december 1997 Heemschut 11 en Zeeland wordt. Daarnaast op het terrein dat tot de grafelijke herberg behoorde ligt "de Beverenburg" [Wijnstraat 127] een laat- gotisch pand, dat algemeen als stamhuis van de familie wordt beschouwd. Een fraaie gevelsteen met vier bevers op een kasteel getuigt daar nog van. Ridder Roelof van Bevere (ca 1255), is de eerstgenoemde van dit oude Dordtse regentengeslacht dat door de eeuwen heen cruciale functies in het openbaar bestuur inneemt en zich door huwelijken geparenteerd weet aan vrijwel alle belangrijke Hollandse regentenfamilies. Abraham (1604-63) trouwt de vermogende Elisabeth Ruysch, wat hem in staat stelt de Onbeschaamde te laten bouwen. Zijn broer Jacob huwt in 1637 Jobanna de Witt, zuster van Johan en Komelis, hetgeen de contacten met het Haagse vergemakkelijkt (stamhuis Grotekerksbuurt). Tenslotte is de zuster van Elisabeth gehuwd met een telg uit het wijnkopersgeslacht Berck (stamhuis de Berckepoort) dat in de 16de eeuw persoonlijke relaties heeft onderhouden met Prins Willem van Oranje en Charlotte de Bourbon en in de 17de eeuw belangrijke diplomatieke missies uitvoert. Abraham bekleedt in Dordrecht de functies van schout, burgemeester en schepen, maar heeft Haagse ambities die hij vooral na 1647 - het jaar waarin Johan de Witt raadspensionaris wordt - verwezenlijkt ziet. Zo is hij gemachtigd in de Raad van Staten, het college van de Staten Generaal en dat van de Gecommitteerde Raden en als ordinaris bevoegd tot 'de Vergaderinge van de Heeren Staten van Holland en West- Vriesland'. Met deze achtergrond is een palazzo in classicistische stijl, rond 1633 de Hofstijl gebaseerd op de italiaanse tractaten, duidelijk statusbevestigend. Aan de kosten van de bouw heeft Abraham zich misschien wel wat vertild want na zijn overlijden schijnt het dat er van het eens zo riante vermogen van Elisabeth niet echt veel meer over is. Zijn Haagse functies brengen hem niets op: landsbestuur is dienend, geld werd op andere wijze verkregen. Pieter Post (1608-69) Pieter Post behoort tot de toonaangevende architecten van het Hollands classicisme. De kring van bouwmees ters die het beeld bepalen is klein doch select; ze kennen elkaar en werken soms aan hetzelfde gebouw. Centraal staat Jacob van Campen (1596-57), ontwerper van het Amsterdamse stadhuis, gebouwd onder leiding van de Amsterdamse stadsbouwmeester Daniël Stalpaert 1615-76) in wiens ontwerp van het Admiraliteitszeemagazijn veel van het stadhuis is te herkennen. Pieter Post werkt met Jacob van Campen, bij wie Arent van 's-Gravesande (ca 1600-51) en Groote Zaal na restauratie in 1997. Architect B. van Bilderbeek (1910); gebouwd in opdracht van Fa.Hooghwinkel en Co, commissionairs in effecten. Hiervoor werd het hele achterhuis van Pieter Post afgebroken.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 13