Heemschut nieuws ACTIEF Heemschut 17 Medewerkers katern: Frank Hovcns, Gerard Baijens, Saskia Siinon, Henk Nicuwcnhuis, Ria Koningjan Derk Gerritsen LIMBURG Sankt Ludwig Rijksmonument Vlodrop Staatssecretaris Aad Nuis van Cultuur heeft het advies van de Raad voor Cultuur opgevolgd en het "Kulturkampfklooster" Sankt Ludwig in Vlodrop, gemeente Roerdalen, de status van Rijksmonument verleend. Hiermee heeft het bezwaar dat de Bond Heemschut, het Burgercomité Sankt Ludwig en de Heemkunde- vereniging Roerstreek tegen de sloopplannen van de Maharishi- beweging hadden ingediend (zie het juni-nummer van "Heemschut"), vruchten afgeworpen. Niettemin blijft alertheid geboden, want ook de status van Rijksmonument biedt geen 100 procent zekerheid tegen sloop of verval. Samen met de andere twee actievoerende partijen hoopt de Bond Heemschut dat de Maharishi-beweging een voortzetting van het gebruik van Sankt Ludwig weer in overweging wil nemen. ZEELAND Beschermers werken samen Bond Heemschut gaat in Zeeland nauwer samenwerken met de Heemkundige Kringen uit die provincie. Op 31 oktober belegde de Provinciale Commissie Zeeland in Terneuzen een bijeen komst waarop met de in Zeeland werkzame Heemkundige Kringen werd gesproken over de mogelijk heden tot nauwere samenwerking rond het culturele erfgoed. De organisatie van de bijeenkomst, waar op twee na alle Heemkundige Kringen aanwezig waren, was in handen van de consulent regionale geschiedbeoefening de heer A. de Klerk, die ook het belang van een goede samenwerking bij de aanwezigen inleidde. Hoewel het werk van de Heemkundige Kringen zich richt op een groot aantal facetten van het eigene van de streek, staat de bescherming van monumenten in de ruimste zin van het woord hoog op de prioriteitenlijst. Wat dat betreft lopen de activiteiten van de Heemkundige Kringen en van Heemschut parallel. Bij een goede samenwerking kunnen beiden eikaars acties ondersteunen en kan Heemschut tevens de steun aanbieden van het landelijk bureau te Amsterdam, terwijl de Bond bij het ontwikke len van een actie kan profiteren van het feit dat Heemkundige Kringen vaak sneller van bepaalde knelpunten op de hoogte zijn. Een bundeling van krachten kan bij het ondernemen van actie de kans van slagen vergroten. Tijdens de bijeenkomst kwam een aantal zaken, met name in Hulst en Amemuiden naar voren, waarbij de nieuwe samenwerking meteen gestalte kan krijgen. Het besluit tot een nauwere samenwerking kan een stap zijn in de richting van het op stapel staande provinciaal beleid met betrekking tot een organisatie waar de verschillende ambtelijke en particuliere organisaties op het gebied van de monumentenzorg elkaar ontmoeten. Reclameborden langs A58 grotendeels verdwenen. In juli van dit jaar heeft het provin ciaal bestuur van Zeeland alle eige naren van reclameborden langs de A58 aangeschreven met het drin gende verzoek alle reclame-uitin gen voor 1 oktober te verwijderen. In 96 van de 110 gevallen is dat ook gebeurd. De eigenaren van de laatste 14 borden hebben nu van Gedeputeerde Staten bericht ontvangen dat zij op korte termijn aan hun verplichtingen moeten voldoen, anders doet de provincie dat op kosten van de eigenaren. Deze actie langs Rijksweg A58 is de eerste van een serie schoon maakacties die de provincie in petto heeft om heel Zeeland te zuiveren van reclameborden langs wegen buiten de bebouwde kom. Een schaduwzijde van de goede naleving van het reclameverbod in Zeeland is dat er net buiten de provinciegrens met Noord- Brabant een grote bordenconcen tratie is ontstaan. Mogelijk kunnen GS van Noord-Brabant het Zeeuwse voorbeeld volgen. GRONINGEN Voormalig gemeentehuis niet slopen Wedde Het gemeentebestuur van Bellingwedde is van plan het voormalig Gemeentehuis van Wedde af te breken. Heemschut vindt deze ingreep in de ruimtelijke structuur van het dorp te grof. Nadat Wedde als gemeente was opgegaan in de gemeente Bellingwedde, kwam het voormalig Gemeentehuis aan de Schoolstraat in gebruik als dorpshuis. Tot voor kort, want nu zijn er plannen voor afbraak. Het markante, 19de eeuwse gebouw zou, als het aan B en W ligt, plaats moeten maken voor een plein. Er zijn plannen voor nieuwbouw aan het plein, ook voor een nieuw dorpshuis. In een schrijven wijst Heemschut het gemeentebestuur van Bellingwedde er op dat sloop van het voormalig Gemeentehuis tot onherstelbare schade in het dorps beeld zal leiden, zowel in ruimte lijk als in cultuurhistorisch opzicht. Als het oude gemeentehuis verdwijnt, zal de lage bebouwing aan de overzij te weinig besloten heid bieden voor een plein. Dit plein zal daardoor onherbergzaam worden. Bovendien vindt Heemschut dat het voormalig Gemeentehuis een beeldbepalend en karakteristiek complex in het dorpsgezicht vormt, door zijn uitstraling en door het samenspel van het Gemeentehuis met de belendende panden en de er tegenover gelegen woningen. DRENTHE Coevorden maakt nieuwbouw bij middeleeuws kasteel mogelijk Coevorden Vorige maand scha kelde de Vereniging Vestingstad Coevorden (WC) de Bond Heemschut in toen het Coevorder gemeentebestuur het ontwerp-bestemmingsplan Weeshuisweide bekendmaakte. Met name de mogelijkheid om in dit kwetsbare gebied bouwhoogten tot twaalf meter mogelijk te maken deed de WC en menig Coevordenaar de schrik om het hart slaan. Dat er iets in dit gebied dat begrensd wordt door de Weeshuisstraat, de Aleida Kramersingel en Het Kasteel, moet gebeuren, daar is iedereen in Coevorden het al jaren over eens. Dit stukje van de stad wordt al lange tijd min of meer aan zijn lot overgelaten en is zo langzamer hand beslist aan rehabilitatie toe. Het feit echter dat het gemeente bestuur van deze oude Drentse vestingstad hier ruimte biedt aan (te) grootschalige nieuwbouw is de WC en Heemschut in het verkeerde keelgat geschoten. Dit deel van het stadje is in de ogen van Heemschut kwetsbaar. Het ontwerp-bestemmingsplan maakt het mogelijk het voormalige Weeshuis - een rijksmonument - min of meer in te bouwen waar door de fraaie open zijde van de Weeshuisweide naar de A. Kramersingel onaanvaardbaar wordt verkleind. De geplande nieuwe woonbebouwing benadert zodoende het kasteel te dicht). De bezwaren van Heemschut concen treren zich op de wijze waarop de Weeshuisstraat kan worden bebouwd: de bouwhoogten hier zijn in de ogen van Heemschut beslist veel te hoog. Gelet op het feit dat het bestem mingsplan Weeshuisweide nog in een zeer pril stadium verkeert, hopen WC en Heemschut dat het Coevorder gemeentebestuur zich nog bedenkt en de voorwaarden in het plan terugbrengt naar passen der proporties. OVERIJSSEL Heemschut tegen ondergronds parkeren in Deventer centrum Deventer Heemschut Overijssel is tegen de manier waarop de gemeente Deventer de bereik baarheid van de binnenstad wil december 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 19