Woningen en kantoren in Leidse Meelfabriek? Wibo Bugers Wonen en werken in de voormalige Leidse meelfabriek. Dat wordt straks mogelijk wanneer de plannen van het architectenbureau Rappange Partners werkelijkheid worden. Zover is het echter nog niet, want een begin juni gepresenteerd onderzoek mag dan aantonen dat herbestemming van het Leidse fabriekscomplex haalbaar is, de echte beslissing valt pas in het komende najaar. augustus 1997 Heemschut 39 Volgens de plannen van Rappange kunnen in een herbestemde meelfabriek 182 woningen en elf kantoren worden ondergebracht. Aan de achterzijde van de fabriek, bij de Waardgracht, zijn nog eens 23 nieuwbouwhuizen met een parkeergarage voor 280 auto's eronder gepro jecteerd. Om dit te bereiken moeten overigens wel delen van het grote fabriekscomplex worden gesloopt. Zo zou het gebouw aan de kant van de Waardgracht helemaal moeten verdwijnen. Ook moeten enkele trappenhuizen en delen van silo's worden gesloopt. Zo zal een deel van het silogebouw uit 1937 worden gesloopt waar- De meelfabriek in een nieuwe verschijnings vorm. door van buiten een graansilo - een stukje gebruiksverleden - zichtbaar wordt. Daarmee verdwijnt overigens wel de uit de jaren '50 daterende zonnewijzer, die zich op de silogevel bevindt. Dit object staat bekend als de grootste zonnewijzer ter wereld en is ontwor pen met adviezen van de Vakgroep Astronomie van de Rijksuniversiteit Leiden. In de opzet van Rappange Partners worden de Binnenvestgracht en de Binnenoostsingel weer met elkaar verbonden, waarmee de histo rische structuur wordt teruggebracht. Deze ingreep maakt het mogelijk dat het gebied ten westen van deze nieuwe gracht weer bij de historische binnenstad kan gaan behoren. Parken Het terrein van de Meelfabriek grenst aan het Ankerpark en aan het Katoenpark. Door de verwijdering van het trappenhuis van het ketel huis ontstaat de mogelijkheid om beide parken met elkaar te verbinden. Het is de bedoeling dat een deel van het fabrieksterrein wordt verhoogd voor een looproute. Volgens Rappange Partners gaat realisering van dit project ongeveer 62 miljoen gulden kosten. De verkoop van huizen en kantoren zal 64 miljoen gulden opleveren. Het architectenbureau komt tot de conclusie dat het goed mogelijk is het fabriekscomplex voor het overgrote deel een tweede leven te geven. 'Er kunnen kwalitatief goede woningen op een prachtige locatie worden gemaakt.' Voor de financiële berekening is het bureau uitgegaan van de aanname waarbij de grond- kosten op nul zijn gesteld. Daarover valt op dit moment niets te zeggen, aldus het rapport. Belangrijk voor het behoudsscenario is volgens Rappange Partners zeker ook de maatschap pelijke wil om dit industriële monument voor het nageslacht te behouden. Onzeker Intussen blijft het onzeker of de Leidse meelfa briek in een andere gedaante zal voortbestaan. Een nadere beslissing zal pas in het najaar worden genomen. Het college van B. en W. gaat het plan bekij ken, ook wordt het oude plan van de project ontwikkelaar van Meneba uit de kast gehaald (sloop van de fabriek, bouw van drie woonto rens en meer groen) en verder zullen de buurt bewoners worden gehoord. Vervolgens komt er een nadere afweging binnen de gemeente ('minder groen en meer huizen versus meer groen en minder huizen'). In de herfst is dan een besluit van B. en W. te verwachten, dat aan de raad wordt voorgelegd. In afwachting hiervan wordt een beslissing over het Monumenten Selectie Project en het advies van de Gemeentelijke Monumenten Commissie opgeschort. Wibo Burgers is medewerker industriële archeologie.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 41