Drenthe keert tot paradijs Jaap Kamerling Impressie Landelijke Heemschutdag in Drenthe Zomer 24 Heemschut oktober 1997 Aan de waslijn van de dag hangen lappen licht te drogen cyclomaaiers slaan hun slag en het zomert zienderogen hete geur van drogend hooi schuift de zon over de landen niets van blakeren en branden: drenthe is een lichtekooi Koeien in een oude wei schuilen onder schaduw-eiken waar de boswal werd geslecht staan ze wrokkig uit te kijken over landschap in kwadraat midden in het lichte laaien tot de avondwind komt waaien en de melkweg open gaat late fietser met een zeis vrouwen/ach vanachter heggen kind dar buiten nacht komt zeggen schemerblauw kleurt groen tot grijs drenthe keert tot paradijs Met dit beeldenrijke gedicht uit haar bundel 'Hoogspanning'* opende Marga Kool, de Drentse Gedeputeerde van o.m. Monumentenzorg de Landelijke Heemschutdag, die ons dit jaar naar Drenthe voerde. Een provincie, die zich zo drukte Heemschut voorzitter J.Franssen het uit, onderscheidt door zijn schitterende en rijke cultuurlandschap, bewaakt door de trouwe Gideonsbende van de provinciale afdeling van Heemschut in deze provincie. Een van die Gideonieten H. W. de Vroome zet zich al meer dan 25 jaar als heemschutter in voor de bescherming van het Drentse stads-, dorps- en landschapsschoon en ontving als blijk van erkenning voor dit werk de prestigieuze Ton Koot-penning van de Bond Heemschut. Na de gemoedelijke opening in het Provincie huis verdeelden de excursiegangers zich over vier bussen, die elk een andere route door het mooie Drentse land zouden volgen. Mysterieus Ik mocht mee met de bus, die ons naar het mysterieuze Veenhuizen met zijn oude strafko lonie en de fraaie havezate Mensinge bracht. Sommige gestichtsgebouwen zijn nog in gebruik, bijvoorbeeld het Tweede Gesticht, dat nu als werkgesticht Esserheem verder functioneert, maar veel voormalige gestichtsgebouwen zijn inmiddels verkocht aan particulieren, die er nieuwe bestemmingen voor zoeken. En de omliggende landerijen worden heringericht tot een uitnodigend landgoedlandschap. Gids Harry Berg wijst ons op de bijzondere hiërarchische structuur van de strafkolonie, die zich weerspiegelt in de architectuur met zijn dienstwoningen voor alle rangen en standen. We rijden langs typische bakstenen woonhuizen met zadel- en lessenaarsdaken van J.F. Metzelaar. De directiewoningen, de hoogste in rangorde, zijn chique bepleisterd en hebben extra accen ten als muurankers en speklagen. We passeren de kerk, het oude hospitaal, de begraafplaats en de apotheek. Bij het ziekenhuis staan we stil bij een ijskelder, die speciaal voor de opslag van medicijnen werd gebouwd. We verlaten de 'verboden' wereld van Veenhuizen, waar je als gedetineerde discipline moest leren maar als niet-gedetineerde niets had te zoeken, en rijden door een prachtig esdorpen- en coulissenland- schap richting Norg. Onderweg zien we de foeilelijke gasopslag van de NAM bij Langelo, waar Heemschut vergeefs actie tegen voerde. Tussen de middag lunchen we in het prachtig gelegen restaurant Norgerhout tegenover het eeuwenoude oerbos Norgerholt met zijn hoog oprijzende hulst- en eikenbomen. Mensinge s'Middags bezoeken we nog de havezate Mensinge in het brinkdorp Roden. Zowel huis als omgeving zijn in goede staat gebleven en de huiselijke sfeer van het interieur doet vermoe den, dat de bewoners, die hier tot 1985 woonden, slechts tijdelijk vertrokken zijn. Mensinge werd in 13 81 voor het eerst genoemd. Het is dan een leengoed van de bisschop van Utrecht. Na 1480 kwam het in eigendom van rijke families van de boerenadel. Sinds 1985 is het in eigendom van de gemeente, die de havezate na een grondige restauratie openstelde als museum. Uit: 'Hoogspanning', van Marga Kool, uitgave St. Het Drentse Boek, Burg.Tonckensstraat 49, 7921 CB Zuidwolde. Tel.0528-371443. Op bezoek bij havezathe Mensinge In Roden. Foto's Jaap Kamerling. H.W. de Vroome ontvangt uit handen van Heemschut-voorzitter J.Franssen de Ton Koot-penning.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 26