Extra Algemene Vergadering van de leden Heemschut nieuws ACTIEF oktober 1997 Heemschut 17 Namens het dagelijks Bestuur van de Bond Heemschut roept onder getekende u op tot het bijwonen van een extra Algem ene Vergadering van Leden op zaterdag 22 novem ber 1997 in de Amstelkerk, Amstelveld 10 te Amsterdam (vanaf het Centraal Station bereik baar met tramlijn 4). De vergade ring begint om 10.30 uur. Tijdens de extra Algemene Vergadering van Leden van 28 juni jl., eveneens in de Amstekerk, heeft onze voorzitter, de heer J. Franssen, medegedeeld, dat het besluitvormingsproces rondom de overname van de activiteiten van de Vereniging Open Monumenten nog niet was afgerond en er derhalve op die dag géén bestuurs- stuk voorhanden was. Hij deelde u mede dat, zodra er een voorstel door het algemeen bestuur dienaangaande is aange nomen, er spoedig een extra Algemene Vergadering van Leden zou worden belegd. Conform artikel 13lid 4 en 5 van de Statuten van d Bond Heemschut (dd. 14 december 1992) is dit de oproep en volgt onderstaand de agenda. Agenda 1 Opening en mededelingen door de voorzitter 2 Verslag van de Algemene Vergadering van Leden dd. 28 juni 1997 3 Voorstel tot samenwerking cq overname van de activiteiten van de Veriniging Open Monumenten 4 Statutenwijziging van de Vereniging Bond Heemschut 5 Rondvraag 6 Sluiten Conform artikel 13. lid 5, van de Statuten zij de agenda en de bij de agenda behorende stukken tenminste drie weken vóór deze extra Algemene Vergadering van Leden beschikbaar. Telefonisch (020-6225292) of schriftelijk zijn deze stukken te verkrijgen op het bureau van de Bond Heemschut, Nieuwzijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. BemardJ.M. Duim,el, algemeen directeur GRONINGEN Geen aula naast kerk Midwolde Het college van B en W van Leek ziet af van het plan om naast of vlakbij de kerk van Midwolde een aula te plaatsen. Er wordt gevreesd voor vertraging in de procedures bij de aanpassing van het bestemmingsplan, en ook de infrastructurele kosten en verwervingskosten van de grond worden te hoog. Het is nu de bedoeling het dorpshuis van Tolbert aan te passen voor gebruik als aula. Dit voorjaar lieten Heemschut en de Stichting Oude Groninger Kerken als eersten van zich horen, toen het plan voor een aula pal naast de monumentale dorpskerk vastere vormen begon aan te nemen. Heemschut en SOGK maakten bezwaar tegen aantasting van het monumentale karakter van de kerk en de omgeving (het land goed Nienoord). Met een twintig tal overige belangenorganisaties en belanghebbenden is daarna een bezwaarschrift opgesteld. Wagenmakerij alert gevolgd Wagenborgen Heemschut blijft de ontwikkelingen omtrent een oude wagenmakerij/stelmakerij annex woonhuis in Wagenborgen (gem. Delfzijl) alert volgen en zal in actie komen als de ontwikkelin gen daartoe aanleiding geven. De wagenmakerij in Wagenborgen uit 1856 is het oudste gebouw in het dorp en beeldbepalend. Het exterieur van het pand is ongewij zigd, het interieur bevat oor spronkelijke elementen, o.a. een bijzondere vloer. Een team van het Monumenten Selectie Project heeft het pand bezocht en toonde zich enthousiast. Vanuit de gemeente Delfzijl wordt weinig tot geen belangstelling voor het pand getoond. Heemschut werd attent gemaakt op deze zaak door een aantal burgers uit Wagenborgen, die inmiddels een film en een boek over het pand en de bedrijfsuitoefening vervaardig den. Gemeente tegen nieuwbouwplan gemaal Schaphalsterzijl Met enorme inzet en grote deskundigheid heeft Stichting Behoud Schaphalsterzijl de politiek in Winsum van mening doen veranderen. Stichting Behoud Schaphalsterzijl probeert een cultuurhistorisch waardevol sluizencomplex, oorspronkelijk 15 de eeuws, te bewaren. De gemeente Winsum en het water schap wilden het geheel efficiënt en modern ombouwen. Nu is het zover dat de gemeenteraad in meerderheid tegen de nieuwbouw van een gemaal heeft besloten en onderzocht wil zien of een onder gronds gemaal geplaatst kan worden. Hierdoor zou de land schappelijke waarde van Schaphalsterzijl behouden blijven. Stichting Behoud Schaphalsterzijl blijft van mening dat op deze plaats geen veranderingen plaats dienen te vinden. De Stichting heeft als alternatief een locatie een aantal kilometers verderop. Heemschut heeft de Stichting bijgestaan met procedureel-juridi- sche en waterstaatkundige adviezen. GELDERLAND Houten huis in chaletstijl behouden Terwolde Heemschut probeert een geheel in hout opgetrokken huis van het 'chalettype' in Terwolde op de Rijksmonumentenlijst geplaatst te krijgen. Er zijn plannen om het pand te slopen en het kavel te herbestemmen. Argument voor sloop zou de bouwvallige staat zijn, waarin het huis verkeert. Heemschut trekt het rapport, waarop dit is gebaseerd, in twijfel. Het pand staat op de MlP-lijst en volgens monumentenambtenaar Harmsen maakt het pand een gerede kans om ook de MSP- selectie te doorstaan. Volgens de laatste berichten is de kans, dat het pand Rijksmonument wordt echter niet erg groot. ZUID-HOLLAND Panden Badhuisweg worden gerestaureerd De?i Haag Een jaar geleden dreigde een aantal oude panden, het restant van het vroegere gehucht de Witte Brug, in het kader van projectontwikkeling gesloopt te worden. Heemschut wees de gemeente op de waarde van dit groepje huizen. Het toekennen van de status gemeen telijk monument kon nog geen doorgang vinden. Wel kreeg Stadsherstel Den Haag het verzoek de haalbaarheid van behoud en restauratie te onder zoeken. Dit onderzoek is nu afge rond met positief resultaat voor deze onbeschermde monumenten. De huidige bewoners krijgen vervangende huisvesting aangebo den. Stadsherstel Den Haag neemt een huurpand en het binnenterrein mee in de renovatie. Na oplevering zullen de panden dan verkocht worden met een onderhoudsbeding en verplicht abonnement op de monumenten- wacht. Gezien de fraaie locatie en de bijzondere uitstraling van deze plek zal de verkoop weinig proble men opleveren. Maar voor het zover iseerst restaureren! Woontoren in oude vestingkern Den Briel Op de hoek van de Langenstraat en de Burg. H. van

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 19