Herengracht 180 met achterkamer uit 1759 Hans Tulleners Interieurs van Amsterdamse Grachtenhuizen IV Er mag dan een Herengracht zijn in Leiden, in Maarsen, in Hasselt, in Muiden en zelfs in het Zuid-Afrikaanse Kaapstad, de enige echte Herengracht bevindt zich toch in Amsterdam. De 2,4 kilometer lange Herengracht - genoemd naar de Heren Regeerders van de stadsstaat - is in drie fasen aangelegd. december 1997 Heemschut 25 Eerst was daar een laat-lóde eeuws grachtje, vervolgens was daar de verbreding en verlen ging vanaf 1612 tot aan de Leidsegracht. Na 1658 volgt de verlenging naar de Amstel. Aan de "moedergracht van de grachten" - of is dat het Canal Grande in Venetië - liggen 536 huizen. Ongeveer 85 procent van deze huizen- pracht valt onder monumentenzorg. Het aantal 17de-eeuwse huizen is beperkt, het zijn vooral 18de-eeuwse. Over die magnifieke huizen is in 1976 een boek verschenen: Vier eeuwen Herengracht. Het indrukwekkende boek met 717 pagina's is het naslagwerk voor vooral de bewonersge schiedenis van die huizen. De grote omissie in dit boek, dat voor zijn vormgeving prijzen heeft gekregen, vormen de interieurs van die huizen. De meeste bijzondere staan er bijna nooit in. Ook over één van de mooiste achterkamers, die De vier hoeken bestaan uit kasten met spiegels en beschilderingen daarboven. In de vergader zaal van Kempen Co, zijn nog zeven witjes te bewonderen. (foto genomen in één van de spiegels van de hoekkasten) van Herengracht 180, staat niets vermeld in het boek. Het fraaie pand dateert uit 1759 en zoals gezegd is die achterkamer op de hoofdverdie ping in het voorhuis heel bijzonder en compleet. Alleen al in die achterkamer zijn nog zeven beschilderingen uit de bouwtijd aanwe zig. De hoeken zijn weggewerkt door middel van vier houten kasten met spiegels en beschil deringen daarboven. Boven de fraaie schouw bevind zich wederom een spiegel met een prachtige lijst en een witje, omlijst met prachtig houtsnijwerk. Een witje, ook wel grisaille genoemd, is een beschildering in zwart/wit Het derde huis links vanaf de Raadhuisstraat, links op de foto, is het magnifieke Herengracht 180, gebouwd in 1759. Een totaal onbekende stijlkamer is de achterkamer van Herengracht 180. De Lodewijk XV kamer is wat betimmeringen, deuren, lijsten, spiegel, beschilderingen en stucwerk betreft, nog helemaal in tact. tinten, genoemd naar de 'uitvinder' Jacob de Wit (1695-1754). Tegenover die fraaie haardpartij bevindt zich de ingangsdeur met daar boven een imposant witje, waarschijnlijk een afbeelding van Moeder Aarde. Boven de dubbele deur naar de voorkamer bevindt zich de zevende beschildering, wederom een grisaille. Sinds mijn eerste bezoek aan dit huis - toen was die Lodewijk XV - stijlkamer nog in gebruik bij levensverzekeringsmaatschappij AGO - is de achterkamer niet alleen gaaf gebleven, maar ook nog eens in stijl gemeubileerd. De eigenaar Kempen ér Co, vermogensbeheer, gebruikt deze zeer bijzondere, onbekende achterkamer als vergaderzaal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 27