"De FYTEN" van Pieter Post en Joannes Fyt BRIEVEN Schouw en schilderstukken 'De Onbeschaamde" teruggevonden? In deze vredige dagen rond Kerst is een heuse Kulturkampf tussen cultuurdragers een verademing. Ronald Blijdenstijn is de gelukkige vinder van een schouw en schilderstukken uit 'De Onbeschaamde' in Dordt. Hans Bollebakker bestrijdt de vondst met verve. Hieronder kruisen beide heemschutters de degen. december 1997 Heemschut 33 Schouwstuk de Berenjacht (1654), mogelijk door joannes Fyt geschilderd en nu in landhuis De Hooge Vuursche te Baarn. Volgens Hans Bollebakker is het stuk geschilderd door Pieter Willem Zwart in 1948 (sic). In het aprilnummer van Heemschut meldt Hans Bollebakker, dat slechts een tekening resteert van de verdwenen schouw uit de grote zaal van het Huys 'De Onbeschaamde' te Dordrecht. Dat is echter niet juist. Niet alleen deze schouw maar ook een tweetal schilderstukken en betimmerin gen van De Onbeschaamde troffen we aan in de voormalige eetzaal van het landhuis 'De Hooge Vuursche' te Baarn, waar wij op 15 januari 1993 onze eindpresentatie van het Monumenten Inventarisatie Project in de provincie Utrecht hielden. Kort na zijn huwelijk met baronesse Van Hardenbroek besloot de koopvaardij-officier J.A.L. van den Bosch in 1910 een groot landhuis te bouwen in de bossen nabij Baarn. Dankzij een erfenis van zijn vorige vrouw, jkvr.L.Ch. Rutgers van Rozenburgbezat hij daar een groot stuk grond en beschikte hij over ruime midde len. De architect van het nieuwe huis, Eduard Cuypers, schreef in 1911 in zijn tijdschrift'Het Huis, Oud en Nieuw', dat de salons een LodewijkXVI-stijl kregen, 'terwijl de groote eet- en feestzaal in LodewijkXV-stijl zal uitge voerd worden; hierbij wordt gebruik gemaakt van een prachtige schouw en betimmering, afkomstig uit het huis 'De Onbeschaamde'. Van den Bosch had deze antiquiteiten in 1910 gekocht op een veiling in Dordrecht voor 2500 gulden. In dat jaar werd het huis De Onbeschaamde verbouwd tot bankgebouw, waarbij de grote zaal een nieuwe inrichting kreeg in Berlagiaanse stijl. De prachtig gebeeldhouwde grijsmarmeren schouw en de porte-brisee uit het LodewijkXV-interieur (1757-61) en de beide schilderstukken uit het Pieter Post-interieur met voorstellingen van de Berenjacht (schouwstuk) en de Vossenjacht (bovendeurstuk), in 1654 mogelijk door Joannes Fyt (1611-61) geschilderd, bevinden zich dus nu in de door Cuypers in stijl gecom pleteerde feestzaal van De Hooge Vuursche. Drs. Roland Blijdenstijn, projectleider MIP/MSP in de provincie Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 35