Reactie Leidse Schouwburg BRIEVEN 20 Heemschut ZUID-HOLLAND 1000e Leidse gemeentelijke monument Leiden Leiden heeft een 1000ste pand op de gemeentelijke monu mentenlijst gezet. Plantsoen nummer 65 valt deze eer te beurt. Samen met de 1124 rijksmonu menten heeft Leiden nu ruim 2000 officiële monumenten en behoort daarmee tot de vijf groot ste monumentensteden van Nederland. Sinds 1982 functio neert er een monumenten commissie in de stad. UTRECHT Paushuize in nieuwe stijl Utrecht De Adrianussalon van het Paushuize aan de Kromme Nieuwe Gracht te Utrecht is opnieuw ingericht. Kardinaal Simonis verrichtte eind augustus de onthul ling. Met medewerking van het In het artikel over de Leidse Schouwburg (juni 1997, blz. 36/37) staan enkele zinnen die op een misverstand duiden. Het chapeau boven het artikel van Kaspar van Ommen luidt 'Arent 's-Gravesande redde één der historische trappen'. Allereerst raad ik een ieder aan, het artikel in uw eigen blad jaar gang 53, no 12, december 1976, blz. 230 t.e.m. 2 34 nog eens te lezen: hierin staat mijn verant woording over de restauratie en renovatie van de Leidse Schouwburg 1973-1976. Na alle moeite die ik ook nu weer aan deze kostbare trap wijdde, lijkt het me goed om te stellen, dat wij onze acties in laatste instantie konden bundelen: ik heb twee keer een bezwaarschrift ingediend, dat tevens het zaalinterieur betrof. Dit laatste is helaas niet gelukt: het zou goed zijn als 'Heemschut' hier aandacht aan zou kunnen blijven geven. Het lichtornament heb ik na grondig overleg met Monumentenzorg (Leiden en Catharijneconvent heeft de provin cie Utrecht, eigenaar van het 16de eeuwse gebouw, deze salonzaal opnieuw ingericht. Ze is opnieuw gemeubileerd met stoelen en een canapé in de Empirestijl. Het Catharijneconvent heeft vier panelen in bruikleen gegeven. Daarop staan gedenkwaardige gebeurtenissen uit het leven van Adriaan Floriszoon Boeyens, de eerste eigenaar van dit pand, afgebeeld. Boeyens was de eerste en enige Nederlandse paus. 1998 Jaar van het monumenten- onderhoud Utrecht 1998 is uitgeroepen tot het Jaar van het monumentenon- deroud. Aanleiding hiertoe is het 25-jarig bestaan van de Monumentenwacht Nederland. Het is de bedoeling volgend jaar vooral de aandacht te vestigen op het preventief onderhoud van monumenten. Preventieve maat regelen zijn nog altijd de beste en Zeist) en de toneeladviseur W. Vesseur f ontworpen samen mexArmandvanAarsen f: het werd uitgevoerd door de firma TOSO, Murano, Venetië. Wij hebben nooit een grotere kroon ontworpen dan welke er nu hangt; alle verlichting is van Italiaanse makelij. Dat er een grotere kroon zou zijn ontworpen is niet juist. Waarschijnlijk is uw zegsman misleid door het feit, dat Wim Vesseur, in zijn eerste enthou siasme op een schets voor een nieuw sierdoek, een veel grotere kroon had afgebeeld. Dit was o.i. onjuist en technisch (zichtlijnen, belichting) onmogelijk. Wij baseerden ons tenslotte op voorbeelden uit Italië. (Wim Vesseur was zelfs van mening dat het hele zaalinterieur waarschijn lijk van Italiaanse herkomst was; een hypothese, die mij niet zo vreemd lijkt.) Drs. ir. W. Kuyper, die ongetwij feld de man is die meer van dit gebouw weet dan wie ook (zie KNOB bulletin no 1, 1974) was onze voortdurende gesprekspart ner daarbij. Afijn theorie was op termijn goedkoopste manier om monumenten te behouden. Een groot aantal activiteiten staat op het programma. Voorbeelden zijn een publicatie, een sympo sium en een documentaire. Op de Open Monumentendag 1998 is gekozen voor het thema 'restaura tie-ambachten/historische bouw materialen'. NOORD-HOLLAND Schuilkerk De Hoop Diemen De restauratie van schuil kerk De Hoop te Diemen is in volle gang. Onlangs werd het hoogste punt bereikt van deze in 1990 afgebrande schuilkerk. Het bestuur van de Historische Kring Diemen redde het gebouw van sloop. Het wist de Rijksdienst voor de Monumentenzorg ervan te overtuigen dat het pand een grote cultuurhistorische waarde had: het is de laatste overgebleven rooms- echter, dat architect Schaap een kroonluchter had bedoeld, maar dat er geen geld meer was. (Zie ook de publicaties van: - I. Mackintosh Sightline autumn 1978 blz. 90-92 - K. Wiekart N.R.C.- Handelsblad; 'Een voorbeeldige Restauratie'. Dit lijkt mij, gezien het niet zeer nederlandse karakter van de zaal, nog steeds een juist uitgangspunt. Bovendien moesten de schilderin gen op de juiste zijde worden verlicht. Dus is voor goudkleurig glas gekozen en lage waarden in de electrische verlichting (en géén namaakkaarsen, zoals in bijvoor beeld het Concertgebouw te Amsterdam en het prachtige theater te Drotningholm). De trap die 'gered' is door onze actie: ik heb deze indertijd met behulp van Monumentenzorg en de Brandweer in ere hersteld. Dit staat ook te lezen in het boven genoemd artikel in uw eigen tijd schrift. De bult op de tweede verdieping katholieke huiskerk in de omge ving. In 1992 werd De Hoop rijks monument. Stadsherstel in Amsterdam restaureerde het gebouw als haar 360ste pand. UTRECHT Brochure aardkundig landschapsbeheer Utrecht Er is een nieuwe brohure over het aardkundig landschapsbe heer. Aardkundige waarden laten ons de ontstaansgeschiedenis van Nederland zien. Enkele heel bekende zijn de Grebbeberg en de Wadden. Het gaat altijd over de niet-levende natuur. In de nieuwe brochure staan teksten over de mogelijkheden die uitvoe rende beheersmaatregelen kunnen bieden voor aardkundige waarden. Bestellen: Landschapsbeheer Nederland, tel. (030) 23407 77. die nu wordt weggewerkt, is er door de Gemeente Leiden, waarschijn lijk in de jaren tachtig, ingebouwd. Ik ben erg blij dat Heemschut aan dacht besteedt aan dit onvervang bare gebouw, het oudste en mooiste theater in Nederland, slechts gered door de acties indertijd van Wim Vesseur, drs. ir. W. Kuyper en de Rijkscommissie inzake de bouw van Schouwburgen en Concertzalen. Hoogachtend, Onno Greiner, architect Behalve de bijgesloten publicaties is de Leidse Schouwburg nog een aantal keren onderwerp van Congresbijdragen geweest en is dit gebouw dus te vinden in een aantal belangrijke publicaties, zoals: Theater Space/ Raum des Theaters, Miinchen 1978 'Concepts of Space' 1986, Congres New Delhi 1986 Andere interessante publicaties: Theatre Design and Technology, Winter 1977 U.S.A. blz. 15 t.e.m. 27/37'Bouw'9 juli 1977 no 14 blz.373-380 oktober 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 22