Monumenteel KORTE BERICHTEN oktober 1997 Heemschut 19 GRONINGEN Bungalowparken Groningen Er zullen niet meer bungalowparken bijkomen dan degene waarvoor nu in Groningen de bestemmingsplannen al zijn goedgekeurd (o.a. een aantal bij het Schildmeer in Slochteren). Het College van Gedeputeerde Staten stelt de plannen bij. De markt voor vakantiebungalows is verzadigd. Het accent komt nu te liggen op verbetering van de kwaliteit van het verblijf, o.a. door het aanbieden van arrangementen. OVERIJSSEL Scheperspad in ere hersteld Holten Op 12 en 13 oktober worden weer de landelijke wandel- dagen gehouden. Daarbij willen de wandelverenigingen (zie ook ons artikel in het augustusnummer van Heemschut van vorig jaar) de aandacht vestigen op de cultuur historische betekenis van wandel paden. Deze veelal oude smokkel- paden, scheperspaden, kerken paden etc. worden in toenemende mate bedreigd door moderne wegenaanleg, agrarisch gebruik, aanleg van fietspaden en zelfs onrechtmatige afzettingen. Al enkele jaren is de wandelvereni ging Nemo actief die rechtmatig heid onder de aandacht te brengen, niet alleen van de bevol king maar ook van de rechterlijke macht. Wat dat betreft is de geschiedenis van het Holterpad, een oud Scheperspad in de gemeente Holten, dat door aanwonenden voorzien werd van een bordje Verboden Toegang, voor Nemo een testcase. De gemeente Holten, die deze situatie op een eveneens onrechtmatige wijze al jaren heeft gesanctio neerd, is nu ook door toedoen van Nemo in het ongelijk gesteld. De Alkmaarse rechter heeft de gemeente Holten opgedragen het Scheperspad, een pad waarlangs de herder zijn schapen naar de Holterberg bracht, in ere te herstellen. De Notitie Openbare Paden, waar de gemeente zich op beriep, is volgens de rechter niet rechtsgeldig om het pad van de wegenlegger te schrappen. DRENTHE Drentse Welstandsprijs voor boerderij in Havelte Havelte Vorige maand werd voor de achtste keer de Drentse Welstandsprijs uitgereikt. Na zeven jaar thema's in de sfeer van nieuwbouwplannen koos de Stichting Het Drentse Welstands toezicht dit jaar voor het thema Restauraties en Verbouwingen. Uiteindelijk werden zes plannen genomineerd voor de prijs. Het belangrijkste criterium was dat het te verbouwen of restaureren pand architectonische en cultuurhisto rische kwaliteit moet bezitten die kenmerkend is voor de tijd waarin het pand is ontstaan. De vijf Drentse plannen die het uiteinde lijk niet gehaald hebben, zijn de nieuwbouw van een kerkelijke centrum naast de oude dorpskerk van Havelte, de verbouwing van het voormalige schoolgebouw Vleddervoort in Veenhuizen, de restauratie van de voorgevel van het winkelpand van Holthinrichs aan de Gedempte Singel in Assen, de restauratie van Huize Lemferdinge in Paterswolde en de verbouwing van het Drents Museum in Assen. De Drentse cultuurgedeputeerde mevr. Marga Kool kon de Drentse Welstandsprijs 1997 uitreiken aan de familie Biewenga voor de herbouw en restauratie van hun Saksische boerderij aan de Van Helomaweg in Havelte. De familie kocht het pand toen het al half ingestort was en slaagde er met medewerking van het Bureau Monumentenzorg van de provin cie Drenthe en de gemeente Havelte in de boerderij in oude glorie te herstellen. In zijn rapport prijst de jury de familie Biewenga en aannemer Poortman uit Zuidwolde, die de restauratie uitvoerde, voor de zorgvuldige en liefdevolle wijze waarop ze de plannen hebben uitgevoerd. Met name was de jury zeer te spreken over het feit dat de ouderdom van de boerderij buiten en binnen in het pand afleesbaar blijft waardoor het pand zelf iets over zijn geschiedenis vertelt. 50 miljoen 'extra' voor restauraties Zoetermeer Staatssecretaris Nuis heeft 50 miljoen gulden extra voor restauraties in 1997 uitgetrokken. Aan de restauratie van kerken wordt achttien miljoen besteed, aan kastelen en industrieel erfgoed zeventien miljoen, aan woonhuizen en boerderijen vijftien miljoen. In de praktijk komt dat neer op de restauratie van zestig woonhuizen en boerderijen, achttien kerken en veertien overige objecten. Enkele van deze projecten zijn: kasteel Ter Worm in Heerlen, Stadspark Sonsbeek te Arnhem, Grote- of Maria Magdalenakerk in Goes, Openluchtzwembad in Zwolle, voormalige fabriekspanden v.d. Heuvel in Geldrop, kasteel Amerongen, Huis Lantfort in Megchelen, kerk De Duif in Amsterdam, Olympisch Stadion in Amsterdam, het Woolhuis in Vlissingen en de kerk O.L. Vrouw Geboorte in Rijpwetering. Aan de rubrieken in het verenigingskatern werkten mee: Bertus Boivin (Heemschut Drenthe), Bernard Duimel, Jan-Derk Gerritsen, Saskia Simon (Heemschut Groningen) en de redactie. Het extra geld is een onderdeel van het Werkplan Monumentenzorg 'Op de Bres', dat een inhaalactie is om de achterstand bij de restaura ties weg te werken. Eind 1995 stelde het kabinet daarvoor 275 miljoen gulden beschikbaar. Van dat bedrag werd in 19962 5 miljoen besteed. Voor 1997 komt nu dus 50 miljoen beschikbaar. De afgelopen maanden hebben de gemeenten in Nederland een behoefteraming gemaakt, die duidelijk heeft gemaakt waar er achterstanden zijn. Ongeveer 30.000 monumenten zijn opgenomen in een bestand. Vanaf 1998 nemen provincies en gemeenten zelf de programmering en uitvoering van 'Op de bres' ter hand. Op 1 november stuurt het rijk budgetbrieven naar gemeen ten en provincies met een over zicht van het resterende extra geld voor de jaren 1998 tot en met 2000. Het Weesbuis aan de Lauriergracht in Amsterdam met binnenplaats en fraaie platanen tijdens Open Monumentendag 1997. Foto Jaap Kamerling.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 21