22 Heemschut augustus 1997 gebruikt worden als trouwlocatie. Nieuwe huurders zijn de archeo logische dienst, de provinciale museumconsulent, de stichting Kinderopvang Hoorn, en een computerfirma. Ook het schilderij 'De slag op de Zuiderzee' van Jan Theimisz Blankerhof wt 1663, dat uitgeleend was aan Boymans van Beuningen in Rotterdam, hangt weer op zijn plaats in de Scheepenenzaal. Prijs voor Cuypersgenootschap Amsterdam De Prins Bernhard Monumentenprijs Prijs 1997 is toegekend aan het Cuypers genootschap, de vereniging tot behoud van 19de- en 20ste eeuwse cultureel erfgoed in Nederland. Het Cuypersgenootschap, opge richt in 1984, krijgt de prijs wegens zijn grote verdiensten voor het cultuurbehoud. Het wist herhaaldelijk te voorkomen dat gebouwen gesloopt of verminkt werden, onder meer de Beurs van Berlage, Cuypers Teekenschool in Roermond en het Van Abbe- museum in Eindhoven. Basis van het werk van het Cuypers genootschap zijn wetenschappe lijke studies en publicaties. Deze vormen het uitgangspunt voor acties voor het behoud van monu menten. ZUID-HOLLAND Gevaar voor Kralingse gevels Rotterdam Gaan dein neo- renaissancestijl opgetrokken gevels Waterloostraat 90 tot en met 110 verloren? Voor de Stichting Historisch Kralingen is dat een schrikbeeld. Het was de bedoeling dat de oude bakstenen van de panden bewaard bleven en benut zouden worden bij nieuw bouw. Uit het sloopcontract blijkt echter dat alleen een aantal speci fieke ornamenten bewaard blijft. De dienst Gemeentewerken heeft op de gebruikelijke manier sloop uitbesteed en een contract opge steld. Maar dat leidt in dit geval tot het verdwijnen van monumenten. Er wordt nog gepraat. OVERIJSSEL Scheperspad in ere hersteld Holten Op 12 en 13 oktober worden weer de landelijke wandel- dagen gehouden. Daarbij willen de wandelverenigingen (zie ook ons artikel in het augustusnummer van Heemschut van vorig jaar) de aandacht vestigen op de cultuur historische betekenis van wandel paden. Deze veelal oude smokkel- paden, scheperspaden, kerken paden etc. worden in toenemende mate bedreigd door moderne wegenaanleg, agrarisch gebruik, aanleg van fietspaden en zelfs onrechtmatige afzettingen. Al enkele jaren is de wandelvereni ging Nemo actief die rechtmatig heid onder de aandacht te brengen, niet alleen van de bevol king maar ook van de rechterlijke macht. Wat dat betreft is de geschiedenis van het Holterpad, een oud Scheperspad in de gemeente Holten, dat door aanwonenden voorzien werd van een bordje Verboden Toegang, voor Nemo een testcase. De gemeente Holten, die deze situatie op een eveneens onrechtmatige wijze al jaren heeft gesanctio neerd, is nu ook door toedoen van Nemo in het ongelijk gesteld. De Alkmaarse rechter heeft de gemeente Holten opgedragen het Scheperspad, een pad waarlangs de herder zijn schapen naar de Holterberg bracht, in ere te herstellen. De Notitie Openbare Paden, waar de gemeente zich op beriep, is volgens de rechter niet rechtsgeldig om het pad van de wegenlegger te schrappen. DRENTHE Anthoniuskerk Zwartemeer alsnog op de monumentenlijst Zwartemeer Aan het eind van het Drentse dorp Zwartemeer, waar het grote hoogveenreservaat Bargerveen begint, staat sinds de jaren '20 de neo-gothische Anthoniuskerk. Toen in de jaren '70 meer centraal in Zwartemeer een nieuwe katholieke kerk in gebruik werd genomen, verloor de Anthoniuskerk zijn gewijde functie en kwam het gebouw achtereenvolgens in gebruik als paardenstal en opslagplaats voor oude auto's. Vorige jaar kocht de heer G.J. Karreman de kerk met het doel om het gebouw te restau reren en het weer iets van zijn oude functie terug te geven. Hoewel de Anthoniuskerk inder tijd was opgenomen op de lijst van het Monumenten Inventarisatie Project Drenthe, was het pand uiteindelijk niet op de lijst van de gemeente Emmen terechtgekomen. Begin dit jaar schakelde de heer Karreman Heemschut Drenthe in waar de zaak verder werd uitge zocht. Voorafgaand aan de raads vergadering in juni jl. benaderde Heemschut de Emmer politiek met het dringende verzoek het niet meenemen op de lijst van de Anthoniuskerk opnieuw in over weging te nemen; zowel vanwege de architectonische kwaliteit van het gebouw dat indertijd door Johan Sluymers uit Enschede als centraalbouw werd ontworpen, als vanwege de markante ligging naast het natuurgebied. Gelukkig honoreerde de Emmer raad het verzoek van Heemschut en besloot de Anthoniuskerk alsnog voor te dragen voor de rijksmonu mentenlijst. De Anthoniuskerk is alle dagen van de week - behalve op donder dag - voor het publiek geopend van 11.00 tot 14.00 uur. Op zon dagen, woensdagen en vrijdagen worden er om 14.00 uur Maria- diensten gehouden. U vindt de Anthoniuskerk aan de Hoogeweg/ Kamerlingswijk in Zwartemeer. GRONINGEN Groninger uitgaven In het blad 'Groninger Kerken', nr. 1,1997, wordt een artikel gewijd aan het archeologisch onderzoek in de Walfriduskerk in Bedum. Dr. P.B. Kooi geeft aan de hand van zijn archeologische naspeuringen een schat aan infor matie over de geschiedenis van de diverse Walfridus-kerken, die hier Amsterdams stadsgezicht van de onlangs op 86-jarige leeftijd overleden kunst schilderjoop Stierhout. Zicht op de Koepelkerk gezien vanaf het Leidseplein, de kerk die destijds jammerlijk moest wijken voor het foeilelijke Marriothotel. Stierhout won op 21-jarige leeftijd in 1938 de Prix de Rome.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 24