'Uiterwaarden zijn de meest bedreigde cultuurlandschappen' Bert Franssen Historisch geograaf prof. Jelier Vervloet: Nederland is er deze eeuw niet op vooruitgegaan. Niet qua bouw kundige monumenten, en ook niet qua cultuurlandschappen. De historische geografie die zich met cultuurlandschappen bezig houdt, krijgt echter geleidelijk meer bekendheid en erkenning. Prof. Jelier Vervloet, een van de twee Nederlandse hoogleraren historische geografie (de andere is prof. Borger), zit al decennia midden in de ontwikkelingen rond de historische geografie. Een interview. 2 Heemschut augustus 1997 Prof.drsJ.A.J. Vervloet. Cultuurhistorie omvat de bouwkundige en archeologische monumenten en de historische geografie. Maar de eerste twee onderdelen genieten veel meer belangstelling dan de laatste. Op ambtelijk niveau bijvoorbeeld is het evenwicht volkomen zoek, de historische geografie komt er bekaaid af. Professor Jelier Vervloet, een van de slechts twee hoogleraren met als leeropdracht historische geografie, schetst de situatie. 'Onder het ministerie van Onderwijs ressorteren twee instituten, de Rijksdienst voor de Monumentenzorg en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodem onderzoek, met voldoende mensen in dienst die de bouwkundige en archeologische monumen ten kunnen beheersen. Landbouw en Visserij met zijn historische geografie ligt ver achter. Het aantal ambtenaren dat zich met historische geografie bezighoudt, is op de vingers van één hand te tellen. Onderwijs heeft in de nota Pantser of ruggengraat duidelijk het initiatief naar zich getrokken en daarbij Landbouw tot grotere activiteiten aangezet.' Belvédère-overleg De historische geografie krijgt op dit moment ook extra aandacht dankzij het zogenaamde Belvédère-overleg. Dat is overleg op hoog ambtelijk niveau tussen de drie ministeries die gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor de cultuurhistorie.' Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen, verantwoordelijk voor de bouwkundige en archeologische monumenten, Landbouw en Visserij, verantwoordelijk voor de historische geografie, en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Ze willen volgend jaar een cultuurhistorische beleidskaan voor heel Nederland uitbrengen. Enige beweging zit er verder in de wettelijke beschermingsmogelijkheden van historisch- geografische waarden, doordat de Natuur beschermingswet wordt gewijzigd. Vervloet: 'Er is bescherming van archeologica, van beeldbepalende en cultuurhistorisch belangwekkende bouwwerken en ik zie niet in waarom historisch-geografische zaken ook niet beschermd zouden kunnen worden. Er kunnen geen historisch-geografische monumenten aangewezen worden, want er is geen wettelijke basis voor. Relevant is op dit moment alleen de Natuurschoonwet, die zich met de landgoede ren bezig houdt. Het is een oudere wet, die je in cultuurhistorische zin uit kunt werken. Eén ambtenaar in Den Haag is formeel verantwoor delijk voor uitvoeringsaspecten van de Natuur schoonwet. Maar verder zijn er voor uitsluitend historisch-geografisch waarden geen financiële regelingen. In mijn oratie in 1988 heb ik ervoor gepleit de Natuurbeschermingswet zodanig om te bouwen, dat beschermde landschapsgezich ten er deel van zouden uitmaken. Het is nu bijna zover. De mondelinge behandeling van de nieuwe Natuurbeschermingswet vindt dezer dagen plaats.' Meebuigen Hoe ver kun je gaan bij bescherming? Als je veran deringen in het verleden koesten, moetje ook toe staan dat er nog steeds veranderingen plaatshebben. 'Dat denk ik wel. Het landschap verandert per definitie. Je moet niet louter willen behouden. De historische geografie was vroeger een tame lijk statische wetenschap. Ging ervan uit dat het landschap eeuwenlang onveranderd gebleven was. Maar uit onderzoek van de laatste 20 jaar is gebleken dat het landschap heel dynamisch is geweest, zich steeds aanpaste aan nieuwe noden, vergelijkbaar met oude panden. Waardering van landschappelijke waarden is nodig, maar je kunt het niet bij waardering alleen laten. Je moet ook ideeën ontwikkelen over hoe je met een ingreep in het landschap omgaat. In bepaalde opzichten zijn veranderin gen niet tegen te houden. Een Vinex-locatie wordt benut. Grote infrastructurele werken, die hébben plaats. Natuurontwikkeling gebéurt. Je uit alle macht tegen Vinex-locaties en grote werken verzetten is vechten tegen windmolens. Beter is het om mee te buigen en te kijken wat je binnen die ontwikkelingen nog kunt doen. Een heel resultaatgerichte benade ring. Die mis ik wel eens: men verzet zich uit alle macht. Natuurlijk zijn er zaken die echt niet mogen veranderen, maar je moet er bij het merendeel toch van uitgaan dat er wél wat verandert. Dat men nieuwe functies geeft aan oude vormen en bepaalde zaken opoffert. Je kunt dan stellen: probeer elementen uit dat verleden zichtbaar te houden in de nieuwe structuur. Je ziet dagelijks cultuur veranderen waar andere cultuur voor in de plaats komt.' Daar ligt u niet wakker van. 'Ik erger me soms vreselijk. Hier gaat het land schap kapot en ook daar... Ik kom zelf uit West- Brabant. Ik heb gezien hoe er bijvoorbeeld met het cultuurlandschap van de Brabantse Wal is

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 4