augustus 1997 Heemschut 7 Nederland Stromenland? volmaakte harmonie worden gebracht met de oorspronkelijke geografische structuur van bodem, waterlopen, begroeiing en bebouwing. Een oude steenfabriek in de uiterwaarden wordt niet gesloopt maar gekoesterd als industrieel monument. Het wordt mooi wonen in dit parklandschap. In Heemschut-termen heel sympathiek maar Barrie Needham heeft z'n bedenkingen. Doordat zowel wonen als werken meer gespreid kunnen worden over het land zullen mobiliteit en verkeersareaal en vervuiling sterk toenemen. Het landschap zal verder versnipperen en ecologisch verschralen. Van het weidse open landschap zal in dit scenario op den duur weinig overblijven. Voor Heemschut zal dit scenario een dilemma oproepen. Het respecteert weliswaar de historische elementen in het landschap zoals beeklopen, gemalen, molens en dijken maar bevordert de fragmentering van het open landschap, dat door Heemschut in de discussie over Hogesnelheidslijn en Groene Hart altijd is bestreden. Stromenland Tot slot is er dan nog het Stromenland. In dit scenario vindt verstedelijking alleen plaats langs de corridors voor verkeer en transport. Nederland volgt zijn rol in de Europese taak verdeling en wordt distributieland. Het skelet van snel-, spoor- en waterwegen structureert de ruimtelijke ontwikkeling. In de steden wordt gebouwd rond verkeersknooppunten, rond water en groen wordt juist meer ruimte geschapen. De meeste mensen zullen in middelgrote steden wonen, op relatief korte afstand van de natuur. Binnen de stad komen er meer woningen langs de weg en meer groen langs het water. Het landschap ondergaat een metamorfose. Een deel van het land wordt als het ware 'onder water' gezet. Er komen grote natte natuurgebieden, die zichzelf in stand houden. In tegenstelling tot in het Parklandschap, waar de natuur er is voor de mensen krijgt de natuur in Stromenland op een aantal plaatsen echt voorrang. Leuk voor ecologen. Of het voor Heemschut ook zo leuk is valt sterk te betwijfelen. Het is hier in feite vooral het economisch belang- werken en wonen langs de wegen, dus snel en efficiënt- dat de inrichting van ons land dicteert.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 9