Recente boeken over cultuurlandschappen Anne Marie ten Cate 24 Heemschut augustus 1997 Uitgeverij Matrijs en het (cultuur)landschap Matrijs is een uitgever die regel matig boeken uitgeeft over cultuurlandschappelijke onder werpen, zowel landelijk als regio naal. Hierbij een keuze van de meest recente uitgaven. Inmiddels is de zevende druk verschenen van het standaardwerk 'Het Nederlandse Landschap; een historisch-geografische benadering', onder redactie van S1. Barends, J. Renes, T. Stol e.a. Door negen deskundigen wordt een overzicht gegeven van verschillende in ons land voorko mende landschapstypen en stede lijke ontwikkelingen. Hoe de mens door de eeuwen heen het natuur landschap omvormde tot cultuur landschap. Beschreven worden o.a. het zandlandschap, het rivier- kleilandschap, het turfwinnings- landschap en het landschap vol steden. Ieder hoofdstuk bestaat uit een algemeen deel, waarin de genese en landschappelijke ken merken in hoofdlijnen uiteen worden gezet, gevolgd door twee voorbeelden. Het boekje bevat veel kaartmateriaal en afbeeldin gen. Utrecht, Matrijs, 1997.120p. ISBN90.9349.003.3. Prijsf29,99. Sporen In het boek 'Sporen in het landschap; kleine landschapselementen in de West-Betuwe en de Vijjheerenlanden' AootJ.D.H. Harten een uitgave die binnenkort verschijnt, worden landschapselementen als peil- en gevelstenen, grenspalen en jaartal ankers beschreven. Vaak spreekt hieruit de lokale geschiedenis of zijn ze te plaatsen in een historisch regionaal karakter en illustreren de ontwikkeling van de West- Betuwe en de geschiedenis op kerkelijk, bestuurlijk en waters taatkundig gebied. De uitgave kwam tot stand in samenwerking met de Historische Kring West- Betuwe ter gelegenheid van het 2 5-jarig jubileum. Utrecht, Matrijs, 1997. 296p. ISBN90.9349.099.8. Prijsf39,99. Uit balans In november hoopt A.M.J. de Kraker te promoveren. De titel van zijn proefschrift is: 'Landschap uit balans; de invloed van de natuur, de economie en de politiek op de ontwikkeling van het landschap in de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tussen 1488 en 1609'. Stormvloeden, dijkvallen, ijsgang en overstromingen teisterden in de 16de eeuw het land van Seafdnghe en de Vier Ambachten. In combinatie met oorlogsgeweld en falend dijkbeheer viel het land binnen 10 jaar ten prooi aan het water. Hoe dit zover heeft kunnen komen, probeert De Kraker aan te tonen. Hoe de krachten der natuur en het optreden van de mens in onderlinge samenhang, maar ook afzonderlijk leidden tot de onder gang van dit kustpoldergebied. In de uitgave wordt ook de ontwikke ling van het kustpolderlandschap in de betreffende periode beschre ven, waarbij alle ingrijpende veranderingen in kaart zijn gebracht. Utrecht, Matrijs, 1997. ca 448p. ISBN90.9349.109.6. Prijsf69,90 (bij intekening f99,90). Bruggen Het eerste deel van een drieluik over Nederlandse bruggen en bruggenbouw verscheen in mei van dit jaar bij uitgeverij Matrijs. 'Bruggen in Nederland 1800-1940; Vaste bruggen van ijzer en staal', door HM. C. van Maarschalker- waart, J. Oosterhoff en G.J. Arends, onder redactie van J. Oosterhoff. Bruggen van beton, steen en hout en beweegbare bruggen komen in twee volgende delen aan bod, die in de loop van 1998 verschijnen. Een indrukwekkende studie, waarin de inleidende hoofdstuk ken van algemeen historisch en cultuurhistorisch belang zijn. Want achtereenvolgens wordt een overzicht gegeven van de geschie denis van de infrastructuur en de ontsluiting van ons land, ook van de periode voor 1800; van vaarwe gen (rivieren, kanalen), wegen, spoorwegen zowel op het platte land als in de steden. Daarna volgt een historische schets over het ontstaan van ijzeren bruggen, buitenlandse invloeden, materiaal, constructies en bijzondere staaltjes van civiele techniek. Vaste bruggen van ijzer en staal versche nen vanaf 1840. De spoorbrug bij Culemborg was bijvoorbeeld tot 1878 de brug met de grootste overspanning (154,4 meter) ter wereld! Het grootste deel van het boek wordt ingenomen door een beschrijving naar type met een onuitputtelijke reeks van voor beelden. Er is niet alleen aandacht voor de grote spoor- en verkeers- bruggen, maar ook voor de klei nere zoals de voetbrug in de Hortus te Amsterdam en de Visbrug te Delft. Uiteraard zijn alle beschrijvingen voorzien van vele tekeningen en foto's. In 1992 werd de Nederlandse Bruggen Stichting opgericht, in hetzelfde jaar als het Pie (Project bureau Industrieel Erfgoed). Inventarisaties, rapporten type indelingen enz. werden opgesteld. Dit alles diende uiteindelijk als basis voor deze lijvige triologie, die in een lacune op dit gebied voorziet en zeker zal bijdragen tot toenemende interesse in de histo rie van de bijzondere Nederlandse bruggenbouw. Utrecht, Matrijs, 1997. 400p ISBN90.9349.100.9. Prijs voor de drie delen f239,90 (bij intekening f199,-). Prijs per deel f79,90. Oudenrijn Vorig jaar verscheen 'Oudenrijn; de geschiedenis van een verkeersknoop punt' door Hans Buiter en Kees Volkers. Een vorm van menselijk ingrijpen in het landschap bij uit stek. Vanaf de jaren dertig, wanneer de eerste autosnelwegen aange legd worden, wordt Oudenrijn het bekendste en drukste knooppunt van ons land. Aanpassingen waren regelmatig nodig om het snel toenemende autoverkeer door het centrum van het land te sluizen; van rotonde, aangelegd in 1939 tot klaverblad, van klaverblad (1964) tot een netwerk van 'fly-overs', waaraan de laatste hand wordt gelegd. Bekijkt men in dit boek de vele afbeeldingen, waarop deze verkeerstoename zichtbaar wordt, dan kan men deze ontwikkelingen slechts met stijgende angst aanzien en zich afvragen waar dit toe zal leiden. De geschiedenis van het knooppunt wordt geplaatst in de maatschappelijke context, als exponent van de industriële en economische groei. Behalve de ontwikkeling van de autosnel wegen in Nederland is er ook aandacht voor de explosieve groei van het autoverkeer, de conse quenties, en het fileprobleem (de eerste Pinksterfiles!), de Wegenwacht en het bermtoerisme. Utrecht, Matrijs, 1996. 104p. ISBN90.9349.087.4. Prijsf29,99. Kamperland Tenslotte is nog vermeldenswaard 'Een 'natuurlijkegeschiedenis' van het Kampereiland; een wereld op de grens van zout en zoet' door Joep Dirxk, Patrick Hommel enjelier Vervloet. Over het zoetwatergetij- degebied dat tot de voltooiing van de Afsluitdijk in 1932 zich aan de IJsselmonding bevond en regel matig ook door zout water over spoeld werd. Tengevolge daarvan is een ecologische situatie ontstaan die tot op heden uniek is. Nadruk wordt daarbij gelegd op de veran derde vegetatie ten gevolge van dit zilte verleden. Het boek bevat een losse kaart en een tweetal fiets tochten. Utrecht, Matrijs, 1999.112p. ISBN90.9349 081.9. Prijsf29,99. De fondslijst van de Stichting Matrijs is op te vragen: Postbus 670, 3900AR Utrecht Tel. 030-234 31 48. Fax 030-231 9824.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 26