Monumentenzorg als economische noodzaak Math Berkers Het Vecht/Regge Project Landelijk Nederland staat onder grote druk. Steden breiden uit, allerlei infrastructurele projecten staan op stapel, de landbouw kampt met grote problemen en, zeker niet in de laatste plaats, recreatie en toerisme vragen steeds meer ruimte. Een onvolledige opsomming, maar deze duidt in ieder geval aan dat het platteland sterk in ontwikkeling is. Met opzet schrijf ik in ontwikkeling is: het hoeft niet bij voorbaat te betekenen dat het platteland aan het kortste eind trekt. Een afwachtende houding aannemen, betekent echter bij voorbaat verliezen: de landelijke gebieden, en in het bijzonder de kleinschalige cultuurlandschappen, zullen het onder spit delven. augustus 1997 Heemschut 31 In Overijssel heeft de Provincie met het project Samenhangend gebiedsperspectief Vecht/Regge het voortouw genomen in het begeleiden van de ontwikkelingen in het gebied rond deze twee rivieren. Het Vecht/Regge gebied ligt in de driehoek Zwolle-Gramsbergen-Hellendoorn. Het in totaal ongeveer 3 5.000 hectare grote gebied bestaat niet alleen uit de stroomdalen van deze twee rivieren. Een ander markant element is het noordelijk deel van de Sallandse Heuvelrug, de Lemelerberg en de Besthmener- berg. In het gebied vinden we afwisselend uitgestrekte boswachterijen, kleinschalige esdorpenlandschappen en fraaie landgoederen. Gebiedsperspectief De problemen waar dit deel van Overijssel de komende jaren mee te maken heeft, zijn legio: een toeristenstroom die steeds groter wordt, de intensieve veeteelt die noodzakelijkerwijs zal Dorpsgezicht Beerze: uit de erfaanplant zijn de coniferen verwijderd. De boer heeft niet gekozen voor een beukenhaag. Vilsterse molen. Eén van de roeden is tijdelijk verwijderd. moeten veranderen en een waterhuishouding die steeds meer te kampen heeft met verdroging. De doelstelling van het gebiedsperspectief is om deze problemen het hoofd te bieden zonder het karakter van het landschap aan te tasten en zonder dat dit ten koste gaat van de functies die het gebied nu heeft. Land- en bosbouw, recreatie en toerisme, waterhuishouding en milieubescher ming moeten naast elkaar kunnen bestaan en elkaar versterken. Een gebiedsperspectief is een interessante planvorm. Het plan wordt gezamenlijk ontwik keld door de provincie Overijssel, de betrokken gemeenten, en een groot aantal organisaties en belangengroepen. Uitdrukkelijk wordt er geen blauwdruk voor de toekomst gemaakt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 33