augustus 1997 Heemschut 3 Uiterwaarde in het Grote Rivierengebied. Foto Frank Broekhuizen. omgegaan, in de regio Bergen Op Zoom, Halsteren, Hogerheide. Een juweeltje van een landschap, een mooie overgang van hoog naar laag, in feite een hoge erosierand waar dorpen tegenaan liggen, met bijbehorende bouwlanden. In klein bestek vind je hier alle aspecten van het Nederlandse landschap. Bergen op Zoom heeft daar in de jaren '70 de Theodorushaven en vele grootschalige industrieterreinen aangelegd. De tranen sprongen je daarbij in de ogen. Misschien had dit wel plaats moeten vinden, maar anders. Met meer overleg, meer liefde voor de omgeving.' Natuurontwikkeling Welke historisch-geografische waarden worden nu het meest bedreigd? 'Nederland wordt op dit moment op zijn kop gezet. Vroeger deed voornamelijk de ruilverka veling heel veel kwaad. Nu is het de natuur ontwikkeling. Onder meer de uiterwaarden worden daardoor sterk aangetast. Een cultuur- lijke uiterwaard is over een jaar of twintig niet meer te zien. Dat komt door natuurontwikke ling die men langs de rivieren plant. Men wil de boeren als het ware uit de uiterwaarden verja gen en daar natuur maken. Er worden plassen aangelegd en strangen gegraven. Misschien zou je kunnen zeggen dat de uiterwaarden de meest bedreigde cultuurlandschappen zijn. Er zijn veel verschillende soorten uiterwaarden in Nederland. Die diversiteit maakt nu plaats voor een grenzeloze vervlakking met voorspelbare natuur, de zogenaamde "wilde natuur", een laissez-faire natuur van laat de zaak maar over stromen, met zwarte populieren, en overal dezelfde grote grazers. Maar men maakt alleen méér van hetzelfde.' 'Nederland is deze eeuw achteruit gegaan. Vooral de landschappen in hoog-Nederland. Hun akkers en houtwallen kun je verplaatsen naar waar je maar wilt. Merkwaardig dat daaraan zo weinig aandacht wordt besteed. In de natte delen van Nederland is meer continuï teit. Bij een recente inventarisatie van cultuur historische waarden ligt de nadruk op West- Nederland en Noord-Nederland, omdat daarmee in cultuur-technische zin het minst is gedaan. Ik zou zeggen: koester juist de overge bleven waarden in hoog-Nederland, want straks blijkt dat er in heel hoog-Nederland, de Veluwe, Drenthe, Overijssel, Gelderland, hele maal niks meer over is. We leven in het polder model: is het niet mogelijk een klein beetje geld van het vele dat wordt uitgegeven, te realloce- ren in de richting van die juist zo zeldzaam geworden elementen. Een gaaf esdorp met een mooie es erbij en een stukje overgebleven heide, waar zien we dat nog? Haast nergens. Of een mooie overgang van hoog naar laag zoals ik al schetste.' Waarderingskaarten Wat vindt u van de cultuurhistorische waarde- ringskaart van het Groene Hart, die onlangs gepre senteerd werd? 'Het is heel nuttig dat die kaart in beeld brengt dat er cultuurhistorie is. En dat hij aangeeft dat er heel waardevolle en minder waardevolle gebieden zijn. Zeker interessant voor beleids medewerkers. Als je kijkt naar de vraag hoe de kaart tot stand gekomen is, welke methodiek gebruikt is, dan kun je wel kanttekeningen plaatsen. Men heeft gekozen voor een black box methode. Andere deskundigen zouden tot heel

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 5