Monumenteel KORTE BERICHTEN 20 Heemschut december 1997 GELDERLAND School van type "Delftse School" gesloopt Groesbeek Voor de Gerardus Majella, een school uit 1946 en een van de vroegste voorbeelden van na-oorlogse Delftse School gebouwen, was een aanvraag tot plaatsing op de Rijkslijst ingediend. Hierover is negatief beschikt. De sloopvergunning is toegewezen. Bouw woning van de baan Rozendaal De bouw van een woning in het Beekdal is definitief van de baan. Het bestemmingsplan waarin bouw in het Beekdal wel mogelijk was, is op procedurele gronden vernietigd door de Raad van State. "Pand vernietigd" Renkum, Rijksmonument De Keijenberg is beroofd van haar historisch interieur. Directeur M. Bruning van bedrijf Perdigon had, zoals hij zelf zei "het pand vernietigd". Hem was de huur opgezegd door de stichting Kerk en Wereld, eigenaar van het pand. De gemeente Renkum doet aangifte van overtreding van de Monumentenwet. NOORD-HOLLAND Stolpenstichting geëerd Door het Anjerfonds is de Noord- Hollandse Stolpenstichting onlangs geëerd met de "prijs voor culturele arbeid." Al jaren zet deze stichting zich in voor de beeldbe palende stolpboerderijen in deze provincie. Ondanks al zijn inspan ning moet echter ook deze stich ting zien hoeveel van dit kenmer kende erfgoed van jaar tot jaar verloren gaat. De niet uit teleur stelling maar wel omwille van zijn leeftijd scheidende voorzitter, Johan Schilstra, was ondanks de feestvreugde bij de uitreiking reëel genoeg, deze gelegenheid aan te grijpen voor een ernstige waar schuwing. De inspanning, die de stichting zich getroost, nieuwe gebruiksvormen te vinden voor wat eens een uitsluitend agrarische doelstelling had, neemt niet weg, dat dit erfgoed in omvang van jaar tot jaar afneemt. De komende voorzitter dient te weten, dat er weliswaar nog 3600 stolpen uit het open Noord-Hollandse landschap oprijzen maar dat het er toch steeds minder worden. En - vandaar de prijs - zonder de stichting zou de teloorgang niet te stuiten zijn geweest. West-Frisiaweg Rijkswaterstaat verricht momenteel een onderzoeknaar het gebruik van de zogenaamde West-Frisiaweg, de Oost- Westverbinding in Noord- Holland van Enkhuizen naar Alkmaar. Van Enkhuizen tot voorbij Hoorn is deze weg voor een groot deel vierbaans. Plannen om eenzelfde 'opwaardering' van het gedeelte van Hoorn naar Alkmaar te realiseren stuiten nog steeds op grote tegenstand in het desbetreffende gebied en met name in de Schermer. Daar vreest men een ernstige aantasting van het al sinds de inpoldering in 1635 onaangetaste uniek-monumentale karakter van deze polder. Molens, dijken, vaarten, sloten, verkave ling, bebouwing, beplanting etc. zijn nog onveranderd als waren ze niet al drie en een halve eeuw geleden in de droogmakerij tot stand gebracht. Een verbreding van de weg langs de Noordervaart, niet meer en niet minder dan een voormalige trekvaart, moet zonder meer leiden tot een demping van deze vaart, die nu juist de basis vormt van dit monument: een voor een polder unieke binnen- boezem. De Schermer heeft alle ingrediënten in huis, die het mogelijk maken, deze zeldzaam bewaarde polder, een officiële monumentale status te geven. Welke ingrediënten dat zijn valt te lezen in een promotie-brochure, die de gemeente onlangs heeft uitgegeven en die te verkrijgen is in het gemeente huis in Stompetoren. Tel. 072- 5039841. Markermeerdijk De provincie Noord-Holland wil de Markermeerdijk tot provinciaal monument verklaren. Net als de West-Friese Omringdijk, die het voormalige West-Friesland omsluit, moet ook deze dijk tussen Hoorn en Durgerdam langs het IJsselmeer een beschermende status krijgen. De gemeenten Edam-Volendam en Zeevang worden over de plannen gehoord. Zij hebben al verklaard moeite te hebben met deze optie, omdat die een wegverbinding onderaan de dijk bezwaarlijk maakt. GRONINGEN Woede over gemeentelijk beleid Zuidhorn Stichting Structuur roert zich. In een brief aan het gemeentebestuur van Zuidhom laat de stichting, die de ruimtelijke ontwikkelingen in de gemeente Zuidhorn kritisch volgt, duidelijk merken dat de communicatie tussen gemeente en bevolking veel beter zou kunnen zijn. Plannen zouden in een veel eerder stadium aan de bevolking gepresenteerd moeten worden en er zou beter geluisterd moeten worden naar adviezen van deskundigen en naar de mening van de burgers. Er moet worden gestreefd naar het instellen van beschermde dorpsgezichten en beeldkwaliteitplannen en het ontwikkelen van nieuwe bestemmingsplannen. Verder zou de gemeente volgens Stichting Structuur een hogere prioriteit moeten toekennen aan behoud van het gebouwde erfgoed. Stichting Structuur is dit jaar opgericht uit woede over het gemeentelijk beleid. In dit beleid zou een beeldbepalende 19de-eeuwse school aan de Frankrijkerlaan moeten wijken voor appartementenbouw. Er heeft omstreden afbraak plaats gevonden in de nieuwe kantoren omgeving van het moderne gemeentehuis. De manier waarop de gemeentelijke monumenten lijst, in een onaf stadium, is goedgekeurd, valt bij Stichting Structuur eveneens verkeerd. Een monument waard Zeerijp Wat gaat er gebeuren met het huisje aan de Enumerweg nr. 3 in Zeerijp (gern. Loppersum), nu het pand een nieuwe eigenaar heeft? Het eenvoudige pandje is als enige in het dorp, samen met de kerk, overgebleven bij de waters noodramp in 1663. Na archeologisch onderzoek werd geconcludeerd dat het huis veel ouder moet zijn dan eerst werd gedacht. Het wordt nu geschat op begin 16de eeuw. Heemschut vindt dat het huis tot monument verklaard moet worden. LIMBURG Het Pinakelhuis Gennep Goed nieuws voor Gennep. Woningbouwvereniging Steendal gaat met hulp van de gemeente en Monumentenzorg het oudste woonhuis van de stad, het "Pinakelhuis", restaureren. Bij het verkrijgen van de restauratie subsidies voor dit pand, dat in Gennep ook wel bekend staat als het "Huis van Rens", heeft de Bond Heemschut nog een adviserende rol gespeeld. Het betreft hier een zeldzaam voor beeld van laat-gotische Nederrijnse baksteenarchitectuur. Het huis is het enige pand dat de stadsbrand van 1597 heeft overleefd, en is derhalve een unieke herinnering aan de tijd dat Gennep een belangrijke handelsplaats was. Na de afgelopen jaren te zijn "mis bruikt" als kippenmesterij, cham pignonkwekerij en schoenenhal, leek het met twee trapgevels gesierde pand van rond 1525 enkel nog goed voor de sloop. Onderdeel van het restauratieplan is het opnieuw aanbrengen van de rij pinakels op de voorste trapgevel. Het enig andere woonhuis met pinakels in Nederland is het Romerhuis in Venlo. Tegelijkertijd met de restauratie zal de sloop van recente hinderlijke aanbouwsels en de aanleg van een voetpad ervoor zorgen dat het monument uit zijn "isolement" geraakt en dat het de beeldbepalende plaats in het stadsbeeld krijgt die het verdient.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 22