augustus 1997 Heemschut een samengaan van economie en natuur. Als voorbeelden kunnen we de projecten 'Grens- en Zandmaas' noemen. Vroeger leidde delf stofwinning welhaast automatisch tot een grove aantasting van het landschap. De immense plassen rond de Maas herinneren ons aan de grindgaten die hier geslagen zijn. Bij het Grensmaasproject wordt het grind ondiep en over een groter oppervlak afgegraven. Deze winning gaat gepaard met een natuurontwikke ling langs de Maas, waarbij de rivier weer de vrije loop wordt gegeven. Consequentie hiervan is dat het uiterwaardenlandschap zoals dat in de afgelopen honderden jaren gevormd is, opgeofferd wordt. Dit illustreert dat 'natuur' en 'landschap' op gespannen voet met elkaar kunnen staan. Volgens Lee Vos, beheerder voor het district Zuid- en Midden-Limburg van de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en lid van de afdeling Limburg van Heemschut, moet je in dit soort zaken realistisch blijven, hetgeen betekent dat je keuzes moet maken. Het meest funeste is volgens hem om 'niet te kiezen'. De kapstok waar de strijd voor natuur en land schapsbehoud zich aan op moet hangen, is volgens Vos het beleid zoals het Rijk dat gefor muleerd heeft t.a.v. de 'ecologische hoofdstruc tuur'. Hierin wordt duidelijk vastgesteld welke gebieden beschermd dienen te worden, waar 'verbindingszones' in stand gehouden of gecreëerd moeten worden, en in welke delen wèl economische ontwikkelingen mogen plaats vinden. Wat hierbij een cruciale rol speelt, is het 'compensatiebeginsel'. Tegenwoordig is men van mening dat een aantasting van het landschap gecompenseerd moet worden door de realisering van nieuwe natuurgebieden. Dit speelt ook in de strijd om de definitieve invul ling van de A7 3 -Zuid in Midden- en Noord- .TJ' Beekdalen zijn vaak nog enigszins begroeid. In de toekomst krijgt de natuur hier meer ruimte en ontstaan groene linten, waarin het water vrij kan stromen. Limburg. Nu de keuze op de Oosttracé-variant is gevallen, een keuze trouwens waarover hoe langer hoe meer twijfels rijzen, is het zaak om zoveel mogelijk natuur en cultuur te sparen en aangerichte schade te compenseren. Ook Heemschut zet zich hiervoor in. Mede door haar acties wordt de steilrandbreuk bij Tegelen niet aangetast. Monotonisering Eigenlijk draait het allemaal om de manier waarop wordt ingegrepen. Zelfs 'prutsen in de grond' kan volgens Lee Vos perspectief bieden voor ontwikkelingen van het cultuurlandschap. Dit zien we bijvoorbeeld bij de mergelwinning. Rond Berg en Terblijt heeft er in het verleden op relatief kleine schaal mergelwinning plaats gevonden. Hier valt nog 'wat van te maken' qua natuur- en landschapsontwikkeling. De afgra ving van het Plateau van Margraten zou echter een flagrante aantasting van de landschappe lijke structuur betekenen. Daar waar de gevolgen van een op grote schaal ingrijpen het meest merkbaar zijn, is de land bouw. Met name de intensivering van de vee teelt en de 'rücksichtslose' toepassing van ruil verkaveling eisen al jaren hun tol. Aantasting van lucht en grondwater, erosie van vruchtbare landbouwgrond en een verschraling van het cultuurlandschap zijn funeste gevolgen. Wat dat laatste betreft, er heeft de afgelopen 40 jaar een schier onstuitbare 'monotonisering' van het cultuurlandschap plaatsgevonden. Karakterloze boerderijen en schuren ontsieren in toenemende mate het landschap en talloze kleine landschapselementen zijn 'weggeratio- naliseerd', want schijnbaar niet functioneel en als alleen maar een sta-in-de-weg voor een effi ciënt geachte landbouw beschouwd. Dat, om een voorbeeld te noemen, op de Zuidlimburgse hellingen juist de graften - dat zijn tegen een haag door grondafspoeling gevormde taluds - de elementen waren die de erosie bestreden, werd daarbij veronachtzaamd. Het zijn met name deze kleine landschapsele menten die de gebruiks- en belevingswaarde van het cultuurlandschap optimaliseren. Zij vertellen het cultuurhistorische verhaal van het landschap en verlenen aan iedere regio haar eigenheid. De Stichting IKL (Instandhouding Kleine Landschapselementen) zet zich in voor herstel, behoud en aanleg van deze elementen, variërend van grafheuvels, holle wegen, graften, poelen, hoogstambomen en wat dies 29

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 31