Elfde Monumentendag op zaterdag 13 september 1997 augustus 1997 Heemschut 23 Toegangspoort borg Nienoord (Nat.Rijtuigmuseum) te Leek. sinds het jaar 1000 hebben gestaan. Het tijdschrift is te bestellen bij de Stichting Oude Groninger Kerken, A-weg 5 c, 9718 CS Groningen, telefoon nummer 050-312 35 69. In het cultuurhistorisch tijdschrift voor Groningen 'Stad Lande', nummer 2,1997, vindt u een beschrijving van de toegangspoort van de borg Nienoord te Leek. Deze monumentale natuurstenen poort uit 1708 bevat vele symbo len, die ons worden uitgelegd door drs. WijaFriso. Stadslandschap Assenis de titel van de gebundelde bijdragen van spre kers, stedebouwkundigen en land schapsarchitecten, op het Keuningcongres, dat op 9 decem ber 1996 in Assen werd gehouden. Dit boek is actueel vanwege de discussie rondom de Regiovisie Groningen-Assen 2030. 'Stadslandschap Assen', f 17,50, Regio-Projekt Uitgevers, Postbus 4010,9701 EA Groningen, tele foon 050-314 13 57. Museumroute Westerkwartier is een kaart van het Groningse Westerkwartier met informatie over de geschiedenis en musea in dit wierden- en houtsingelland- schap. 3,00. Informatie: VW - Leek, telefoonnr. 0594-512100. 'Hermannus Collenius' door Freerk Veldman, 65,00. Waanders Uitgevers, Zwolle. ISBN 90-400-9961-8. Leven en werken van deze kunstenaar, die portretten en hele kamers schil derde voor de rijkste Groningers. Alle bekende werken van Collenius worden besproken. Vele afbeeldingen, zwart-wit en kleur. UTRECHT Duivenoverlast en RDMZ Zeist De Rijksdienst voor de Monumentenzorg geeft in een brochure tips om overlast van duiven te beperken. Hun nesten en kadavers zorgen voor verstop pingen van regenpijpen en vervui ling van daken en gevels. De uitwerpselen tasten door hun hoge zuurgraad baksteen, lood, zink en verflagen aan. De dienst vindt dat het welzijn van duiven onevenre dig veel aandacht krijgt, duiven- populaties zouden vaak kunstma tig in stand gehouden worden. De rijksdienst suggereert onder meer aan het voer iets toe te voegen waardoor de vogels onvruchtbaar worden. Dierenbescherming gaat daarmee accoord. Onder de tips komt ook afschieten voor, en het weghalen van eieren. Daar is Dierenbescherming mordicus op tegen. NOORD-BRABANT Karelstein bedreigd Helmond De eigenaar van het gemeentelijk monument Karelstein wil dit pand slopen. Eigenaar Van Dam Golfkarton kocht het in 1992 vanwege zijn grond en wil het gebouw laten slopen, om ruimte te maken voor de expeditie van het bedrijf. Intussen is het monument, dat door de gemeenteraad is voorge dragen voor de status van rijksmo nument, verloederd. Tegels zijn eruit gesloopt, waterleidingen zijn doorgesneden, binnenmuren weggerot. De Monumenten Werkgroep Helmond pikt het niet en voert actie voor behoud van het gebouw. Bouwtechnisch is Karelstein nog prima in orde. GELDERLAND Bescherming schuttersputjes Oosterbeek De schuttersputjes in Oosterbeek zijn sinds kort min of meer beschermd. Ze zijn geen rijks- of gemeentelijk monument geworden, maar de gemeente Renkum, Staatsbosbeheer en sportcentrum Papendal hebben wel afgesproken dat ze voortaan onaangeroerd blijven. In Oosterbeek en omgeving zijn nog tientallen schuttersputjes te vinden, door de Britten en Polen gegraven tijdens de Slag om Arnhem in september 1944. De meeste zijn overigens dichtgeslibd met takken, bladeren en dennen naalden. Ze zijn 1.20 m diep, dat is voldoende om er met zijn tweeën in te kunnen schuilen, en ondiep genoeg om over de rand een wapen te kunnen bedienen. Op zaterdag 13 september aansteende vindt voor de elfde keer de jaarlijkse Open Monumentendag plaats (OMD). Dan gaan de deuren open van duizenden moumeneten en andere bijzondere gebouwen. Overal waar de bekende OMD-vlag wappert, is iedereen van 10.00 tot 17.00 uur welkom. In veel plaatsen staat zelfs het gehele weekeind in het teken van onroerend, maar ook roerend erfgoed. Met zijn 750.000 bezoekers is de Open Monumentendag het grootste ééndaagse culturele evenement in Nederland. De organisatie is in Handen van de Stichting Open Monumentendag in nauwe samenwerking met 376 plaatselijke comités. Thema Gemeenten dragen met ingang van dit jaar de verantwoordelijkheid voor het beheer en onderhoud van schoolgebouwen. Daarom biedt de dag behalve traditionele bezienswaardigheden als kastelen, forten, molens en kerken in veel gemeenten een bijzonder thema: 'School als monument, monument als school'. Enkele voorbeelden van activiteieten die de plaatselijke comités organiseren zijn: bezoek aan oude schoolgebouwen, al of niet met een nieuwe bestemming, tentoonstellingen over het onderwijs van weleer en historisch ingerichte leslokalen. Ook zijn fiets- en wandelroutes uitgezet langs architectonisch interessante gebouwen of brengt een oude schoolbus de bezoekers er naar toe. De stichting OMD stelt een diaserie beschikbaar aan de gemeenten die het scholenthema in hun programma hebben opgenomen. Deze geeft een beeld van school architectuur door de eeuwen heen. Ook de invloed die de onderwijswetgeving vanaf begin 1900 op schooltypen, -vormgeving en -indeling heeft uitgeoefend, komt in de diaserie aan bod. In de publicatiereeks van de Stichting OMD verschijnt het boekje 'Monumentale school gebouwen'. Jongeren zijn eveneens actief bij de Open Monumentendag betrokken. Onder auspiciën van de Stichting OMD en Kodak hebben deze maand ruim 700 scholieren met camera gewapend een fotogeniek monument in de eigen plaats bezocht. De beste tien foto's zullen deel uitmaken van een tentoonstelling, die daarnaast fotowerk van jongeren uit negen andere Europese landen bevat. In augustus verschijnt een handleiding voor docenten, getiteld 'Scholen adopteren monumenten'. In de handleiding staan tips en adviezen over omgevingseducatie en zijn voorbeelden beschreven van reeds bestaande monumentenprojecten in het middelbaar onderwijs. Een voorproefje van Open Monumentendag geeft de AVRO tijdens het televisieprogramma 'Monumentenslag', dat op donderdagavond 11 september vanaf zeven uur wordt uitgezonden. De Open Monumentendag wordt dit jaar geopend in Leeuwarden door. m,r. Pieter van Vollenhoven.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 25