HONDERD RIJKSMONUMENTEN IN WINSUM-OBERGUM Jan F. Voerman In 1991 waren de 27 beschermenswaardige gezichten in de provincie Groningen uit het programma rond 1980 alle ingeschreven als beschermd dorps- of stadsgezicht. Ten noorden van de stad Groningen bevindt zich de gemeente Winsum, waarin een viertal beschermde dorpsgezichten ligt. Eén daarvan is dat van het dubbeldorp Winsum-Obergum. Een typering van dit bijzondere dorp. 12 Heemschut oktober 1997 Winsumerdiep, achterzijde huizen aan de Westerstraat. Foto's Jan Voerman. Winsum-Obergum ligt in het noordelijk kleigebied van de provincie Groningen. De bewoningsgeschiedenis van dit gebied gaat terug tot ruimschoots vóór de bedijking, die vanaf de 11de eeuw zijn beslag kreeg. Zowel Winsum als Obergum zijn ter bescherming tegen het water gebouwd op een wierde.2 De oudste wierdedorpen hebben een continue bewoningsgeschie denis vanaf de 7de eeuw. Zij werden gebouwd op de hoge kwelderwal. Deze wierdedorpen hebben een radiaire structuur. De boerderijen staan in een krans om een open middengebied. Deze structuur zet zich voort in het wegen- en verkavelingspatroon.3 Zowel Winsum als Obergum zijn in aanleg wierdedorpen met een radiaire structuur. In beide delen van het dubbel dorp is die structuur echter nauwelijks meer berken- baar. Winsum en Obergum werden van oorsprong van elkaar gescheiden door een geul. Voor de afwatering van het gebied werd in 1200 het Winsumerdiep gegra ven, waarvan de geul deel uitmaakte. In 1459 werd het Winsumerdiep verder uitgegraven en loopt thans oost west van Onderdendam naar het Reitdiep. De ligging aan het Winsumerdiep van beide wierden is uiteinde lijk meer van doorslaggevende betekenis geweest voor de ruimtelijke ontwikkeling van beide dorpen dan de oorspronkelijke radiaire aanleg. Obergum Obergum ligt aan de noordkant van het Winsumerdiep en was een wierdedorp met een radiaire opbouw en een ringweg. De radiaire opbouw is zo goed als verdwenen,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 14