december 1997 Heemschut 9 Modieuze lichtdragers op de Crote Markt in Breda. fen in het kader van de "deregulering." En onlangs nog wilde staatssecretaris Tommei het kleine bouwen en "aanbouwen" vergunnings- vrij maken. Heemschut protesteerde, ook in dit tijdschrift, fel tegen zowel de plannen van het kabinet-Lubbers als die van Tommei. De welstandszorg bleef overeind en de proce dures voor veel voorkomende kleine bouw en aanbouw werden bekort tot twee weken. Een termijn, waarbinnen de welstand zijn werk nog juist lijkt te kunnen doen. Segregatie Een ander gevaar, dat dreigt is het dreigend verval in achterstandswijken van grote en middelgrote steden. De welgestelden vestigen zich in de fraaie historische binnenstad of trekken naar de exclusieve wijken, waar veel aandacht bestaat voor de woonomgeving. In de armere buurten, die uit de gratie raken, doen leegstand en verval hun intrede. De plaat selijke overheid zal veel extra's moeten investe ren om de kwaliteit van de woonomgeving op niveau te houden en ghettovorming te voor komen. Gelukkig kan er geput worden uit de pot, die voor het grote stedenbeleid is ingesteld. Voorkomen moet in elk geval worden, dat ook in Nederland de Celebration City ontstaat: wijken, waar beter gesitueerden zich terugtrek ken in ommuurde buurten. In de VS wonen al acht miljoen mensen in zulke wijken. En nog eens 12 miljoen in privé-wijken zonder slagbo men. Welstandsbeleid en zorg voor de dagelijkse woonomgeving moet zich uitstrekken tot alle buurten van stad en dorp. Architect geen solist Waar de welstandswerkers ook heel terecht op wijzen is de neiging van veel hedendaagse architecten om zich als solist te onderscheiden waar ze in feite niet meer dan gewone orkestle den zijn. Architecten willen, ook in historische binnensteden, vaak hoogstandjes bouwen, waarmee ze kunnen imponeren. Volgens Rijksbouwmeester Wytze Patijn is de verleiding groot om eerder te streven naar een zeer indivi dueel ontwerp, dat persoonlijke roem zal ople veren dan een ontwerp, dat zich onopvallend voegt in het weefsel van de oude binnenstad met respectvoor de omgeving als geheel. Nieuwe architectuur moet zich onderschikken aan de bestaande onderliggende structuur en juist die bescheidenheid leidt tot kwaliteit.' Wijze woorden van de bouwmeester, die heem schutter en - hopelijk - yup uit het hart gegre pen moet zijn. Beeldkwaliteitplan Vol lof zijn de welstandzorgers over het feno meen "beeldkwaliteitplan"(BKP), dat door steeds meer gemeenten wordt omarmd. Gemeentebestuurders kunnen in het BKP hun beleid niet alleen verworden maar vooral ook verbeelden. In het BKP wordt zichtbaar wat de ruimtelijke bedoelingen zijn, welke koers de gemeente wil varen. Die helder zichtbare boodschap en het feit, dat in een BKP niet alles spijkerhard hoeft te worden geregeld, verklaren voor een belangrijk deel de populariteit van het beeldkwaliteitplan. Het BKP onderscheidt zich van het bestemmingsplan doordat het vooral stimulerend werkt terwijl het bestemmingsplan naar zijn aard meer restrictief is. Het is veel leuker als opdrachtgevers en archi tecten zelf op het idee komen, dat nieuwbouw projecten uiteindelijk veel beter scoren als ze zich bescheiden en sierlijk voegen in hun omgeving en daaraan een meerwaarde verle nen. Liever respectvoor de omgeving van binnenuit dan dat zij moet worden opgelegd door een bestemmingsplan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 11