De vele gezichten van Den Haag ia Leo van der Meuk Wie vandaag de dag zijn weg zoekt door het centrum van de Hofstad krijgt het idee dat er geen steen op de andere blijft staan. In het gloednieuwe stadhuis is een tentoonstelling ingericht over de operatie Nieuw Centrum. Op een van de panelen, gewijd aan de oudere bebouwing, staat te lezen dat het bureau monumentenzorg waakt over het beschermd stadsgezicht en zijn monumenten. Medewerker J.M. Hoenstok lichtte voor Heemschut toe hoe die bewaking in zijn werk gaat. ibïss* 6 Heemschut oktober 1997 Het toekomstige ministerie van VWS, een ontwerp van Michael Graves, net buiten het beschermd stadsgezicht en 104 meter hoog. Foto's Leo van der Meule. Daar de kijk op wat waardevol en behoudens- waard is onderhevig is aan verandering, en eigenlijk verruiming, wordt ook het gebied, vallend onder de werking van hoofdstuk IV van de Monumentenwet, steeds groter. Wie hechtte er, behalve Heemschut, dertig jaar geleden belang aan bouwkunst uit het begin van deze eeuw? Vrijwel niemand. Inmiddels is dat wel veranderd. Het Monumenten Inventarisatie Project, maar ook de publiciteit daaromheen, heeft velen de ogen geopend voor het belang van de jonge monumenten. Juist Den Haag heeft een grote voorraad gebouwen uit de periode na 1850. Repatrianten uit Indonesië maar ook een toenemend aantal rijksambtenaren deden de vraag naar passende behuizing toenemen. De stad breidde zich in die tijd sterk uit buiten de singelgrachten, die ook nu nog vrijwel alle ongedempt in de stad aanwezig zijn. Het oudste beschermde stadsgezicht vinden we in het gebied rond het Binnenhof, met natuur lijk ook het Voorhout, en rond de Grote- of Sint Jacobskerk. In feite op de duizenden jaren oude, en iets verhoogd liggende, strandwal waarop ook het Haagse Bos ligt, het jongste gebied in Den Haag, dat voor erkenning als beschermd stadsgezicht is voorgedragen. De daklijn van het Middeleeuwse Binnenhof geschonden door de schuine daken van het toekomstige ministerie. De Resident Een uitzondering binnen dit gezicht vormt het gebied omsloten door Turfmarkt, Spui, Uilebomen en Oostsingelgracht. Precies daar waar de grootschaligheid, ook onlosmakelijk met de groei van de stad als bestuurscentrum verbonden, het verleden grotendeels heeft uitgewist. Dit gebied krijgt nu een uitloper naar het Centraal Station toe in de vorm van De Resident, het grote nieuwbouwproject waaraan een hele rij klinkende, internationale architec tennamen is verbonden. Westeinde-ziekenhuis Aan de noordwestzijde van de binnenstad hebben grote woonflats, en meer naar de Prinsengracht toe de bouw van het Westeindeziekenhuis, gezorgd voor een fikse aanvaring tussen oud en nieuw. Het in oppervlak toch bepaald niet bescheiden Hofje van Nieuwkoop en de smalle hoge huizen van het Westeinde krijgen hier tegenspel van hoog en groot in een toch wel erg zakelijke en zichzelf steeds herhalende vormge ving. Wat hier vooral opvalt is het grote ruim tebeslag van het ziekenhuis in die zin dat het grotendeels omringd wordt door onaantrekke-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 8