Bourtanse: pronkjuweel voor boeren, ourgers en buitenlui Hans Tulleners Monumentenzorg in Nederland is af en toe een zaak van lange adem. In 1953 beginnen in Amsterdam een paar 'warhoofden' één enkele restauratie op de Zandhoek. Meer dan 44 jaar later zijn er meer dan 5000 huizen gerestaureerd. Een ander voorbeeld van lange adem in de monumentenzorg is het Groningse Bourtange. oktober 1997 Heemschut 15 'L ~T A~^'°TnTTOilWfflBn8IlBll!irBffWlWl Plattegrond Bourtange uit 1742. FEatte grond VAN DE FOnrnESSE Jü O U RTANCE^ In 1964 neemt een groep idealisten het besluit om de agrarische gemeente weer om te bouwen tot een vesting. Dit militaire bolwerk zou dan een toeristische trekpleister van de eerste orde moeten worden. Dertig jaar later is de recon structie van deze vesting min of meer een feit. Jaarlijks komen er 200.000 mensen kijken naar dit 'sprookje' uit 1742. Dit juweeltje - het wordt elk jaar mooier-is een bezoek meer dan waard. Bourtange - een tange (zandrug) onderhouden door boeren - ligt op ongeveer één kilometer van de Duitse grens. Het hoort bij de gemeente Vlagtwedde. In het midden van de bijna totaal gerestaureerde vesting, ligt het vijfhoekige pleintje, het Marktplein, met de gave veldkeienbestrating. Rond dit pleintje staan 14 linden van zeer hoge leeftijd. In de vorm van een ster komen er 10 straatjes op dit plein uit. Het zijn net de spaken van een wiel. Elk straatje is 100 meter lang en eindigt op een bastion, een wal en uiteindelijk op de gracht er omheen. Er staan 45 gebouwen in deze versteende ster en vandaag de dag wonen er ongeveer 50 mensen in dit pronkjuweel. Willem van Oranje De geschiedenis van Bourtange gaat terug tot 1580 als Willem van Oranje de enige toegangs wegvan Duitsland naar Groningen wil afslui ten door de aanleg van een vesting op die zandrug tussen uitgestrekt moeras. Die eerste aanzet tot dit militaire bolwerk wordt voltooid in 1593. Dit jaartal is nog steeds terug te vinden in een tekststeen in de zijgevel van de kerk. In 1607 volgt een uitbreiding van de vesting. De stedenbouwkundige structuur dateert uit het midden van de 17de eeuw. Er woonden overi gens tot de ontmanteling van de vijfhoekige vesting in 1851 eigenlijk alleen militairen met hun gezinnen. Vérgaande reconstructie In 1742 wordt de vesting nog aanmerkelijk uitgebreid en versterkt naar de nieuwste inzich ten. Deze situatie is uitgangspunt geworden voor een vérgaande reconstructie in opdracht van de Stichting Vesting Bourtange, met finan ciële hulp van het Rijk, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, de Provincie en vele anderen. Na het besluit in 1964, de plannenma kerij en zeer uitgebreid archief- en bodemon derzoek, is in 1972 met de feitelijke uitvoering begonnen. Huizen zijn gesloopt voor het terugbrengen van vestinggrachten, wegen zijn verwijderd en verdwenen gebouwen zijn herbouwd. Vast onderdeel van een bezoek zijn het achterlaten van de auto op een parkeer plaats buiten de vesting, een bezoek aan de synagoge uit 1842 - thans een museum - een bezoek aan de secreten, uitgebouwd boven de gracht (deze poepdozen zijn niet te gebruiken), de herbouwde molen, twee stadspoorten, museum De Baracquen met vooral bodem vondsten, de kinderboerderij en een bezoek aan de voormalige smederij, waar een diavoor stellingvan 25 minuten te zien is. Als laatste kunt u bij de kinderboerderij, annex kaaswin keltje, kano's huren. In een half uur kunt u langs de hele vesting peddelen. Weet u een ander stadje in Nederland dat elk jaar mooier wordt? De Stichting is namelijk van plan om nog verder te gaan met de reconstructie van Bourtange. Hans Tulleners is journalist en m,onumentenzorger te Amsterdam.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 17