Kadercursus NCM In memoriam prof. dr. L.H. van der Tweel EXPOSITIES 40 Heemschut augustus 1997 Op 14 mei jl. is hij plotseling overleden, 82 jaar oud. De overlijdensadvertentie vermeldde: 'In het harnas gestorven'. En zo was het. Prof. dr. L.H. van der Tweel ('Henk') bleef in zijn emeritaat als hoogleraar in de medische fysica aan de Universiteit van Amsterdam op vele gebieden onverminderd actief en vrijwel dagelijks was hij te vinden in zijn kamer in het AMC in Amsterdam- Zuidoost. Maar Henk was ook Heemschutlid en een krachtig en uitgesproken verdediger van het historisch erfgoed in Amsterdam, de stad die aan zovele aantastingen het hoofd moet bieden. Hij was de natuurlijke voorzitter van het Amsterdam Overleg, de maandelijkse bijeen komst van afgevaardigden van de oudheid kundige verenigingen, waar Amsterdamse zaken werden besproken en waar zonodig tot actie werd besloten. Henk slaagde er steeds in nuances in de diverse standpunten te smeden tot een helder gezamenlijk standpunt en hij droeg er aanzienlijk toe bij de vergaderingen te maken tot bijeenkomsten, die de aanwezigen telkens weer met enthousiasme voor de goede zaak, die ons ter harte gaat, oplaadden. Maar het is niet slechts zijn voorzitterschap dat schrijnend wordt gemist. Het is ook zijn inne mende, altijd bereid zijnde, persoonlijkheid die een leegte achterlaat. Van der Tweel's brede, belangstelling strekte zich ook uit tot de kunsten; hij was een gedreven collectionneur van oude grafiek. En ook wanneer men vragen op het terrein van de fysica aansneed, gaf hij dadelijk een verklaring. En toen ik een paar jaar geleden tegen hem zei dat ik het historische Trippenhuis (zetel van de Kon. Akademie van Wetenschappen) in Amsterdam wel eens zou willen bezichtigen, was hij terstond bereid mij de - uiterst boei ende en interessante - rondleiding te geven, die ik kort daarop van hem kreeg. In de vele contacten, die ik met hem mocht hebben, ervoer ik Henk als een vriendschappe lijke leermeester. Het kan niet verwonderen dat zijn uitvaart op Driehuis-Westerveld door honderden werd bijgewoond. De daar gehouden toespraken belichtten op indrukwekkende wijze zijn veel zijdigheid, zijn rol in de wetenschap, maar ook zijn activiteiten in het verzet, en telkens weer: zijn innemende persoonlijkheid. De verdedigers van het erfgoed van Amsterdam betreuren het verlies van een strijdbaar mede stander. Wij herdenken Henk van der Tweel met eerbied en genegenheid. Kadercursus gemeentelijke monumentenzorg Het Nationaal Contact Monumenten biedt op de woensdagavonden 18 en 15 oktober een cursus monumentenzorg in Culemborg aan. Op zaterdag 18 oktober zal de cursus met een excursie worden afgesloten. Aan de hand van Culemborgse voorbeelden zal een breed scala aan actuele onderwerpen uit de dagelijkse monumentenpraktijk de revue passeren. Deze zaken zullen vanuit verschillende invalshoeken en door verschillende sprekers worden belicht: eigenaar, ambtenaar, particuliere organisatie, architect, onderzoeksbureau. De cursus vindt plaats in de Burgerzaal van het stadhuis van Culemborg. De kosten bedragen/25,- (f 95,- voor leden van bij het NCM aangesloten organisatis zoals Heemschut). Hiervoor ontvangt de cursist tevens een uitgebreid informatiepakket. Programma: I oktober 'De spelers van het monumentenspel' - draagvlak en participanten in de monumentenzorg; - het particulier initiatief; - de gemeente/de monumentencommissie/de Monumentenwacht; 8 oktober 'Gemeentelijke monumentenzorg' - de eigenaar van een gemeentelijk monument; - het rijksmonument; - het beschermde stadsgezicht; 15 oktober 'Monumentenzorg/cultuurhistorie in een tijd van grote ruimtelijke dynamiek' - de cultuurhistorische effectrapportage voor de uitbreidingswijk Nieuw Parijsch; - de Diefdijk en de verbreding van de A2; - Fort Everdingen en de dijkverzwaring; - de Kasteeltuin: beheer en herinrichting; 18 oktober Excursie - wandeling door Kasteeltuin; - bezichtiging gemeentelijk monument; - stadswandeling; Voor meer informatie en opgave: NCM (020-6277706, Paul Vesters). Ernst Dienaarsecretaris van de Bond Heemschut. Landelijke Voetpadendagen Op 11 en 12 oktober organiseert de Stichting Nemo weer de voetpadendagen. Unieke wandelingen door ons mooie land over onbekende, onverharde paden. Inl. 020-6817013 Interieur schuilkerk Ons Lieve Heer op Solder in Amsterdam. Henri Evers-, de bouwmeester van het Rotterdams stadhuis; t/m 14-9 in het Ned.Arch.Instituut, Museumpark 2 5 Rotterdam. St.Petersburg, stad aan het waterover de stedenbouwkundige groei en architectuur van St.Petersburg. Van 27-9 t/m 26-10 in De Veemvloer te Amsterdam, Van Diemenstraat410 en de Westergasfabriek gebouw Openb. Verlichting. Tel.020-62 5 3 646/4446060. Adel verplicht: van edele schenkingen en vorstelijke beschermingover de relatie tussen kloosters en plattelandsadel. In Museum Klooster, Boslaan 3 Ter Apel. Haantje de hoogste-, over windvanen in de provincie Groningen. T/m 28-9 in Veenkoloniaal Museum in Veendam, Winkler Prinsstraat 5 Veendam. La Gare; de oude en nieuwe spoorzone van Den Bosch; van 13-9 t/m 30-11 in het Noordbrabants Museum te Den Bosch. Zwolse kunst, een wereld van contrasten-, 21-9 t/m 30-11 in de nieuwe vleugel van het Stedelijk Museum in Zwolle. Bij de bouw van de nieuwe vleugel is duidelijk rekening gehouden met de Peperbus, de bekende toren, die vlak achter het museum oprijst. De toren is fraai zichtbaar vanuit het museum. Amsterdamse stadsportretten; portretten van architectonisch verval in Amsterdam vanuit een grote liefde voor de stad. Van de kunstenaar Clemens Merkelbach van Enkhuizen; t/m 19-10 in Ons' Lieve Heer op Solder in Amsterdam. Watertorens in Nederlandvanaf 13 -9 in het Waterleidingmuseum, Lauwerhof 29 Utrecht.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 42