Een Amsterdamse arbeiderswijk onder de loep genomen m Erik Mattie Om de belangrijkste architectonische en stedebouwkundige waarden van de Amsterdamse wijk de Pijp in kaart te brengen en deze in de toekomst veilig te stellen, heeft het stadsdeelbestuur besloten een Beeldkwaliteitplan te laten maken. De opdracht werd uitbesteed aan het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg, de werkzaamheden werden grotendeels uitgevoerd door het architectuurhistorisch- en stedebouwkundig adviesbureau Mattie De Moor. 34 Heemschut oktober 1997 Interieur synagoge Cerard Doustraat 238, Tesjoengat Israël (Hulpe Israëls), 1891-1892 architect E. Rood. Samen met de ingestelde begeleidingscommis sie is gepoogd om, in het schemergebied van de vele soorten van Beeldkwaliteitplannen, tot een werkbaar beleidsstuk te komen, dat ook voor andere negentiende-eeuwse stadsdelen gebruikt kan worden. Stedebouwkundige inventarisatie en waardering Een belangrijk onderdeel van het Beeld kwaliteitplan is de morfologische analyse, de ontwikkelingsgeschiedenis van de wijk. Op grond hiervan werd bepaald wat de historisch belangrijke structuren zijn. Deze werden vervolgens gewaardeerd in een zonestelsel dat vergelijkbaar is met het stelsel dat voor het Groene Hart is opgesteld (zie Heemschut 4, jaargang 73). Vier categorieën werden benoemd, oplopend van basiskwaliteit tot zone A, de laatste globaal overeenkomend met het begrip 'beschermd stadsgezicht'. Een zone kan een gebied beslaan maar ook een enkele straat. Met name drie stadsuitbreidingsplannen waren van invloed op de huidige structuur van de wijk. Allereerst was daar het orthogonale gridpa- troon van Stadsingenieur J. G. Van Niftrik uit 1868, niet te verwarren met zijn afgekeurde veel ruimer opgezette plan van enige jaren eerder. Dit eerste uitgevoerde stadsuitbrei dingsplan van Amsterdam na de grachtengor del wordt gekenmerkt door een schaakbordpa troon van haakse hoeken en rechte straten. Van Niftrik werd opgevolgd door de meer pragma tisch ingestelde J. Kalff. Zijn plan uit 1876, dat aansloot op Van Niftriks uitbreiding volgde de loop van de poldersloten. Waar beide plannen elkaar raken zijn de voor de Pijp zo karakteris tieke afschuiningen ontstaan. In de periode rond de eeuwwisseling was de stadsuitbreiding in de Pijp in een rustiger vaarwater gekomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 36