Eikenhouten poortje uit 1602 Hans Tulleners Interieurs Amsterdamse grachtenhuizen III Zeventiende eeuwse interieurs zijn tamelijk zeldzaam in Amsterdam. Na de fantastische Gouden Eeuw zou er een Zilveren eeuw volgen. Rijkdom gaat echter altijd gepaard met breken en bouwen. oktober 1997 Heemschut 33 Kloveniersburgwal 105 In de 18de eeuw is het merendeel van de 17de eeuwse (grachten)huizen dan ook gesloopt. Als er al een historisch huis bleef staan, werd het inwendig bijna altijd aangepast aan de mode van die dagen. Het beperkte aantal 17de eeuwse grachtenhuizen in Amsterdam heeft vooral 18de eeuwse interieurs. Zoals gezegd zijn interieurs uit de 17de eeuw zeldzaam. Het lijkt ons daarom aardig om weer een totaal onbekend interieur te laten zien uit die tijd, te weten een eikenhouten poortje in Kloveniersburgwal 105. Ook deze korte gracht met slechts 114 huizen kent een groot aantal zeer interessante historische interieurs. Kloveniersburgwal 105 dateert uit 1602 en werd ooit samen gebouwd met 107 en 109 voor Jan Jansz. Carel{ 1545-1616). Hij vestigde hier een beroemd geworden glas huis, waar hij drinkglazen, spiegels en glazen kralen vervaardigde. De glasblazerij deed niet onder voor zijn fameuze Venetiaanse collega's. Het idee kwam overigens via een Venetiaanse glasblazer naar Amsterdam. De bakstenen gevel met zijn zandstenen banden en blokjes is nog grotendeels uit die tijd. De getoogde kroonlijst is laat 18de-eeuws. Bij binnenkomst komen we in een soort voorhuis terecht met het fraaie afgebeelde eikenhouten poortje waar schijnlijk uit de bouwtijd! De deur bestaat uit zes panelen met even zo veel kussens. Dit museumstuk was bijna gekocht door het Rembrandthuis. Gelukkig staat het fraaie poortje na 395 jaar nog steeds op dezelfde plek. Het monumentenhuis is sinds 1871 in bezit van één familie en wordt bewoond door twee gezusters die ook in dit huis geboren zijn. Lange bewoning door één en dezelfde familie is een goede manier van monumentenzorg. Hans Tulleners, journalist en monumentenzorger te Amsterdam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 35