december 1997 Heemschut 23 gen die de stad heeft ondergaan, maar ook van wat er behouden is. Ziet men op de recente foto's geparkeerde auto's, op de oude foto's zijn dat nog gezellig spelende kinderen of poserende inwoners. Het secretariaat van de Vereniging is: postbus 117, 8080AC Elburg. Scholen De Open Monumentendag stond dit jaar in het kader van monumentale scholen, hetgeen een stroom van publikaties betekende. Begin dit jaar was er in het Nederlands Architectuur Instituut te Rotterdam een grote tentoonstel ling gewijd aan 200 jaar schoolbouw. Bij deze tentoonstelling verscheen een catalogus geti teld 'Nederland naar school; twee eeuwen bouwen voor een veranderend ondenvijs' (Nai-uitgevers, 1996. Prijs f69,50). Wij ontvingen van uit geverij Matrijs twee aardige, regionale over zichten. In de Arnhemse Monumentenreeks verscheen deel 3, Scholenhonderdvijftigjaar scholenbouw in ArnhemdoorP. Dijkerman., waarin naast aandacht voor het schoolgebouw, de verande rende inzichten en eisen en de ontwikkeling van het Arnhemse onderwijs worden verhaald, ontwikkelingen die zich vaak direct weerspie gelen in de architectuur. In het tweede deel wordt een selectie gemaakt van scholen die uitvoeriger worden beschreven. Zowel oude schoolgebouwen, inmiddels gesloopte, leeg staande of hergebruikte, als de glazen schep pingvan Gerrit Rietveld (1963), de Academie voor Beeldende kunsten en het allegaartje, het Olympus College, waaraan de laatste dertig jaar driftig werd gebouwd, verbouwd en vergroot. Utrecht, Matrijs, 1997. 64p. ISBN90.5345.107.2 Prijsf 19,95. In de Stichtse Monumentenreeks deel 8 verscheen: 'Scholendoor Esther Leenheer- Wessel. Ook in deze uitgave eerst een algemeen over zicht waarin verschillende schooltypen als portiek-, gangen- en halschool en hun varian ten worden toegelicht. Daarna gaat het over de vormgeving en toepassing van verschillende bouwstijlen. In het tweede deel wordt per blad zijde een school in het kort beschreven. In het boekje wordt overigens met enige teleurstelling over de verbouwing van de Wilhelmina Mavo te Rhenen (zie p geschreven. Zo bij elkaar gezet is de grote variëteit aan schoolgebouwen opmerkelijk; van zakelijke schoolgebouwen tot 'schoolvilla' met groot rietgedekt dak (De Bilt) en school in chaletstijl (Woudenberg). Utrecht, Matrijs, 1997. 64p. ISBN 90.5345.106.4. Prijs f 19,95. Industrieel Erfgoed Utrecht Bij uitgeverij Matrijs verscheen 'Fabriekswerk; industrieel erfgoed in de provincie Utrecht' door Hans Buiter; beeldredactie Bert van Holst. Een Utrechtse apotheose op het jaar (1996) van het Industrieel Erfgoed? Ondanks dat er in de provincie Utrecht geen sprake is geweest van intensieve industrialisatie is er toch een grote verscheidenheid aan indus trieën. Deze bedrijvigheid heeft in het Utrechtse landschap zijn sporen nagelaten in de vorm van fabrieken, loodsen, arbeiders woningen, directievilla's en een veelheid van apparaten en machinerieën. Behalve een aantal steenovens langs de Lek, textielfabrieken in Veenendaal en staalfabrie ken (Demka, Werkspoor) in Utrecht-stad treft men in Zeist de bestekfabrieken van Gero en Sola. In het boek worden verschillende branches van industrieën per soort beschreven van turf in Vinkeveen en tabak rond Amerongen, Eist en Rhenen tot elektriciteitsvoorzieningen met allerlei gebouwen over de provincie verspreid. Het boek wil laten zien dat industriële monu menten geen geïsoleerde objecten zijn, maar als spinnen, of zo u wilt, vliegen in het web van de geschiedenis zitten. Utrecht, Matrijs, 1997. 160p. ISBN90.5345.096.3. Prijsf49,95. Monument Graaf Adolf De Rijksgebouwendienst directie Noord liet een aardig en verzorgd boekje uitkomen over het grondig gerestaureerde monument uit 1872 van graaf Adolf, in Heiligerlee. Het boekje geeft een indruk van deze werkzaamheden. Verder wordt de geschiedenis verteld van graaf Adolf (de broer van Willem van Oranje) en de Slag bij Heiligerlee, en leert u over de geschiedenis van het monument. Dit leuke boekje, in een ring band, kost f 9,95U kunt het bestellen bij via tel. (0597)-418199. Wijnhuisfonds In het verslagjaar bestaat het Wijnhuisfonds te Zutphen 70 jaar, reden om aan de nestor, jhr. mr. M. W. C. de Jonge een bijdrage voor het jaarverslag te vragen in de vorm van een terug blik. Behalve een overzicht van restauraties in 1996 een zevental korte bouwhistorische bijdragen bevat het aandacht voor overige ontwikkelingen. Secretariaat: Stichting het Wijnhuisfonds, Berkelsingel, 7201 BL Zutphen. Tel. 0575513829. Rectificatie "Bourtange" Mr. J. Meihuizen uit Amsterdam was zo vrien delijk ons een foto toe te zenden van de steen met tekst die zich in de achtergevel -en niet zoals abusievelijk vermeld werd, zijgevel- van het kerkje bevindt. De ingemetselde steen, onder het wapen der Unie, heeft als tekst, geschreven in hoofdletters: Anno 1593 in de maent augusti is deze fortresse alhier op de/Bourtange tot dienste der genera liteit duer die neerstige/beleyding ende bevor- dring des welgeboren heeren Heere Wilhelm Ludwich Graeff tot Nassou Catzenellnbogen Vianden Dietz etc/statholder ende capiteyn generaal in Vrislant ende bij den heeren gede puteerde staten aldan aengeleyt en corten tyt in defensie gebracht. [zie ook: M.D. Ozinga. De Nederlandsche monumenten van geschiedenis en kunst. Geïllustreerde beschrijving Oost-Groningen. 's-Gravenhage 1940. Herdruk Arnhem 1971. p. 197] Stedelijk Gymnasium in Utrecht aan de Homeruslaan in stijl Nieuwe Bouwen (j.de Vries, 1930).

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25