oktober 1997 Heemschut 13 maar de ringweg bestaat voor een deel nog wel. Hiervan maakt de huidige Westerstraat deel uit. Naar het oosten toe werd deze straat verlengd naar een tweede wierde.4 Deze straten lopen evenwijdig aan het Winsumerdiep. Hier bevindt zich de oudste bebouwing van het dorp. De achtererven van de bebouwing langs de zuidzijde van beide straten komen uit op het Winsumerdiep. De bebouwing bestaat uit kleinschalige huisjes en bedrijfjes uit de 18de en 19de eeuw. Tussen de bebouwing lopen paden naar het Winsumerdiep. In dit deel van Obergum ontbreken bomen en andere beplanting. Hierdoor hebben de straten een steenachtig karakter. Geheel anders is het gebied op het midden van de wierde. Hier is de bebouwing veel opener en door de aanwezigheid van groen veel landelijker. Te midden van dit groen en de vrijstaande bebouwing staat een kerk uit de 13 de eeuw.5 Een brug over het Winsumerdiep vormt de verbinding met het aan de zuidoever gelegen Winsuin. Winsum Winsum is weliswaar gelegen op een wierde, maar die blijkt nauwelijks bepalend te zijn voor de huidige ruim telijke structuur. Aangenomen wordt dat de bewonings- geschiedenis van Winsum een onderbreking kent. De wierde werd rond 800 ondermijnd en verdween voor een kwart door uitschuring van de geul tussen Winsum en Obergum, als gevolg van overstromingen. Hierdoor is de wierde verlaten en werd Winsum pas vanaf de 9de eeuw opnieuw bewoond. Dit wordt als oorzaak gezien, dat het stratenpatroon zich niets aantrekt van de grenzen van de wierde. Veel meer bepalend voor de loop van het stratenpatroon is een borgterrein, een kloosterterrein en het Winsumerdiep. De oost-west lopende weg van Onderdendam naar Winsum en de van zuid naar noord lopende weg vanuit Groningen, kwamen in Winsum samen. De lintbebouwing langs deze wegen geeft Winsum veel meer het karakter van een streekdorp dan van een wierdedorp.6 Midden over de wierde loopt de Hoofdstraat en ten oosten van de wierde staat de kerk uit de 11de en 12de eeuw.7 De strook langs het Winsumerdiep vormde de belangrijkste vestigingsplaats voor handels- en ambachtslieden. Dit deel van Winsum is het dichtst bebouwd en hier bevindt zich de oudste bebouwing. Evenals in Obergum komen de achtererven van de noordelijke bebouwing langs de Hoofdstraat en de Havenstraat uit op het Winsumerdiep. De huidige ruimtelijke structuur van Winsum- Obergum is het resultaat van ontwikkelingen als gevolg van de verkeers-geografische ligging. Deze bevorderde de handel en nijverheid. De nederzetting heeft, vooral in de buurt van het Winsumerdiep het karakter van een niet-agrarische vlek in een agrarisch gebied.8 Het gegeven van een dubbeldorp op twee wierden en de vrij gaaf gebleven ruimtelijke structuur vormen de reden van aanwijzing tot beschermd dorps gezicht in 1982.9 Havenstraat te Winsum.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 15