oktober 1997 Heemschut 39 Cevel Breestraat 65. goed thuis was in het art nouveau idioom en een ervaren ambachtsman moet zijn geweest. Volgens de kunsthistoricus L. Gans is het voor komen van decoraties bestaande uit bloem- en bladmotieven in Nederland zeer ongebruike lijk. Als voorbeeld noemt hij de gevel van Wassenaarseweg 11 te Den Haag van architect Joh. Mutters uit 1898. Curieus en onoplosbaar tot nu toe is hoe een Belgisch kunstenaar in Leiden terecht kwam om een project uit te voeren, voor een redelijk klein gebouw dat qua architectuur een provinciale uitstraling heeft en niet bijzonder uitmuntend is. Overigens is Gans van oordeel dat buiten Den Haag en Rotterdam in de gebouwen in art nouveau stijl de decoratieve elementen als het ware op de gevel geplakt lijken te zijn. In het algemeen lijkt er sprake te zijn van stijlimitatie met een zware overschatting van het ornament. Het eerste kan in het geval Breestraat 65 wel toegegeven worden, of er ook sprake is van het tweede aangegeven punt lijkt mij niet. Natuurlijk hadden Nederlandse en Belgische kunstenaars contact met elkaar. De schilder Jan Toorop bijvoorbeeld, die lid was van de Brusselse kunstenaarsgroep Société des Vingt had veel contact met de Belgische avant-garde. Wellicht geeft deze relatie wat meer inzicht in de Haagse situatie, voor Leiden zeker niet. Leiden had echter wel Kees Verster, de jongere broer van de schilder Floris Verster, die als conservator van het StedelijkMuseum De Lakenhal verantwoordelijk was voor veel expo sities van moderne kunst en kunstnijverheid. Zo organiseerde hij in 1897, samen met Willem CoenraadBrouwer (1877-1933) en diens zwager JohannesAarnoutLoebèrJr. (1869-1957)2, een tentoonstelling met voorbeelden van moderne Nederlandse kunstnijverheid en twee jaren daarvoor al een expositie van drie Belgische kunstnijveraars: Franz M. Mechters, Charles DoudeletenA. Toussaint. De expositie werd besproken in De Kroniek van 1895, waarbij opvalt dat de recensent vooral schrijft over glasschilderingen en affiches waarvan 'paarse stroopkrullen' de typische stijlkenmerken waren. Misschien is één van deze Belgische kunstenaars benaderd om de gevel van Breestraat 65 te decoreren. Er is geen archief materiaal met betrekking tot de geveldecoratie van het pand Breestraat 65 (meer) voorhanden. Het raadsel wie de ontwerper is van de decora ties biedt dan ook meerdere oplossingen. Het is bijvoorbeeld ook niet ondenkbaar dat een architect of kunstnijveraar uit bijvoorbeeld. Den Haag hiervoor verantwoordelijk is geweest3, of dat een begaafde plaatselijke kunstenaar ooit als ontwerper aangewezen zal worden. Wat wel met zekerheid te zeggen valt, is dat Leiden een uniek voorbeeld van art nouveau met grote kunde in het stadsbeeld teruggehaald heeft. Zowel uitvoerenden, als de opdrachtge ver en de gemeente Leiden zijn zeer tevreden met het resultaat, de laatste zelfs zodanig dat zij in overweging neemt een jaarlijkse gevelprijs uit te reiken voor de mooist gerestaureerde gevel in de Leidse binnenstad. Dergelijke wedstrijden werden in het eerste kwart van de 20ste eeuw al eerder in Leiden gehouden. Met het voornemen van de gemeente zal deze oude traditie ook weer nieuw leven ingeblazen worden. drs K. van Ommen (1.964) is kunsthistoricus en freelance publicist. Noten 1 L. Gans. Nieuwe kunst. De Nederlandse bijdrage tot de Art Nouveau. Dckoraticve kunst, kunstnijverheid en architectuur rond 1900. Utr., 1960. 2 VV.C. Brouwer was pottenbakker die in zijn tijd ook buiten Nederland grote bekendheid genoot en een aan de art nouveau verwante beeldtaal voor zijn ceramiek aanwendde. 7,ie ook: E. Ebbinge. VV.C. Brouwer. Mededelingenblad Ned. Ver. v. Vrienden v.d. Ceramiek, 97/98, 1980. J.A. Loebèr had een boekbinderij te Leiden en was een groot deskundige óp het gebied van de oude Indonesische kunstnijverheid, met name het batikken. 3 De firma Noack had meerdere vestigingen in Nederland. Naast een filiaal in deAnkerstecg te Leiden had de firma namelijk ook een een vestiging in Den Haag.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 41