oktober 1997 Heemschut 9 Het Munsterplein heeft een hoge monumentale waarde maar aantasting ligt op de loer. Brug over de Roer. doch dit is volgens de geïnterviewden beter dan het 'laffe' bouwen uit de jaren '70, waarvan bijvoorbeeld een voormalig bankgebouw (het 'hologig monster' in de woorden van Janssen) aan het Munsterplein getuigt. Illustratief voor de visueel-ruimtelijke progressie is de nieuw bouw die aan de singels, en dan met name aan de linkerkant van het station, heeft plaatsge vonden. Ook Roermond heeft zich de afgelo pen jaren niet kunnen onttrekken aan de eenzij dige opvattingen omtrent 'representativiteit' die de directies van banken, bedrijven en maat schappelijke instellingen erop nahielden: met andere woorden, we zien veel glas en veel 'spiegelend' marmer in het straatbeeld. Zowel Janssen als Caris plaatsen hierbij de kantte kening dat deze ingrepen plaatsvonden op die Beschermenswaardig doorkijkje. plekken waar de minst karakteristieke bebou wing stond (Dit lijkt me overigens een visie die te weinig rekening houdt met de uitstraling van een pand op zijn omgeving F.H.) en dat de ontwerpen steeds beter worden. Dit zien we ook bij de herinrichting van het Kloosterwand plein. De 'Van der Valk-toren' springt in het oog maar detoneert niet en de nieuwe schouw burg lijkt erg pompeus maar zal waarschijnlijk toch op een evenwichtige wijze een plaats in het stedelijk weefsel innemen. Caris benadrukt echter dat als niet alle partijen, dus zowel gemeente, architect als opdrachtgever, een sterke bevlogenheid aan de dag leggen, je niet al te hoge verwachtingen mag koesteren. Volgens hem kan de gemeente op het ogenblik niet veel meer doen dan de opdrachtgever houden aan de minimale eisen van welstand. Aanvullend beleid is hier noodzakelijk. Of een beleidsinstrument als het beeldkwaliteitplan, waar momenteel aan gewerkt wordt, in deze de oplossing biedt, moet nog blijken. Het zal het gesprek tussen de betrokkenen kunnen verge makkelijken, maar is daarom nog geen garantie om de middelmaat uit te bannen. Te weinig ruggegraat? Betekent deze opstelling echter niet dat de gemeente Roermond feitelijk te weinig rug gegraat toont? Er zijn toch steden, ook in Limburg, waar blijkt dat een stevig eisenpakket van de kant van de gemeente bepaalde sterke 'tegenpartijen' wel degelijk tot andere gedach ten kan brengen. Wat de toekomst aangaat: het stadsbestuur verwacht dat de toekomstige creaties van talentvolle architecten een kwaliteitsimpuls voor de stad zullen betekenen. Een belangrijke taak voor de Commissie RKZ betreft de herstructurering van het Stationsgebied en de inrichting van het Kazernegebied, respectieve lijk ten oosten en ten noorden van de binnen stad, waarbij het uitgangspunt een verantwoorde aansluiting van beide stadsdelen op die binnen stad dient te zijn. Op grond van de monumentennota concludeer ik, dat het gemeentebestuur meer waarde toekent aan de 'bescherming en ontwikkeling van historisch waardevolle structuren' dan aan monumentale objecten en ensembles, waarop een 'dynamisch en selectief beleid' van toepas sing moet zijn. Caris stelt echter nadrukkelijk, dat meer aandacht voor structuren niet ten koste gaat van de objecten. Hoe dan ook, aan de ene kant valt het goed te

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 11