Delden "het groenste dorp van Europa" Zomaar op een zondagmorgen naar: Math Berkers Vaak als ik voor Heemschut op stap moet, heeft dat een 'verve lende' reden. Ik bedoel niet het telefoontje van de eindredacteur; dat zijn altijd genoeglijke gesprekken. Hij belt mij echter meestal op als er ergens in Nederland een kwestie speelt: een dorpsgezicht dat bedreigd wordt, een boerderij die men wil afbreken of een nieuwbouwplan, dat naar de smaak van Heemschut wat al te ambitieus uit gaat vallen. Dit keer vroeg hij ook eens over iets 'vrolijks' te schrijven: over Delden, dat op europees niveau bekroond is als het groenste dorp van het continent. 36 Heemschut Pastorie Blasiuskerk. Ook zo'n karakeristieke groene plek". Laatst heb ik een avond zitten bladeren in oude jaargangen van Heemschut. Het is dan leuk om na een tijd ook je eigen artikelen nog eens door te bladeren. Al deze artikelen samen blijken dan een vertekenend beeld van Nederland te geven. Zo somber is het toch niet gesteld met historisch Nederland? Hoeveel fraaie dorpjes en markante historische steden zijn er wel niet waar ik nooit kom en "dus" ook niet over bericht; gewoon omdat er niets bijzonders aan de hand is. Terwijl dit nu juist de plekken zijn waar het heerlijk is om rond te lopen, om te genieten van historisch Nederland. En zelfs al mocht er van alles aan de hand zijn, dan nog wil ik het op dat moment niet weten. "Le plus vert" In mijn ochtendkrant kwam ik een berichtje tegen over Delden, Overijssel. Het stadje Delden is winnaar geworden van de Entente Florale, een internationale wedstrijd tussen gemeenten met als thema het openbaar en particulier groen. De uitslag van de Entente Florale 1997 was nog maar nauwelijks bekend of de VW van Delden had haar eigen Home Page op Internet al gereed: Delden, het groen ste dorp van Europa; das Griinste Stadtchen Europas; the greenest little town in Europe; le village le plus vert de 1'Europe. Delden is de concurrentie aangegaan met acht andere dorpen uit acht verschillende europese landen en heeft uiteindelijk de gouden plaquette van de Entente Florale in de wacht gesleept: 'het groenste dorp van Europa' is de bijbehorende titel. Zo'n dorp, een half uurtje rijden van mijn woonplaats Raalte, daar wil ik wel naar toe. Tuinen keurig aangeharkt Op een zondagmorgen in november heb ik een afspraak met een van de initiatiefnemers van de deelname van Delden aan de Entente, H. Groener, hoofd afdeling grondgebied van de gemeente. Het succes van Delden is zeker niet in de laatste plaats te danken aan zijn enthousiasme. Om met zijn woorden te spreken: 'met 3 geraniums en 4 vlijtige liesjes kom je er niet'. 'Delden is een kleine gemeente en kan dus niet zomaar een blik mensen open trekken. En zelfs dan, je wint zo'n wedstrijd niet met het erin drukken van 20.000 aan plantgoed: zonder de mede werking van de inwoners van ons stadje was het ons nooit gelukt.' De internationale jury was dan ook zeer te spreken over de particuliere tuinen. De dag dat de jury Delden bezocht, zagen de meeste tuinen er spie en span uit: keurig gemaaid, zorgvuldig gewied en netjes aangeharkt. Het was een dag in juni, net nog voorjaar, dus er was, in de woorden van de heer Groener, "fleur en kleur" genoeg. In november, in de herfst zijn de meeste kleuren verschoten. Bruin en rood overheer sen, zeker zo mooi trouwens als het opdringe rige voorjaarsgroen. Tuinen landgoed tot rand centrum Delden is een stad. Stadsrechten verkreeg het stadje in 13 3 3Eeuwen later heeft Delden nauwelijks meer dan 8000 inwoners. De vele monumenten die het stadje bezit, geven haar nog steeds een stedelijk uiterlijk. Delden ligt op een steenworp afstand van het landgoed Twickel. Waarschijnlijk is dit een belangrijke reden dat Delden de Entente in de december 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 38