Ruïnes in Nederland Huizenonderzoek Heemschut NOG Persprijs 1997 Heemschut 19 Wie schrijft artikel? De Stichting Regionale Geschiedbeoefening Noord- Holland, de Stichting Stichtse Geschiedenis en het Project Geschiedbeoefening Zuid-Holland hebben gezamenlijk het informa tieve boekje 'Op zoek naar huis, straat, of buurt; een handleiding voor historisch huizenonderzoekui tgege- ven. Het werd samengesteld door Kees van der Wiel voor de amateur historicus, die op zoek wil naar de geschiedenis van zijn huis en omgeving. Huizenonderzoek is bij uitstek locaal-historisch onderzoek. De drie hoofdvragen, wie waren de eigenaren, wie de bewoners en hoe is de bouwgeschiedenis leiden tot veel nieuwe vragen op sociaal en economisch vlak. Deze hoofd vragen eisen een afzonderlijk onderzoek, waarvan de uitkomsten in een later stadium vermengd kunnen worden. Verschillende bronnen en archiefstukken (straat- registers, minuutkaarten, bouwte keningen), zoals notariële acten en belastinginningen (verponding, haardstedengeld) zijn beschikbaar. Vooral voor 1800 zullen meer vragen onbeantwoord blijven. In de loop van de 19de eeuw werden steeds meer zaken geregistreerd. In negen hoofdstukken worden de verschillende mogelijkheden van archiefonderzoek toegelicht, begrippen uitgelegd en literatuur ter verdere informatie gegeven. Tot slot geeft het boekje een zoge naamd stappenplan met adviezen hoe te werk te gaan. Misschien kan de uitkomst van uw huisonderzoek leiden tot een inte ressant artikel in een aflevering van Heemschut. De redactie biedt u daarbij graag de helpende hand. In ieder geval kan deze uitgave u helpen bij het eigen onderzoek. De uitgave is te bestellen bij de consu lenten in Utrecht, Zuid-Holland en Noord-Holland of af te halen bij betrejfende archieven. Voor Noord- Holland is dat Kleine Houtweg 18 Postbus 5212, 2000 GE Haarlem,. Tel. en fax. 023-5318436. (e-m,ail: rgnh@tref.nl). De prijs is slechtsf 15,- (exclporto). Graag inzendingen Ook over 1997 wordt weer de Heemschut NOG Persprijs toege kend. De prijs zal gaan naar de beste journalistieke productie op het brede terrein van cultuurmonu menten en cultuurlandschappen, het liefst met een beschermings aspect. Het kan zowel om geschre ven inzendingen als om radio/tv- producties gaan uit het jaar 1997. Zowel losstaande producties als series kunnen meedingen. De prijs bestaat uit een bedrag van 10.000 gulden. Daarnaast zijn er eervolle vermeldingen. Wie ons wil tippen, neem even contact op met de secretaris van de jury, Jaap Kamerling, tel. 020-6225292. Inzenden vóór 15 februari. Restauratie Zonnestraal Staatssecretaris Nuis is accoord gegaan met een plan voor restaura tie van het voormalige sanatorium Zonnestraal van architect J. Duiker bij Hilversum tot paramedisch centrum. Om het nog resterende tekort van 2.5 miljoen te dekken komt er overleg met derden, die met het Rijk de hobbel moeten slechten. Kinderdijk en Willemstad op Werelderfgoedlijst De Unesco heeft de historische binnenstad van Willemstad (Curacao) en het molencomplex Kinderdijk in Zuid-Holland op de Werelderfgoedlijst geplaatst. Schakel Schrale wint prijs Onze vaste adverteerder, restaura tiemaatschappij Schakel ér Schrale te Rijswijk heeft de Van Bladerenprijs gewonnen voor de grote inzet, waarmee zij leerlingen op de bouw plaats opleidt. Het bedrijf leidt met name jonge timmerlieden op om ook in de toekomst verzekerd te zijn van vakbekwame medewerkers. Ford Awards Om mee te dingen naar de Henry Ford Awards kunnen tot 26 februari projecten worden ingediend voor het behoud van het natuurlijk of cultureel erfgoed. Tel. 020-6277706. M. Kuipers-Verbuijs, H. Klomp, N.C.M. Maes, J. Michels, A. de Vries, R.J. Wielinga, A.G. Schulte (redactie) In Ruïnes in NederlandvrovAt de ruïne en haar omgeving, aan de hand van vele voorbeelden van eigen bodem, als verschijnsel en als object vanuit diverse invalshoeken belicht. Allerlei (kunst-)historische en literaire facetten komen, ook in breder Europees verband, aan bod. Er wordt aandacht besteed aan de problematiek bij restauratie en conservering. Flora en fauna, de natuurlijke bondgenoten van de ruïne, worden hierbij niet vergeten. De uitgave geeft een rijk geïllustreerd overzicht van alle historische belangrijke ruïnes. Zij worden nauwgezet beschreven en getoond. Tal van historische tekeningen, prenten, opmetingen, oude foto's en recente opnamen verluchten de tekst van dit standaardwerk. Deze uitgave verschijnt in samenwerking met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist. 334pagina's 325 illustraties in zwartwit en kleur, in linnen gebonden met stofomslag ISBN90 400 9974X- 69,50 Waanders Uitgevers Postbus 11 29 8001 BC Zwolle Tel 038 - 465 86 28 Fax 038 - 465 59 89 december 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 21