a 'tf 151 ■EB SSlSüffl oktober 1997 Heemschut 37 jiSlfiü i^lIW [-«J Vervallen bollengebouw in Sassenheim, vlakbij de ruïne van Teylingen, in de stijl van de Amsterdamse School. Momenteel wordt beke ken of hergebruik mogelijk is, bij voorbeeld door er woningen en atelierruimten in te maken. gepraat. Er is sprake van een positieve verande ring, velen hebben meer oog gekregen voor de bollenschuren: zeer functionele gebouwen met een eigen schoonheid.' Enkele van deze gebou wen zijn intussen genomineerd voor de rijks monumentenlijst, maar echte bescherming is er nog niet. Warmenhoven denkt dat het volledig verdwij nen van de oude bollenschuren de dood voor de streek zou zijn. 'Dat zou net zoiets zijn als Kinderdijk zonder molens' zegt hij, 'dat mag niet gebeuren.' Voor de Monumentencommissie Voorhout, waarvan hij deel uitmaakt, heeft hij een boek werkje samengesteld over wat er nog is. Wat hij heel graag zou willen, is een beleidsplan van de streek voor behoud en hergebruik van de bollenschuren. Maar dan zouden wel alle tien bollengemeenten mee moeten doen, bijvoor beeld via het Samenwerkingsorgaan Duin - en Bollenstreek. Zo zou een aantal richtlijnen moeten worden opgesteld voor behoud en hergebruik van bollenschuren. Warmenhoven: 'De gemeenten zouden extra subsidiepotjes moeten maken voor bollenarchitectuur, een bureau zou moeten nagaan of er voor bepaalde objecten toeristische mogelijkheden zijn en er zou een stichting tot behoud van bollenschuren moeten komen.' Voorlopig kan Jos Warmenhoven dus nog verder. Wibo Burgers, medewerker industrieel erfgoed. Kwekerswoning in Voorhout, genomineerd voor de Rijksmonumentenlijst. de jaren '80 in het kader van het Monumenten Inventarisatie Plan (MIP) kwamen de onder zoekers tot ongeveer honderd bollenschuren, die behouden zouden kunnen worden. Warmenhoven heeft in 1995/1996 deze lijst nagelopen. 'Er waren er al heel wat verdwe nen', weet hij, 'ik schat dat er zo'n tien procent per jaar wordt gesloopt.' Hij voegt eraan toe: 'Dit jaar zijn er zeker al een stuk of tien omver gegaan, waaronder een fraaie bollenschuur vlak achter de Keukenhof.' Niet ontevreden Toch is de architect niet helemaal ontevreden over zijn activiteiten voor het behoud van bollenschuren in de afgelopen twee jaar, ook al is er nog veel te doen. 'Ik heb flink rondgetoeterd, lezingen gehouden en met de provincie en gemeentebestuurders pas Eenvoudige houten bollenschuur in Hillegom.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 39