Heemschut nieuws ACTIEF Aan de rubrieken in het vereni gingskatern werkten mee: Saskia Simon (PR Heemschut Groningen), Ria Koning (PR Heemschut Gelderland), Gerard Baijens (PR Heemschut Zeeland), AgnesMars en Jan-Derk Gerritsen (Heemschut Noord-Holland), Bertus Boivin (Heemschut Drenthe) W.J. Pantus (Heemschut Gelderland) en de redactie. ZUID-HOLLAND Houdt schaal in de gaten Sassenheim Reeds enkele jaren geleden verwoordde het gemeen tebestuur van Sassenheim de wens de oude heerweg, de tegenwoor dige Hoofdstraat waarlangs de gemeente ontstaan is, een opknap beurt te geven. Dit houdt in feite een herindeling van het gehele centrum in. Nota's, visies en plannen werden vastgesteld en middelen ter beschikking gesteld. Heemschut volgt deze zaak al geruime tijd op de voet. Sommige cultuurhistorische elementen lijken veilig gesteld, andere zoals een zeer zeldzame as-schuur lopen zonder meer gevaar te verdwijnen. In het algemeen kan hier de vraag gesteld worden of de gemeente en de aangetrokken projectontwikke laar het niet teveel zoeken in kaal slag en grote gebaren. Het oude centrum van Sassenheim heeft van zichzelf aanknopingspunten voor het in gang zetten van positieve ontwikkelingen genoeg, mits dit maar gebeurt met een open oog voor de schaal en de geheel eigen mogelijkheden van de plek en de dorpsgemeenschap. Het streven de Hoofdstraat en omgeving te willen opwaarderen tot een regionaal winkelcentrum zou wel eens te hoog gegrepen kunnen zijn. Wie het onderste uit de kan wil... Hoge Snelheids Lijn Na de definitieve vaststelling van de traject-keuze - de lijn wordt over het westelijke segment van het Groene Hart gelegd - vonden vanuit Heemschut Zuid-Holland tracé-verkenningen plaats. Voor het gedeelte van het traject vanaf Rotterdam tot het gebied juist ten zuiden van de mooie, oude dorpsstraat van Hazerswoude zijn de beoordelingen gereed. Gelukkig kan geconstateerd worden dat hier de HSL door zeer groot schalig verkaveld land- en akker bouwgebied rijdt. De afstand tot bijvoorbeeld het veel kwetsbaarder gebied van de Rottemeren en de beroemde molenviergang van Zevenhuizen is ruim voldoende. Ten oosten van Zoetermeer vormt de HSL tussen de rechte wegen en sloten gewoon een rechte fijn erbij, die verder niet opvalt of schade aanricht. Landschappelijk valt de trein zelf volledig weg tegen de kille stadshorizon van Zoetermeer. Eenmaal bij Hazerswoude wordt het kritieker, maar hier gaat de trein ondergronds en is het met name aan de aannemers schade door borin gen, drainage e.d. te voorkomen. Binnen de commissie staat op dit moment alleen het traject ten noordwesten van Dordrecht door het kwetsbare oude poldergebied rond het riviertje de Devel ter discussie. De rapportage hierover is nog niet binnen, maar het ligt in de fijn der verwachting dat de commissie hier wèl intensief aan de discussies over de inpassing zal gaan deelnemen. Johannahuis Wassenaar In Wassenaar wordt een van de gebouwen van het verpleeg- en verzorgingshuis Johanna bedreigd met afbraak en nieuwbouw op dezelfde plek. Het gebouw is aan de buitenkant niet bijzonder, maar schijnt over een bijzonder waardevol Art-Deco- interieur te beschikken. Enkele leden van Heemschut Zuid- Holland zullen de situatie ter plaatse in ogenschouw gaan nemen. OVERIJSSEL Wollenstoffenfabriek Delden Overijssel is ernstig verontrust door de geruchten over dreigende afbraak van de Deldense Wollenstoffenfabriek of delen daarvan. Onder meer de type rende fabrieksschoorsteen zou met sloop bedreigd worden. Fabriek en schoorsteen zijn beeldbepalend voor de kom van Stad Delden. Heemschut heeft haar verontrus ting over deze berichten uitge sproken in een brief aan het College van B en W van Delden. Het standpunt is ondubbelzinnig: het bedrijfsgebouw moet in zijn totaliteit gehandhaafd blijven. Al constateert Heemschut dat niet alle onderdelen van het gebouw in een bouwkundig uitmuntende staat verkeren. Dat doet echter niets af aan het belang van het complex voor Stad Delden. Doorslaggevend is verder dat afbreken van de karakteristieke schoorsteen duurder zal zijn dan het handhaven en onderhouden ervan. Verder acht Heemschut het bijna chanterend dreigen met een civiele procedure door of namens de eigenaar van het complex in maatschappelijke zin uiterst onzorgvuldig. NOORD-HOLLAND Beroep tegen Enschedé-plan Haarlem Met de actiegroepen in Haarlem is Heemschut in overleg over een voorgenomen beroep bij de Raad van State tegen het besluit van GS van Noord-Holland tot goedkeuring van het bestem mingsplan De Appelaar, in de volksmond het Enschede-complex. Samen met een advocaat wordt de rechtmatigheid onderzocht van de positieve adviezen, die zijn uitge bracht door de Welstands commissie, de Provinciale Planologische commissie (PPC) en de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Een emotio neel pleidooi over de hoogte van het gewraakte bouwplan voor een schouwburg en een rechtbank, die bedreigend zou zijn voor het historisch stadsgezicht en de eeuwenoude Bavokerk op de Grote Markt, heeft bij een rechts college als de Raad van State weinig invloed. Omdat ook de commissie voor advies bestuurs rechtspraak nog een oordeel aan de Raad moet geven, zal slechts een zuiver juridisch betoog nog enig soelaas kunnen bieden. Dit zal moeten ingaan op de zwakke adviezen van de PPC, de twijfel achtige zichdijnenstudie en het standpunt van de Rijksdienst, die wel ernstige bezwaren tegen het bouwplan heeft geuit, o.m. door het negatieve oordeel van de Rijksbouwmeester Patijn, maar niettemin geen bezwaar heeft ingediend. Ook lager plan onder vuur Hoorn Nadat bezwaren van Heemschut, de Vereniging Oud- Hoorn en de Belangenvereniging van bewoners van het Haven kwartier al hadden geleid tot een beduidend lager bouwplan dan de torenflats, die de gemeente Hoorn bedacht had op het Visserseiland aan de oever van het IJssehneer is nu ook dit lagere bouwplan onder vuur komen te liggen. De Alkmaarse rechter heeft namelijk de bouwvergunning voor de 112 huizen, die nog te hoog werden bevonden, geschorst. De beide verenigingen en Heemschut hebben aangevoerd, dat het plan niet alleen nog te massaal, te hoog en niet passend bij de oude binnenstad is, maar dat het moet worden beoordeeld aan de hand van een nieuw bestem mingsplan. De rechter deelt die mening en is mede daarom tot schorsing overgegaan. Accoord Santpoort Heemschut heeft een jaar geleden zijn mening gegeven over de voorgenomen verbouwing van de buitenplaats Duin en Kruidberg, in eigendom van de ABN-AMRO. Omdat het aanzicht van het buiten door de verbou wing niet veranderde is ook Heemschut met het plan akkoord augustus 1997 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 1997 | | pagina 19