Het stimulerende monumenten beleid van Veendam Saskia Simon en Jan Voerman Wie in Veendam en Wildervank rondloopt, constateert: 'Het ziet er hier veel beter uit dan een tijdje terug'. Dat klopt: De gemeente Veendam werkt aan zijn monumenten. Al een paar jaar wordt er een stimulerend gemeentelijk monumentenbeleid gevoerd. Door demping en sloop is in de jaren '60, '70 en '80 veel waardevols verdwenen in de 'Parel van de Veenkoloniën'. Vroeg u aan de eerste de beste in Veendam naar monumenten, dan was het antwoord: 'Die hebb'n wie nait!' Maar er is een duidelijke omslag gekomen. Veendam is trots op het bouwkundig erfgoed en gaat er met beleid mee om. 26 Heemschut Geschiedenis De geschiedenis van Veendam en Wildervank begint halverwege de 17de eeuw, met de turf- stokerij. Om de turf af te voeren zijn het Ooster- en het Westerdiep gegraven. De bedrijvigheid rondom de turf trok mensen aan en in 1795, bij de eerste volkstelling, was Veendam met ruim 5000 inwoners de tweede grote plaats in de provincie. Omstreeks die tijd was het alweer gedaan met de turfgraverij en waren de landbouw, de zeescheepvaart en de scheepsbouw de belangrijkste pijlers van de economie. Na 1860 ontwikkelde Veendam zich als industrieplaats voor de aardappelzetmeel-, de strokarton en de machine-industrie. Vooral de periode van de 19de-eeuwse indus trialisatie heeft zijn stempel gedrukt op het bebouwingsbeeld van Veendam. De meeste fabrieken zijn nu verdwenen. Wel zijn er nog, vooral langs het Oosterdiep, woningen van fabrikanten, middenstanders en ook arbeiders woningen. Opvallend zijn de luxueuze neo- classisistische, eclectische en Jugendstil heren- Middenverlaat (sluis), grens tussen Veendam en Wildervank. Foto lan Voerman. huizen, die de welvaart van de toenmalige eige naars laten zien. Uitbreidingsplan In de periode 1910-1930 kreeg Veendam, en dat was uniek voor de provincie Groningen, een uitbreidingsplan van stedelijke allure: het "Van Beresteyngebied". Kenmerkend voor dit plan, dat lag in het gebied tussen het station, het Ooster- en het Westerdiep, waren twee, elkaar kruisende, hoofdassen en een rechthoe kig stratenpatroon. Het plan voorzag in woningbouw voor verschillende sociale klassen, en er waren diverse voorzieningen, zoals scholen, een sportterrein en een hertenkamp. Indrukwekkend zijn de grote villa's, langs de hoofdassen van het plan opgetrokken in diverse stijlen. Het veenriviertje de Oude Ae is in het plan opgenomen als vijver. Het Van Beresteyngebied wordt in het Monumenten Inventarisatie Project aangeduid als een "gebied met bijzondere waarde". Vanuit de gemeente wordt gewerkt aan een beschrijving en inventarisatie. Het beleid nu De gemeente Veendam voert al een aantal jaren een stimulerend monumentenbeleid. Kern van dit beleid is dat het stadsvernieu- wingsgeld dat vanuit de provincie beschikbaar wordt gesteld voor particuliere woningverbete ring, 250.000 gulden per jaar, gestoken wordt in herstel en onderhoud van monumenten. Het initiatief tot verbetering van het monument, via het aanvragen van subsidies, ligt bij de eigenaar. In Veendam spraken we over dit beleid met wethouder Lucas Westra en met Engbert Dorgelo, hoofd afdeling Bouwzaken. Lucas Westra, als wethouder verantwoordelijk voor de monumentenzorg in Veendam, geeft aan hoe het monumentenbeleid in Veendam december 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 28