Wat doet Roermond met haar beschermd stadsgezicht? Frank Hovens Sinds 1987 kent Roermond een geregistreerd beschermd stadsgezicht. Het betreft hier de oude stadskern binnen de singels alsmede een groot deel van de singels zelf, voorstad St.- Jacob en het gebiedje 'Buitenop'. In dit laatste stadsdeel staat weliswaar geen gebouw dat vermeldenswaard is, maar aangezien het de plek is van waaruit Roermond zich sedert de 12de eeuw heeft ontwikkeld, werd het ook 'meegenomen'. 8 Heemschut oktober 1997 Hoe heeft de gemeente de afgelopen 10 jaar invulling gegeven aan de status van beschermd stadsgezicht? Twee personen hebben mij hier over, en over het monumentenbeleid van de gemeente Roermond in het algemeen, meer duidelijkheid verschaft. Erik Caris is de man die voor de gemeente het monumentenbeleid coördineert. Dennis Janssen volgt als voorzitter van de Stichting Ruimte nauwgezet en met kritische blik de stappen van de gemeente op het gebied van de monumentenzorg en het architectuur- en stedebouwkundig beleid. Door middel van haar blad 'Ruimtelijk' geeft de stichting uiting aan haar liefde en zorg voor de stad. De heren Caris en Janssen zijn het lang niet altijd met elkaar eens, maar tijdens het 'dubbelinterview' blijkt toch dat hun visies op veel cruciale punten overeenstemmen. Om te beginnen zijn ze trots op Roermond en vinden ze dat de stad zichzelf wat meer in de schijn werpers mag plaatsen. Het is de tweede monu- mentenstad van Limburg en herbergt binnen het vrijwel onaangetaste middeleeuwse straten plan van de binnenstad een groot en divers aanbod van monumenten. Het is hier niet de plaats om een complete lijst van fraaie gebou wen op te sommen, maar toch stip ik even aan dat de stad onder meer rijk is aan gave repre sentanten van de Rijnlandse late Gotiek, de Maaslandse Renaissance en de Franse en Oostenrijkse Rococo. Verder zijn er alle moge lijke neo-stijlen uit de 19de eeuw vertegen woordigd en kent de stad een opmerkelijke hoeveelheid Jugendstil uit het begin van deze eeuw. De heren Janssen en Caris delen tevens de zorg voor de toekomst: er zal hard gewerkt moeten worden aan het waarborgen van de ruimtelijke kwaliteit van de stad. Naar mijn indruk is er vooral in de jaren '70 veel schade aangericht. De meest storende ingreep heeft wel plaatsge vonden in het Kloosterwandkwartier, waar men De Roer; de stad ontwikkelde zich langs haar oevers. Foto's Erik Caris. bij de fantasieloze nieuwbouw van enkele grootwinkelbedrijven en wooncomplexen zelfs geen respect heeft getoond voor het historische rooilijnenbeloop, iets wat bij andere projecten doorgaans beter in het oog werd gehouden. Ruimtelijke kwaliteitszorg Op mijn vraag hoe de gemeente Roermond omgegaan is met haar beschermd stadsgezicht, geeft de heer Caris een drieledig antwoord. Ten eerste is met geld uit het Stadsvernieuwings fonds de sanering van het verpauperde noord oostelijk deel van de binnenstad op historisch- (geografisch) verantwoorde wijze uitgevoerd, mede doordat de meest recente nieuwbouw naar het bestaande straatbeeld werd gevoegd. In de tweede plaats heeft het bestuur zijn inten ties in onder meer de nota 'Centrum In- Zicht...' kenbaar gemaakt en is men bezig met het samenstellen van een gemeentelijke monu mentenlijst. Hieruit blijkt dat de gemeente allesbehalve ongevoelig is voor de historische kwaliteit van de binnenstad. Ten derde is men momenteel bezig met het opstellen van een beschermend bestemmingsplan. Caris beaamt dat dit tamelijk laat is, maar hij voegt eraan toe dat het wel op een gedegen manier gebeurt. Er worden bijvoorbeeld archeologische en cultuurhistorische structuur- en waardenkaar- ten gemaakt, die als leidraad bij toekomstige ruimtelijke ontwikkelingen zullen fungeren. De heer Janssen is nochtans van mening dat het monumentenbeleid van Roermond altijd 'in de onderste la' heeft gelegen, en dat dit eigenlijk nog steeds het geval is. Maar ook hij vindt dat er tekenen zijn dat het de laatste tijd 'wat beter gaat, maar helaas nog te vaak ondanks in plaats van dankzij de gemeente.' 'Hologig monster' Beide heren zijn vooral te spreken over de werkzaamheden van de Commissie Ruimtelijke Kwaliteitszorg'. Deze commissie probeert sinds 1993 het niveau van de openbare ruimte van de stad op te krikken. En het is te merken, want er zijn meerdere gebouwen de laatste jaren gerealiseerd die de toets der kritiek gemakkelijk kunnen doorstaan. In de ogen van velen mogen de nieuwste creaties dan wel provocerend zijn,

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 10