Onbeschermd dorpsgezicht Rijswijk bleef toch redelijk gaaf Leo van der Meule Gemeentelijk ambtenaar De Leeuw kan zich niets herinneren van een poging om het dorpsgezicht van Rijswijk (Z-H) beschermd te krijgen en hij werkt toch al weer sinds 1974 voor de gemeente. We zijn dus aangewezen op het gemeente-archief om de gang van zaken te reconstrueren. Rijswijk is een voorbeeld van een gemeente met een oude dorpskern, die ondanks het feit, dat die geen beschermd dorpsgezicht werd, redelijk gaaf is gebleven. Beschermen is vooral een kwestie van mentaliteit. fff oktober 1997 Heemschut 11 Een miskleun Wie afdaalt in het souterrain van het Rijswijkse stadhuis ziet in een van de gangen een tweetal luchtfoto's van de gemeente hangen. De ene dateert uit het begin van de jaren '60, de andere werd tien jaar later genomen. Het verschil is enorm, met name door de vier of vijf grote torenflats, het winkelcentrum en de grote woonwijken, vaak ook met hoogbouw. Er moet in de periode tussen 1965 en 1970 geweldig veel gebouwd zijn in deze Haagse buurgemeente. Een tekening op de studiezaal van het archief laat de plannen rond het oude centrum zien. Die logen er ook niet om. Dezelfde hoogbouw als in het buitengebied. Op de hoek van de Herenstraat en de Haagweg is ook inderdaad zo'n kantoorkubus verrezen. Hij maakt dat vanaf de Geestbrugweg de torenspits van Rijswijks Oude Kerk niet meer te zien is. Het is gelukkig bij deze ene miskleun gebleven, maar er hadden meer van dergelijke kolossen rond en in het oude centrum moeten verrijzen. Kwestie van personen Wie de stukken doorneemt ontkomt niet aan de indruk dat het met name aan de toenmalige wethouder planologie dr. A.P.J. van der Burg te danken is geweest, dat het in het gebied rond de kerk niet verder uit de hand is gelopen. Hij was een bestuurder met een open oog voor de eigen karakteristiek en de waarde van de kleinscha lige, historische bebouwing rond de kerk. Tevens waren hij en de Rijswijkse gemeente raad een voorstander van het betrekken van de bevolking bij het debat. De gemeente stelde een werkgroep Oude Stadskern - let op dat 'Stads' - in. Hierin hadden naast diverse deskundigen ook leden zitting van de winke liersvereniging 'Hart van Rijswijk' en van de .v'ST-vSSi' meer uit bewoners bestaande werkgroep 'Oud Rijswijk'. Architect ir. Lex Dorjee, lid van de Welstandscommissie, schreef een concept-nota waarin hij ondermeer pleitte voor het aanvra gen van de status beschermd stadsgezicht. Zo'n aanvraag liep, en loopt, via de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Die dienst was in de Oude Stadskern vertegenwoordigd door ir. Bardet, de toenmalige rayon-architect. Die zat er dus met zijn neus bovenop en toch is het er niet van gekomen' ook al haalde Rijswijk de eerste inventarisatie door de Rijksdienst van beschermde gezichten in 1974. De verklaring kan dus niet gelegen zijn in gebrek aan contact of onwetendheid. De concept-nota werd vrijwel woordelijk door de raad in juni 1972 als gemeentelijke nota aan de burgers ter inspraak aangeboden. Vrijwel iedereen schaarde zich achter de voorgestane zorgvuldige omgang met hetgeen aan histori sche bebouwing resteerde. Het voornemen om op verschillende plaatsen kleine doorgangen en steegjes te creëren kon op minder enthou siasme rekenen. Men vreesde onveilige situaties en aantasting van de privacy. Oud Rijswijk met name voelde niet erg voor de aanwijzing tot beschermd dorpsgezicht. Allereerst stelde men in de eigen nota dat de situatie achter de kerk al niets historisch meer had. Vervolgens verving men de roep om een beschermd gezicht door de volgende zinsnede:De ruimtelijke struc tuur rondom de oude kerk dient beschermd en voor zover het in te vullen gedeelten betreft zoveel mogelijk in overeenstemming met de historie te worden hersteld.' Het valt ruim 2 5 jaar na dato allemaal niet meer zo heel goed te reconstrueren, maar het heeft er veel van weg dat men uiteindelijk, als reactie Achter deze buitensporig hoge en brede flat is de Oude Kerk geheel uit het zicht verdwenen. Foto Leo van der Meule. hierop, niet gekozen heeft voor het aanvragen van de status beschermd dorpsgezicht. Die aanvraag is waarschijnlijk in een goed voorne men blijven steken en is vervolgens een eigen leven gaan leiden. Indien een dergelijk verzoek via de raad wel tot de rijksdienst zou zijn gericht is het natuurlijk nog maar de vraag of hierop positief zou zijn gereageerd. Een beschermd dorpsgezicht moet liefst ook over een grotere afstand vrij zichtbaar zijn. Dat laatste was door allerlei nieuwbouw al zo goed als onmogelijk geworden. Wel veel restauraties Wat wel gebeurde was het pand voor pand restaureren van de monumenten in het gebied rond de Herenstraat en Oude Kerk. De verdere hoogbouwplannen in dit gebied en er vlak naast werden afgeblazen. Tevens werd een aantrek kelijke winkelpromenade gerealiseerd, die ondanks de nabijheid van het winkelcentrum In den Boogaard zich goed in stand lijkt te kunnen houden. Rijswijk bewijst hiermee dat ook zonder een aparte, gebiedsgewijze bescherming het moge lijk is een oude dorpskern overeind te houden. Dat vraagt wel om waakzaamheid. T estcase Kort geleden gingen stemmen op drie in slechte staat verkerende rijksmonumenten aan de Kerklaan te slopen. Dat moet Rijswijk toch eigenlijk wel zien te voorkomen, om zijn reputatie als onbeschermd maar gaaf dorpsgezicht te behouden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 13