ir IL Alle stucornamenten zoals hoeken, kooflij sten, cirkels en applikaties, bij ons verkrijgbaar. Elegant en bijna altijd toepasbaar. Langs de Hey 16 6136 KR Sittard Telefoon 046-4522136 Fax 4521917 10 Heemschut oktober 1997 Controversiële nieuwbouw in bet beschermde stadsgezicht. begrijpen dat men de binnenstad geen 'monu mentaal keurslijf wil aanmeten en dat men als primair doel het vinden van een bestemming van een pand stelt, maar aan de ander kant ziet men mijns inziens 'monumentaliteit' te weinig als een ankerpunt voor het dynamische beleid. Deze beleidsvoorkeur voor ruimtelijke ontwik keling verklaart in mijn ogen ook waarom het gemeentebestuur voor het behoud van monu menten en kleine beeldbepalende elementen in de stad niet het initiatief neemt. Als er geen actieve verenigingen waren als 'Ruimte', de StichtingRURA, het Cuypersgenootschap en de Bond Heemschutdan was bijvoorbeeld de Teekenschool van Roermondenaar Cuypers (zie het april-nummer van Heemschut) na jaren van Ongeïnspireerde nieuwbouw binnen het beschermde stadsgezicht. leegstand onherroepelijk tegen de vlakte gegaan. De eerlijkheid gebiedt te zeggen dat de gemeente renovatie-projecten steunt als ze eenmaal op de rails staan, maar een initiërende rol kan haar niet worden toegedicht. Maar ook dat is aan het veranderen naar de mening van de heer Caris. Anno 1997 zet het gemeentebestuur zich veel actiever in dan jaren geleden, hetgeen blijkt uit de inspanningen die het verricht bij de restauraties van de 'ECI-centrale', de 'Moutfabriek' en de 'Kepelse Meule'. Monumentenwet 1988 keerpunt Er is dus wel sprake van een goede ontwikke ling. Kentering in het beleid van de gemeente Roermond is de Monumentenwet van 1988 geweest. Door de decentralisering van een behoorlijk aantal taken werd de gemeente alerter en actiever. De toewijzing van het beschermde stadsgezicht is van veel minder betekenis geweest voor de inspanningen van de gemeente op het vlak van monumentenzorg. Vanaf medio september is het sedert maart actieve Monumentenhuis Limburg in Roermond gevestigd. De heer Caris beklem toont dat de moeite die de gemeente Roermond gedaan heeft voor het 'binnenhalen' van dit instituut, illustratief is voor het nieuwe elan van het stadsbestuur. Deze maand, oktober dus, kan de raad tijdens de algemene beschouwingen ook op meer concrete wijze blijk geven van dit elan. Dan zal worden beslo ten of de tweede monumentenstad van Limburg met een beter geëquipeerd ambtena renapparaat haar aandacht voor het verleden handen en voeten zal geven. Want tot nu toe was Roermond niet bereid om er meer dan een halve mankracht aan te spenderen. Het bestuur kan zich vandaag de dag niet meer 'verschuilen' achter de omstandigheid van enkele jaren geleden, toen Roermond een artikel 12- gemeente was. Momenteel heeft de gemeente haar financiële zaken namelijk prima op orde. Frank Hovens is PR-medewerker van Heemschut I» *1 f, Informeert u eens hij ons. voor een. krealie op hoog niveau! STUCORNAMENTEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 12