Agenda EmWÊMér Muzikaal Monument Gelukwens vut m ■Hu Jargon EXPOSITIES llll III Heemschut 21 Met ingang van dit nummer start Heemschut een nieuwe rubriek Jargon genaamd. Hierin zal een bouwkundige term (of termen) uit een van de artikelen nader toe gelicht worden. Een foto of teke ning zal de term verduidelijken. In het artikel, waarin het woord gebruikt is, zal verwezen worden naar de rubriek Jargon. In deze rubriek zullen wij veel vuldig gebruik maken van het boek 'Bouwkundige termen' dat werd samengesteld door E.J. Haselinghuis (1881-1972),maar dat recentelijk geheel werd herzien door H.Janse. Deze nieuwe druk werd niet alleen grotendeels herschreven, maar ook uitgebreid met ruim 2000 termen. Bovendien werden een groot aantal tekeningen verbe terd. Door toename van het Fronton en timpaan Het fronton is de bekroning van een gevel, venster of ingang met een meestal driehoekig lichaam (Een fronton kan ook segment vorming zijn). Bij de Grieken was het fronton de bekroning van het tempel front en vormt de afsluiting van het dak aan de voor- en achter zijde van de tempel. Het gevel- veld binnen het fronton noemt men het timpaan. Het timpaan is omgeven door profiellijsten en bevat meestal reliëfsculptuur. Bij de Griekse tempels verwijzen de beeldhouwwerken naar de god(en), waaraan de tempel is opgedragen. Bij de Romeinen kunnen ze daarnaast ook verwij zen naar historische figuren of gebeurtenissen. Later worden fronton en timpaan ook voor niet- religi euze gebouwen gebruikt en ron bouwhistorisch onderzoek de laatse decennia is de kennis over materialen en technieken enorm toegenomen. Nieuw is ook de vermelding en toelichting van historische bouwkundige termen; de oudste vermelding van een term en de evolutie die het woord en de betekenis in de loop van de tijd heeft doorgemaakt. Tevens is er aandacht voor regionale bijzonderheden in terminologie en bouwhistorie. Het boek bevat behalve vele tekeningen 3900 tera tuurverwi j zingen Dr. E. Haslinghuis en dr. ing. H. Janse. Bouwkundige term.en; verklarend woordenboek van de westerse architectuur- en bouwhis torie: derde, geheel opnieuw bewerkte en vermeerderde druk. Leiden, Primavera Pers, 1997. 644 p. ISBN90.74310.33.8 Prijs f125,-. verwijzen de sculpturen naar de functie van het gebouw, de gebruikers of de opdrachtgevers. De timpaansculpturen van het Paleis op de Dam bijvoorbeeld verwijzen naar de grootheid van de stad Amsterdam. Aan de Damzijde ziet men de Stedemaagd die door zeegoden wordt gehuldigd. Aan de andere kant worden de Stedemaagd en de personificaties van IJ en Amstel gehuldigd door die van de vier werelddelen. In de 17de- eeuw kenden men slechts vier werelddelen. Suggesties voor deze rubriek kunt U zenden t.a.v. de redactie. Illustratie uit boek Bouwkundige Termen van Haslinghuis Janse. Hist. huizen met beschilderde behangsels Lezing door H. Tulleners op 13-1,12.30-13 uur in Rijksmuseum, Amsterdam Charles Rochussen; met o.m. stad- en landschapsgezichten van deze veelzijdige kunstenaar. T/m 17-1 in Archiefwinkel, Bank Mees Pierson, Coolsingel 91, Rotterdam. Betaafs Passewaaij; landelijke ?iederzetting in Romeinse tijd. In Streekmuseum, Plein 48 Tiel t/m 26-1. Utrecht onderbouwd; hoe opgra vingen architecten op ideeën kunnen brengen. In Aorta, Achter de Dom 14 Utrecht. 1 Ojaar archeologisch onderzoek in Kampen; t/m 30-12 in Sted.Museum Kampen, Oudestraat 158. Dijklandschap in de Betuwe; visies van landschapsarchitecten als reactié op dreigende water snood in 1995. Ned.Arch.Inst. Het Muzikaal Monument van de maand januari is dit keer in Dokkum, op zondag 2 5 januari van 14.00 uur tot ca 16.30 uur. Het wordt gehouden in de IJsherberg (zie foto) aan Harddraversdijk 1 te Dokkum. Een muzikaal monu ment is een lezing, omlijst door een muziekprogramma. Altijd reserveren: 020-4205557 (Ver. Open Monumenten). Museumpark Rotterdam, t/m 8-2. Herinneringen aan arch.groep '32; "gematigde" Nieuwe Bouwers vanaf 31-1 in Dienstbodenhuis De Koepel, onderdeel sanatorium Zonnestraal, Loosdrechtsebos 7 Hilversum. Langs velden en wegen; de verbeel ding van het 18de en 19de-eeuwse landschap. In het Rijksmuseum, Amsterdam t/m 3 -3 Schotels en tegels voor de sier, majo lica in Noord-Nederland 1550-1650. In de Vleeshal, Haarlem, Grote Markt t/m 15-2. Wonen en werken in Hilversum van 1850-1960; In Goois Museum, Hilversum. De redactie feliciteert onze trouwe adverteerder, de heer A.G.M. Willemsen te Deventer met het 75- jarig jubileum van zijn Meubel makerij, gespecialiseerd in antiek restauratie, de Fa.Hekkers v.'t Spijker. Wij wensen hem nog vele decennia voorspoedig onderne merschap toe. Poëtisch monument Als variatie op het muzikaal monu ment is er een poëtisch monument op 24 februari van 14.00 tot 17.00 uur in het Nationaal Hunebed Informatiecentrum Flint'n Hoes, Bronnegerstraat 12 in Borger. Behalve een lezing over hunebed den draagt de heer H.Nijkeuter enkele gedichten voor bij een hunebed. Reserveren: 020-4205557 03 - december 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 23