f w 26 Heemschut oktober 1997 Indonesië een symposium van zeer hoge kwali teit over het eiland Onrustde voormalige onderhoudshaven van de VOC, die voor de kust van Jakarta werd gebouwd. Later kreeg die een andere functie, onder meer als quarantai neplaats voor Indonesiërs, bijvoorbeeld van mensen die terugkwamen uit Mekka. Men wil er nu een themapark van maken.' Als je in de oude benedenstad van Jakarta ziet hoe veel gebouwen erbij staan... De toegenomen aandacht betreft zeker niet alle gebouwen. 'Ja, maar dat heeft te maken met het omgaan met het gebouwde erfgoed in het algemeen. Het is niet zo dat men méér doet aan objecten uit de Nederlandse tijd dan aan objecten in andere perioden. Twee begrippen zijn in de Nederlandse monumentenzorg van de afgelo pen honderd jaar belangrijk geweest: political commitmentde betrokkenheid van de politiek en public awareness, de publieke belangstelling. Wij hebben er óók heel lang over gedaan om die op te bouwen. Maar de political commitment en de public awareness nemen in Indonesië heel duidelijk toe, zoals dat het geval is in India, Sri Lanka, en Maleisië. Ondersteuning van Nederlandse kant kan pas plaats hebben op het moment dat daarvan sprake is.' De politieke en publieke belangstelling in een aantal landen komen niet uit de lucht vallen. Het heeft te maken met toegenomen welvaart. 'Op het moment dat een land niet meer hoeft te denken: hoe haal ik morgen, maar zover is in zijn ontwikkeling en welvaart dat het ook aan overmorgen kan denken - het bestaan is méér dan overleven - kan het zich vaker gaan bezig houden met de culturele bodem.' Beleidswijzigingen. In Nederland zelf staat de ontwikkeling ook niet stil. Was er tot voor kort niet echt sprake van een beleid ten aanzien van monumenten uit de tijd van de Verenigde Oost-Indische Compagnie en de West-Indische Compagnie, de Nederlandse overheid begint zich er nu duidelijk voor te interesseren. Frits van Duim: 'Er was tot nu toe geen beleid met een financiële component. Geld moest in voorkomende gevallen bij elkaar verzameld worden uit een aantal budgetjes voor buiten lands cultureel beleid. Het was de sfeer van: nou, als dat land het héél graag wil, is er wel wat mogelijk...' Die tijd is achter de rug. In de cultuurnota Pantser of Ruggengraat is plaats ingeruimd voor een buitenlands cultureel beleid. Twee brieven van staatssecretarissen aan de Tweede Kamer hebben tot onderwerp intensivering van buitenlands cultuurbeleid en het Nederlands cultureel erfgoed in het buitenland. Er komt een kamerdebat met minister Pronk en de staatssecretarissen Nuis en Patijn over dit onderwerp. En dat is volgens Frits van Duim een absoluut unicum. Last but not least: er komt geld beschikbaar. Niet alleen op het terrein van onderwijs en trai ning, maar in bijzondere gevallen ook voor restauraties, met een groot spin-off effect. Het buitenlands cultureel beleid krijgt jaarlijks 6 miljoen. Het Nederlands cultureel erfgoed in het buitenland nog eens 10 miljoen voor de periode tot 2000. Van praktisch niks naar miljoenen dus. En dat is in de monumenten zorg heel wat. Frits van Duim is dan ook 'ontzettend blij dat het cultureel erfgoed nu in het cultureel buitenlands beleid is opgenomen.' Waarom? Waarom zou Nederland zich eigenlijk bemoeien met Nederlands cultureel erfgoed in een ander land? Deze wat filosofische vraag is nog blijven hangen. Frits van Duim kijkt me mild aan alsof hij wil zeggen: monumentenbeleid is inderdaad wel iets meer dan gezeur over centjes... 'Om meerdere redenen is die bemoeienis terecht. Ten eerste omdat het gemeenschappe lijk cultureel erfgoed een belangrijk deel vormt van de Nederlandse geschiedenis. Zonder Oost- en West-Indische Compagnie had ons eigen gebouwde verleden er heel anders uitge zien. Vele van onze huidige monumenten konden gebouwd worden door de enorm sterke positie die we in de handel hadden. Ook in de periode na het herstel van het koninkrijk in 1813 werden allerlei infrastructurele werken, zoals de Hollandse waterlinie en de Stelling van Amsterdam gefinancierd uit de ontwikkeling Synagoge Punda in Willemstad, Curapao, geve! met binnenplein. Foto H.v.d. Wal.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 28