Heemschut zich heeft ontwikkeld. 'Eerst hebben we geïn ventariseerd hoeveel monumenten we hier hebben. We kwamen op 130 gemeentelijke monumenten, voornamelijk langs de diepen. Hiervan zijn er 47 voorgedragen als Rijksmonument. Om de monumenten te selec teren hebben we criteria aangelegd: er zijn A-, B- en C-panden. Een A-pand wordt volledig beschermd (de buitenkant), van een B-pand alleen de voorgevel en een C-pand heeft belang omdat het deel uitmaakt van een ensemble. Een A-pand ontvangt subsidie voor verbeteringen aan het hele pand, een B-pand alleen voor de voorgevel en voor een C-pand is de subsidie mogelijkheid bijna nihil. We hebben de lijst, toen die klaar was, aan de bevolking gepresen teerd. Eerst was men sceptisch. We hebben de mensen duidelijk proberen te maken wat onze insteek is: samen met de eigenaar het pand in stand houden, niet als een 'hardliner' terug gaan restaureren naar de oorspronkelijke staat. De eigenaar blijft altijd de baas, er zijn geen juridische sancties. We willen vanuit de gemeente graag adviezen geven en de helpende hand bieden.' Siermetselwerk aan een Art Nouveau-pand aan het Beneden Oosterdiep. Foto Archief Gemeente. ning gaan houden met de monumenten, ook winkeliers houden er rekening mee. En zoals gezegd: de mensen kunnen altijd bij ons terecht voor advies.' Het monumentenbeleid in Veendam loopt nu effectief drie jaar. In het begin was het moeilijk de 250.000 gulden stadsvernieuwingsgelden, die we voor monumenten besteden, op te krijgen. Na alle voorlichting, de mond-op- mond reclame en natuurlijk doordat te zien is dat Veendam steeds mooier wordt, moet er nu zelfs met de gelden geschipperd worden. Over een paar jaar is het afgelopen met de stadsver nieuwingsgelden vanuit de Provincie, dan moet de gemeente Veendam zelf bedragen beschik baar gaan stellen. Verlaatshuis Dat Veendam het serieus meent met de monu menten, blijkt ook uit de dit jaar, op gemeente- kosten, voltooide restauratie van het Verlaatshuis. Dit voormalige café-boerderijtje (met nog 18de eeuwse elementen), tevens vanouds vergader plaats van het Waterschap, en strategisch gelegen bij de sluis, was zwaar vervallen, maar is nu met oude materialen gerestaureerd en heeft weereen bestemming als horecagelegenheid. Saskia Simon en drs. Jan F. Voerman zijn lid van de Proviciale Commissie Heemschut Groningen. Literatuur: Harkema, P. en Panman, M.H. Veendam, gemeentebeschrijving, regio Veenkoloniën. Panman, M. en Possel, J. Architectuur en stede- bouw in Groningen, 1850-1940. Zwolle, 1992. Niet iets opleggen Engbert Dorgelo, hoofd afdeling Bouwzaken van Veendam, schetst wat er zoal met de gemeentelijke subsidie gedaan wordt: 'Behalve de nodige reparaties aan stoepen, deuren, afvoeren en goten, kunnen we ook verdwenen kenmerken van een pand terugbrengen. Bijvoorbeeld schoorsteenkappen en ornamen ten. Een zeer detonerende dakkapel, van een pand dat deel uitmaakt van een harmonisch ensemble, is juist weer weggehaald. Het pand past nu weer mooi in het streekje daar. De eige naren komen zelf met een voorstel en een begroting, en in de monumentencommissie wordt dit voorstel dan besproken en het subsi diebedrag bepaald. Als je met de mensen in contact komt, zie je vaak dat er meer oplossin gen zijn. Bij ons is het niet zo van: "zo moet het en niet anders" - hoewel we wel degelijk normen hanteren - vanuit de grote hoeveelheid technische gegevens die we hebben en vanuit onze kennis van bouwstijlen en stijlkenmerken. Veel mensen worden net zo enthousiast als wij, en gaan het oude ambacht aardig vinden. Wat je nu oök ziet is dat mensen die geen subsidie aanvragen, met de kleuren van hun huis reke- Verlaatshuis (links) aan Nijverheidskade. Foto jan Voerman. december 1997 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 29