, de museumboerderij Wendezoele en twee molens, een oliemolen en een houtzaagmolen. Ik koos voor een bezoek aan de oliemolen, achteraf een goede keuze. De oliemolen, de Noordmolen is een watermolen. Watermolens vind ik veel spannender dan windmolens. De wieken van een windmolen schreeuwen al van verre om aandacht, een watermolen is veel bescheidener. Des te groter is de verrassing als je een watermolen binnen komt! Molens blijven fascinerende machines. De Deel van de verbouwde textielfabriek. Mooi voorbeeld van een sheddak. Noordmolen is in perfecte staat en draait regel matig. De vrijwillige molenaars zijn, zoals op elke molen, apetrots op hun molen en graag bereid de werking te demonstreren. Delden is een idyllisch stadje en ik kom er zeker terug. "Het groenste dorp van Europa", ik betwijfel het. Wat doet het er toe. Het effect van het winnen van de Entente is niet te meten. 'Anders hadden wij nu niet met zijn tweetjes, zondagmorgen om kwart voor twaalf in het gemeentehuis gezeten,' is het antwoord van de heer Groener. Ik kan mij voorstellen dat hij de Deldenaren enthousiast gekregen heeft. Populistisch taalgebruik schuwt hij niet: 'Het effect van het goud? De bal ligt op' de stip, de doelman is eruit: schieten maar! Het is aan de WV en de plaatselijke ondernemers om dit te doen.' Drs.Math Berkers is geograaf te Raalte Informatie 'De bal ligt op de stip, schieten maar.', dit kan men aan de WV Delden met een gerust hart overlaten. Een telefoontje was afdoende voor een stapeltje foldermateriaal. Een zondagmor gen is in ieder geval veel te weinig om alles te zien. Enkele folders die door het WV Delden- Stad en Ambt zijn uitgegeven: - Deldens groen, goud waard!, Wandelen door Twickel. -Toeristische informatiegids. - Delden, rondje monumenten. - Delden: natuurlijk mooi. -Museumboerderij Wendezoele.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 39