Jaarverslagen Heemschut 23 omgetoverd in een etherisch beek- dallandschap van broekbossen, zeggeveenmoerasssen en bloem rijke hooilanden. In het voor woord wordt dit ingrijpende plan uiteengezet. Het eerste deel beschrijft de ontwikkeling van het landschap en het tweede deel bevat het catalogusgedeelte beho rende bij de tentoonstelling. De prachtige foto's zijn gemaakt door Ton Broekhuis. Daarnaast bevat het boek vele kaarten, tekeningen en historisch fotomateriaal uit privé- collecties. Groningen, Regio-PRoject, 1991 96p. ISBN90.5028.089.7. Prijs f34, 95. IJssellinie Bij de Walburg Pers verscheen in de reeks Cultuurhistorische Studies in samenwerking met de StichtingMenno van Coehoorn 'Drijvende stuwen voor de landsver dedigingeen geschiedenis van de IJssellinie' onder redactie van J.R. Beekman en C. Schilt. Na de Tweede Wereldoorlog raakte het Westen in de ban van een mogelijk conflict met de Sovjet Unie. De vanouds bekende inundatietechnieken werden in moderne vorm weer toegepast en langs Waal, Rijn en IJssel treft men nog steeds resten van deze defensiewerken, die tussen 1950 en 1968 bestonden (De zoge naamde plannen C en D). Ze kwamen tot stand door internatio nale samenwerking uit angst voor het oostblok. De IJssellinie werd in het diepste geheim tussen Nijmegen en Zwolle gerealiseerd. Drie drijvende stuwen werden gebouwd en zouden in geval van buitenlandse dreiging de Waal en Nederrijn volledig afsluiten. Pas begin jaren '90 kwam naar buiten hoe immens en omvangrijk dit project was. Door middel van archiefonderzoek en eigen herin neringen, opgetekend door direct betrokkenen, worden deze water staatkundige ondernemingen gere construeerd en in beeld gebracht. Met deze uitgave is een onbekend en zeer recent stuk van de Nederlandse inundatiegeschiede nis te boek gesteld. Bovendien werd de IJssellinie in de eerste twee hoofdstukken in historisch perspectief geplaatst en gewezen op de belangrijke invloed van Menno van Coehoorn tot ver in onze eeuw. Zutphen, De Walburg Pers, 1997. 208p. ISBN90.6011.991.6. Nogmaals IJssellinie Bij uitgeverij Waanders, verscheen in samenwerking met de Rijks dienst voor de Monumentenzorg over hetzelfde onderwerp 'De IJssellinie; 1950-1968' door E.Cde Reijer. Vanaf de aanvang van de bouw in 1951 tot en met het uiteen vallen van het Oostblok, was de IJssellinie met grote geheimzinnigheid omgeven. De laatste bunkers zijn inmiddels door Defensie verkocht. En omdat dit een onbekend onderdeel van de vaderlandse verdedigingswer ken is, vreest men dat de laatste restanten ongemerkt zullen verdwijnen. Met de uitgave van de twee genoemde boeken wordt deze laatste geheimzinnige Nederlandse Waterlinie eindelijk meer bekend en worden tevens de vele nieuwe technieken die werden toegepast onder de aandacht van liefhebbers gebracht. Ondanks dat er inmiddels veel van de linie gesloopt is bewijzen de vel e foto's dat er ook nog heel wat in het landschap aan te treffen is. Zwolle, Waanders, 1996. 210p. ISBN90.400.9870.0. Prijsf59,95. Infrastructuur Brabant Eveneens verscheen bij Waanders 'Lijnen door het Brabantse Land; 200jaar Verkeers- en infrastructuur in Noord-Brabant 17906-1996' onder redactie vanJean-Paul Corten; eindredactie Erik Nijhof. Deze uitgave kwam tot stand ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van de provincie. Het onderzoek werd onder leiding van het PIE (Projectbureau Industrieel Erfgoed) te Zeist verricht. De geschiedenis van de ontsluiting van de provincie door wegen, kanalen, spoorwegen en vliegvel den wordt door verschillende auteurs belicht en de samenhang tussen civieltechnische ontwikke lingen en maatschappelijke veran deringen beschreven. Het boek bevat vele afbeeldingen en foto's gemaakt door Paul van Galen. Zwolle, Waanders, 1997. 176p. ISBN90.400.9925.1. Prijsf35,-. Nationaal Restauratie Fonds Er is een jaar verstreken sinds de dotatie van 275 miljoen en het NRF kan met tevredenheid terug kijken op het verslagjaar 1996. De financieringsportefeuille en het werkterrein zijn opnieuw uitgebreid. Het Revol ving Fund groeide in het verslagjaar aan tot 83 miljoen gulden, waarvan 11 miljoen werd aangewend voor nieuwe restauraties. Een aantal financieringsinstrumenten van het Fonds is duidelijk in het 'nieuwe Brrm (Besluit rijkssubsidiering restauratie monumenten) - 1997' terug te vinden. En de verwachtin gen van de zogenaamde Achterborg-overeenkomst tussen de Staat en het Restauratiefonds zijn groot. (Achterborg overeenkomst houdt in dat het NRF elke eigenaar van een rijks monument een financiering voor de totale restauratiekosten kan aanbieden). Het NRF zal in de komende jaren samen met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg de effecten van de dotatie in kaart brengen. Voort blijft het NRF de komende tijd aantonen dat 275 miljoen een mooi bedrag is, maar dat het niet genoeg is om de achterstanden in de Monumentenzorg in te lopen. Behalve het verslag van het bestuur worden de activiteiten van het fonds in het kort toegelicht. Een belangrijke bijdrage uit het Revolving Fund werd aangewend voor de restauratie van Felix Meritis te Amsterdam, een pand dat nodig gerestaureerd diende te worden, maar waarvoor de gemeente Amsterdam niet over voldoende middelen kon beschik ken. In 1998 zal de restauratie, die dan ca 7 miljoen gulden heeft belopen, voltooid zijn. Secretariaat: Postbus 15,3870 DA Hoevelaken. Tel 033-25 39 439. Fax 033-25 39 595. Voorts is bij het NRF aan te vragen de nieuwe brochure 'Een nieuw leven voor uw monument; restaureren zonder zorgen', waarin beknopt en helder verteld wordt waar u als ei genaar van een pand dat u wilt restaureren op moet letten; over subsidies, over spelre gels, belastingen, financiering (en totaalfinanciering) enz. Ook in de brochure een lijst van instanties die u met raad en daad terzijde kunnen staan. Natuurmonumenten In het jaarverslag van de Vereniging Natuurmonumenten staan veel veldbiologische gege vens, zoals de steenmarter die sedert een eeuw weer voorkomt in het natuurgebied De Wieden (NW Overijssel). Ultimo 1996 had Natuurmonumenten haar gebied uitgebreid met 3.999 ha, waarmee het totale bezit nu bijna 76.000 ha is. Verworven werden gebieden in Flevoland, Tiengemeenten, De Poel in Zuid- Beveland. Het ledenaantal groeide met ca 20.000. Actiefwas Natuurmonumenten op menig terrein: het open IJmeer, HSL en het Groene Hart enz. Secretariaat: Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten, Noordeinde 60,1243JJ 's Graveland. Hendrick de Keyser In het verslagjaar 1996 had de Vereniging Hendrick de Keyser maar liefst 24 restauraties onder handen; een besteding van 5 miljoen gulden. Trots wordt de aankoop van het Seepaert in Dordrecht gemeld, dat waar schijnlijk het oudste complete woonhuis van Nederland is en dat in hout, gekapt tussen 1490-1493, is opgetrokken. Eveneens werd aangekocht een recenter, maar niet minder interessant pand, namelijk het woonhuis van de architect Sybold van Ravesteyn aan de Prins Hendriklaan te Utrecht. De platte grond heeft de vorm van een vleugel. Behalve het achtenzeventigste jaarverslag van de Vereniging bevat de uitgave een uitgebreide beschrijving door Elisabeth van Heiningen over de 'Onbeschaamde' in Dordrecht, waaraan Heemschut ruim aandacht besteed in het komende decembernummer. Secretariaat: Huize van Brienen, Herengracht 284,1016 BX Amsterdam. Tel. 020 6249755. oktober 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25