6- i Heerenhuis „De Onbeschaamde", 34 Heemschut december 1997 Bovendeurstuk De Vossenjacht (1654) in landhuis De Hooge Vuursche. Hieronder de reactie van Hans Bollebakker en Ineke Vink. 'Roland Blijdenstijn, die ik graag dank voor de door hem genomen moeite te reageren, moet mijn tekst hebben misverstaan: immers door mij is in het kader van de beschrijving van het geen in de Onbeschaamde nog rest van Pieter Post's ontwerp, ondermeer uiteengezet dat van diens interieur vrijwel niets over is, en dat van de uit de Groote Zaal verdwenen schouw ons slechts de tekening rest. Let wel: het handelt over de nog in het pand aanwezige authentieke elementen van Pieter Post! Blijdenstijn nu, stelt dat dit onjuist is en dat hij deze schouw, twee schilderstukken en betimmeringen op 15-l-'93 heeft 'aangetroffen' in het landhuis de Hooge Vuursche. Dat zou mooi zijn ware het niet dat noch de schouw van Pieter Post, noch de beide schilderstukken uit de Onbeschaamde in de Hooge Vuursche te vinden zijn en van de betimmering is dat nog maar de vraag. Daaren tegen wél, maar dat is sinds de publicatie van Eduard Cuypers1 algemeen bekend, de Lodewijk XV schouw uit de Groote Zaal die na 1757 in de Onbeschaamde is aangebracht, als het pand in Lodewijk XV-stijl wordt verbouwd. Daarbij wordt de 17de eeuwse interieurafwerking waar onder betimmeringen en schoorsteenmantels- uitgebroken en vervangen.2 Behoudens het geschilderde landschap met stoffage (Heemschut april jl. afb. p. 11) en enkele delen van het plafond beide uit de Groote Zaal is daarvan niets over.3 De veiling bij A. Mak auctionnair Op 15 juni 1910 kwam ondermeer dit 18de eeuwse interieur uit de Groote Zaal onder de hamer. Volgens de catalogus bestond dat uit: de Louis Quinze schoorsteenmantel; schilderij "de Berenjacht" (gesign. Joannes Fyt, 1654); dessus de porte "een Vossenjacht"; de gehele betim mering der zaal; twee vergulde Louis Quinze penantspiegels.4 In het WIJNSTRAAT 69, DORDRECHT. GROOTE ZAAL (Tuinzijde). No. 1. Een Louis Quinze Schoorsteenmantel. Het onderstuk of de eigenlijke mantel bestaat uit drie deelenn.m. twee kwartronde opgaande stijlen, waarop rust een zwak gebogen dekstuk; alle drie zeer bekwaam uitgevoerd in geaderd wit marmer en versierd met uitvoerig stijlbeeldhouw werk nog verrijkt met vruchten en bloemen. Het topstuk van geheel wit geschilderd hout vervaardigd, is eveneens rijk van beeldhouwwerk voorzien en dient als omlijsting van een prachtig SCHILDERIJ No. 1* door JOANNES FYT (geb. 1625 te Antwerpen), genaamdDe Berenjacht. Een bruine beer, door zes hem achtervolgende honden aangevallen is met hen in hevig gevecht gewikkeld. Terwijl er reeds drie half vermorzeld tegen den grond liggen, drukt hij een wit-met- zwarte hond met alle kracht in zijn voorpooten te pletter, met zijn vervaarlijk gebit de beide overgeblevenen nog van zich afhoudend. Tekst Mak-catalogus 1910, pag.9. Ontwerp 3de variant schouw in de Groote Zaal van Pieter Post, gedateerd 12/7/1652. Gem. Archief Dordrecht. We weten niet of beide schilderstukken oorspronkelijk deel hebben uitgemaakt van Post's interieurontwerp, ook Meischke cs. laten dit in het midden.5 Vast staat dat beide 17de eeuwse stukken in het 18de eeuwse interieur zijn (her)gebruikt: een Vossenjacht als boven deurstuk, de Berenjacht als schouwstuk. Daaruit kan echter niet zonder meer de conclusie worden getrokken dat De Berenjacht ook het schilderstuk boven de schouw in de grote zaal van Pieter Post zou zijn geweest. IO Het geheel is treffend van samenstelling en actie en overschoon van coloricthet is een der interessantste jachttafreelen van dezen meester, van wiens talent zelfs door Rubens en door Jordaens werd gebruik gemaakt in hunne schilderingen. Het schilderij is voluit geteekend Joannts Fyt Ft. 1654. Maten SchoorsteenmantelTotale hoogte 455, breedte 280c.M. Hoogte van het marmeren gedeelte 175 c.M. Schilderij: Hoogte 205, breed 178 c.M. Zie Afbeelding. No. 2. Dessus de portc. Voorstelling: Een Vossenjacht door Joannf.sFyt Vier honden hebben een paar vossen achter haald, waarvan de voorste reeds een der vossen heeft gegrepen en bloedig verwond. Het geheel zeer fraai van kleur en vol levendig heid van actie. Hierbij wordt verkocht de rijke witte I.ouis Quinze omlijstingluchtig gebeeldhouwd met losse ranken. Hoogte inclusief omlijsting tlo, breedte 195 c.M. No. 3. De geheele betimmering der zaai, bestaande uit 15.70 Meter Lambriseering met gebeeldhouwde ornamenten. Mak-catalogus 1910, pag.10.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 36