Mensen Over Heemschut In memoriam Rein Amoureus Herbouw Valkhof van de baan Rijksdienst tegen sloop Weeshuis AGENDA 20 Heemschut Op 16 juni presenteerde het Nationaal Restauratiefonds zijn nieuwe brochure 'Een nieuw leven voor uw monument, restaureren zonder zorgen'. Heemschut op zijn beurt bood toen de voorzitter van het NRF mr. Pieter van Vollenhoven de Heemschut-folder aan. In zijn reactie benadrukte de heer Van Vollenhoven het grote belang van het bewaken en beschermen door Heemschut van het cultureel erfgoed in Nederland. Op 2 juni j.1. overleed ing. Rien Amoureus geheel onverwacht tijdens zijn vakantie in Amerika. Hij werd 64 jaar. Hij was sinds januari 1995 lid van de Provinciale Commissie in Drenthe en was daarin een zeer gewaardeerd, plaatsvervangend technisch adviseur. Geboren in Rotterdam, kwam hij na bij Gemeentewerken in Puttershoek en Poortugaal gewerkt te hebben, in 1974 naar Drenthe. Hij werd adjunct HID van de Volkshuis vesting. In die functie bewaakte hij vaak het cultuurhistorische erfgoed van Drenthe door zijn adviezen aan Gedeputeerde Staten inzake art. 19- aanvragen. Sinds Rien Amoureus met de VUT was, heeft hij veel bestuursfuncties vervuld, zowel van een woning bouwvereniging als wel ter verbe tering van de zogeheten senioren woningen. Maar ook binnen de Het Nationaal Restauratie Fonds spant zich in om de financiering van monumenten zo te verzorgen, dat de eigenaar niet alleen een maximaal rendement heeft van de rijkssubsidie voor de restauratie maar ook voordelige leningen kan sluiten voor het deel, dat hij zelf moet financieren. De brochure van het NRF is te verkrijgen bij de Stichting NRF, antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. De Heemschut- folder is te verkrijgen via tel. 020-6225292. PC Heemschut was hij een gedreven lid. Dat blijkt ook uit zijn inspan ningen om een van de excursies voor de Landelijke Heemschutdag op 6 september a.s. tot een succes te maken. Door zijn brede belang stelling en zijn zorg om het goede zoveel mogelijk te behouden denkt de PC Drenthe met veel waardering en dankbaarheid aan hen terug. irP.C. Groen Voorzitter Heemschut Drenthe Nijmegen Zoals Heemschut in het februari nummer al meldde, bereidt de Gemeente Nijmegen in samenwerking met de Valkenhof vereniging en een projectontwik kelaar de herbouw van de befaamde burcht op het Valkhof voor. I.v.m. dit omstreden project zijn inmid dels drie architectenkoppels gese lecteerd die een ontwerp mogen voorbereiden waaruit later een keuze gemaakt zal worden. Het gaat om Jo Coenen/A. GalfettiG. Grassi, en E. Miralles/D. Foviler. Het laatste nieuws is nu dat de Minister van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen op 10 juni jl. een vergunning tot het doen van proefboringen op het Valkenhof ter voorbereiding van het herbouw project heeft geweigerd. Hiermee herhaalt de Minister zijn eerder ingenomen standpunt: 'Ik meen dat er in dit geval geen ruimte is voor grootschalige initiatieven, ook niet onder de noemer van histori sche reconstructie of inspiratie'. Daarmee üjkt een definitieve streep te zijn getrokken door de plannen van de Valkenhofvereniging en de projectontwikkelaar. Deze hebben evenwel laten weten onverdroten voort te zullen gaan. Zoals bekent voelt ook Heemschut weinig voor herbouw. Nijmegen De Rijksdienst voor de Monumentenzorg heeft zich eenduidig uitgesproken tegen sloop van het voormalige RK Weeshuis in Nijmegen. Dit schrijft staats secretaris Nuis aan het Kamerlid Bierman. Die meende, dat de Rijksdienst dubbelzinnige stand punten inneemt bij advisering over sloop. Volgens de Monumentenwet moet de dienst zich beperken tot een oordeel over de monumentale waarde van panden maar soms kan het nut hebben een stapje verder te gaan, meent Nuis. Een college van B en W, dat een sloopvergunning afgeeft moet altijd het stand punt van de RDMZ laten meewegen bij zijn besluit. 6 september Landelijke Heemschutdag in Drenthe, (zie onder). 13 september Open Monumentendag.(zie pag. 23) 20 september Excursie Heemschut Limburg naar kloostercomplex in Steyl. (zie pag. 19) 27 september Excursie Heemschut Noord-Holland naar Kop Noord- Holland. (zie pag. 21) 27 september Excursie Heemschut Gelderland naar Gelderse rivierengebied.(zie pag. 21) 27 september Excursie Heemschut Overijssel naar Kampen. (zie pag. 21) 11,12 oktober Landelijke voetpaden dagen (zie pag. 40) Landelijke Heemschutdag De Landelijke Heemschut excursie gaat dit jaar zoals bekend naar Drenthe. In het juni-nummer worden de vier excursie mogelijkheden uitvoerig beschreven. Het wordt een heel boeiende dag in een schitterend gebied. De excursies met de letteraanduiding A en B zijn inmiddels volgeboekt. Voor de excursies met de letters C en D (resp. Hondsrug/Orvelte en de Veenkoloniën met Nationaal Veenpark) zijn nog plaatsen beschikbaar. U hoeft zoals in het juni-nummer per abuis stond vermeld geen aanmeldingsbon in te sturen. Wie alsnog mee wil, bel even naar 020-6225292. Programma Kerkepad 1997 Noord-Brabant; Nuenen: Van Gogh Doc.centrum, NH kerkje, RK KerkH.Clemens. Gerwen: Oude St.Clemenskerk. Nederwetten: RK Kerk H.Lambertus. Eeneind: St.Antoniuskapel en Collse Watermolen. TV-uitzendingen op 24 en 27-8. Bezoekdagen 30-8 en 6-9. Noord-Holland; Alkmaar: Grote St.Laurenskerk. Heilo: het Witte Kerkje, Kapel, Museum Willibrordus-stichting, RK Kerk OL Vrouw ter Nood en kapel. Mr.Pieter van Vollenhoven monstert bewonderend de hem zojuist uitgereikte Heemschut-folder. Foto Bernard Duimel. augustus 1997

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 22